Како да ги зачувате преземањата на Нетфликс на картичката microSD

Netflix

Netflix е една од најпопуларните и најкористените стриминг видео услуги низ целиот свет. Неговиот огромен каталог е несомнено една од неговите одлични атракции, на кои им додава интересни опции, меѓу кои се издвојува само неколку дена можност за преземање на нашите омилени серии или филмови, за да можеме да ги гледаме без да мора да се поврзете на мрежата.

Слабата точка на оваа функционалност е тоа што преземањата можат да се складираат само во внатрешната меморија на уредот, нешто што можеби не претставува проблем за оние корисници со, на пример, паметен телефон 128 GB, но станува голема непријатност за луѓето со паметни телефони од 16 GB. За среќа денес ќе ве научиме како да ги зачувате преземањата на Нетфликс на картичката microSD.

Како што веќе рековме, Нетфликс не ни дозволува директно да ги зачувуваме сериите или филмовите преземени на нашата microSD картичка, но тоа може да се направи барем на неколку начини за кои ќе ви кажеме во овој напис.

Пренесете ги преземените серии и филмови на картичката microSD

MicroSD

Овој метод што ќе ви го објасниме сега вклучува преместување на сериите и филмовите што самите сте ги преземале на картичката microSD, од внатрешниот простор. Тоа е 100% легално, но не се препорачува и е тоа секој пат кога ќе сакате да видите некое од вашите преземања, ќе мора да ја преместите датотеката назад до меморијата на вашиот уред или во спротивно нема да можете да го видите без да имате интернет-врска.

Тука детално објаснуваме како да ги преместите преземените серии или филмови од внатрешната меморија во картичката microSD на вашиот уред;

 • Прво на сите, ќе треба да преземете еден од многуте истражувачи на датотеки што се достапни во официјалната продавница за апликации на Google или што е истиот Google Play. Нашата препорака, без никакво сомневање, е ES Explorer што можете да го преземете бесплатно и што ќе ви овозможи да го извршите целиот процес за кој ќе ви кажеме.
ES File Explorer
ES File Explorer
Развивач: ЕС Глобал
цена: слободен
 • Пронајдете ја папката за преземања на Нетфликс на следната адреса; "Андроид / Податоци / com.netflix.mediaclient / датотеки / Преземање"
 • На оваа патека треба да видите папка ".of", која можеби нема да можете да ја видите на почетокот затоа што прелистувачот не ја покажува. Ако ви се случи ова, променете го прелистувачот или користете го оној што ви го препорачавме.
 • Во оваа папка е целата содржина што сте ја преземале од Нетфликс. Може да ја исечете целата папка и да ја залепите на картичката microSD или да преместите само некоја содржина, на пример, не планирате да ја видите наскоро.

Еден добар совет што можам да ви го дадам и што започнав да го користам пред неколку дена по препорака на пријател, е оној на зачувајте ги сите преземања во различни папки. На пример, ако ги преземете сите поглавја од серија, зачувајте ги во папка, каде за возврат можете да зачувате различни сезони во различни папки.

Секој пат кога ќе префрлите нешто од картичката microSD во внатрешно складирање на уредот, ќе ви биде многу полесно бидејќи нема да морате да го барате она што го сакате бидејќи ќе имате сè добро организирано.

Претплата на Нетфликс

Спојте ја внатрешната меморија со microSD мемориска картичка

Првиот метод што ви го покажавме е донекаде незгоден, но многу ефикасен и за разлика од овој втор што ќе ви го покажеме, важи за секој корисник. Овој втор начин на користење на картичката microSD за зачувување на преземањата што ги правиме во Netfix, поминува низ спојте го внатрешното складирање со картичката microSD, нешто што за жал е достапно само на Android Marshmallow или повисоко, и не во сите промени тоа функционира.

Еве ние ви покажеме како можете да ја направите вашата microSD картичка дел од вашето внатрешно складирање и со тоа преземете содржина, практично неограничена, од Нетфликс;

 • Форматирајте ја вашата microSD картичка, бидејќи за целиот процес што ќе го спроведеме, потребно е да не сте зачувале ништо на неа. Исто така, треба да бидете сигурни дека вашата картичка поддржува голема брзина на читање и пишување
 • Пристапете до „Поставки“ на уредот и потоа „Складирање“
 • Внесете ги опциите за картичката microSD и изберете ја како внатрешно складирање. Самиот систем ќе ве извести дека картичката ќе се форматира. Прифатете и почекајте да заврши процесот
 • Ако сега го проверите внатрешниот простор за складирање што го имате на располагање, ќе забележите дека ова е зголемено со GB на картичката microSD

Кога Netfix беше официјално објавен, многумина од нас жалеа што не можевме да уживаме во неговиот обемен каталог без да имаме пристап до мрежата на мрежи или без да оставиме голем дел од податоците што ги имаме со нашата стапка. Сега овој проблем е веќе решен и можеме да преземеме онолку серии и филмови колку што сакаме да можеме да ги гледаме во кое било време и место.

Со овие два начина што ви ги покажавме, исто така можете да го проширите бројот на преземања благодарение на еден или друг начин, да ја зачувате својата содржина Netfix на картичката microSD. Во моментов има картички со огромна количина GB, така што преземањата што можете да ги зачувате се скоро бесконечни.

Ние не сме го кажале тоа сè до оваа точка, но оваа можност е отворена само за уредите со Android бидејќи, на пример, ниту еден iPhone или iPad нема можност за проширување на внатрешната меморија. Ние ќе продолжиме да размислуваме и да размислуваме за ова прашање, но ако имате iPhone 16 или 32 GB, оваа нова опција на Netflix ќе ви биде од мала корист.

Дали сте биле во можност да ја преземете и зачувате омилената содржина на Netflix на картичката microSD на вашиот уред?. Кажете ни за вашето искуство во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и исто така кажете ни дали знаете за кој било друг метод за зачувување на преземената содржина од Нетфликс на картичката microSD.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Но dijo

  Ви благодарам многу, одличен пост!

 2.   Лоренцо Даниел dijo

  Не ми служи! Секој пат кога ги преместувам датотеките (прв метод), Netflix престанува да ги препознава и затоа тие исчезнуваат од списокот „Мои преземања“. Тогаш, датотеките излегуваат со грешка и нетфликс сака да ги преземам повторно ... Јас веќе се обидов и не постигнав ништо, па ако имате други предлози, навистина би го ценел тоа! Поздрав !!!

бул (точно)