Како да ги заштитиме нашите квалификации од Keyloggers

избегнувајте следење на клучни блогери

Колку пати ја проверувате вашата банкарска сметка на компјутер? Ако ја извршите оваа задача во лична, можеби нема да мора да се грижите толку многу, иако секогаш постои можност да имате инсталирано некој софтвер со вклучен Keyloggers.

Ситуацијата може да биде навистина загрижувачка ако користите компјутери за изнајмување, т.е. оние што се во сајбер, бидејќи тука нема гаранција дека некој ги манипулирал фаќајте најмногу акредитиви за пристап кон различни електронски продавници и уште полошо, кон сметки во банка. За оваа причина, во оваа статија ќе предложиме практични примери, совети и трикови што можете да ги користите за да ги избегнете дека Keyloggers ја откриваат вашата активност пред тастатурата.

1. Користете виртуелна тастатура во Виндоус

Очигледно првиот совет и трик што ќе ги споменеме во овој момент ќе биде тоа, т.е. ако користиме компјутер што не е наш и се сомневаме во тоа што може да се инсталира таму, треба да ја оневозможиме „виртуелната тастатура во Виндоус“. Начинот да го направите тоа е нешто многу едноставно да се направи, бидејќи ќе ви требаат само:

  • Кликнете на копчето за стартување на Windows.
  • Во просторот за пребарување напишете «тастатура".
  • Од резултатите изберете ја опцијата «тастатура на екранот".

Windows тастатура на екранот 01

Со овие три едноставни чекори што ги предложивме, веднаш ќе ја имаме Виртуелната виртуелна тастатура пред нашите очи; трикот е да ја активирате оваа алатка само во моментот кога ќе ги напишеме акредитивните писма за пристап некаде на мрежата. Оваа „виртуелна тастатура“ е присутна во повеќето верзии на Виндоус, за да можете да го активирате во секое време без да мора да преземате апликации од трети страни.

Windows тастатура на екранот 02

Кога ќе ја извршите оваа операција, треба само да го отворите прелистувачот на Интернет и да одите на веб-страницата каде што ќе треба да ги ставите соодветните ингеренции. Откако ќе ја активирате виртуелната тастатура во Windows, мора да го поставите покажувачот на курсорот во просторот каде што ќе биде напишано корисничкото име со лозинката за пристап и потоа започнете да притиснете ги копчињата за виртуелна тастатура со покажувачот на глувчето. Ако сакате заштитата да не се скрши во кое било време, не треба да ги притискате копчињата со прстите во кое било време.

2. Користење на Zemana AntiLogger во бесплатна верзија

Методот што го предложивме погоре може да биде премногу класичен или примитивен за многу луѓе, поради тоа колку би било вознемирувачко да треба да се притисне секое од копчињата на оваа „виртуелна тастатура“ со покажувачот на глувчето. Поради оваа причина, друга дополнителна препорака се наоѓа во апликацијата со име Земана АнтиЛоџер, што можете да го користите со одредени ограничувања бесплатно се додека е за лична употреба според неговиот развивач.

Земана АнтиЛоџер

Алатката Има мал прекинувач што ќе ја активира или деактивира функцијата за откривање на клучните блогери, мора да го користиме само кога ќе ги напишеме ингеренциите за пристап на веб-страница. Во бесплатната верзија (и за неограничено време), апликацијата ќе спречи овие клучни блогери да го снимаат она што го пишуваме пред тастатурата и секогаш ќе не чува заштитени само во оваа околина. Ако имаме добар антивирусен систем, нема да ни треба апсолутно ништо друго, бидејќи останатите функционалности во Zemana AntiLogger во платената верзија ќе бидат покриени совршено добро од нашиот стандарден антивирус.

3. Заштитете се од клучните блогери со KeyScrambler

Друга многу интересна алатка што би можеле да ја користиме е именуваната Клучен зборник, кој ги задржува сличните карактеристики при користење на нивните соодветни лиценци. Според инвеститорот, можете да ја користите бесплатната верзија со многу повеќе функции отколку што ви нудат други слични платени алатки.

Клучен зборник

При извршување на KeyScrambler ќе одиме директно во областа за конфигурација; таму ќе треба да дефинираме што алатката треба да стори за нас, т.е. видот на заштита што треба да ни го понуди така што клучните блогери не ја детектираат нашата активност на тастатурата.

Иако е точно дека овие апликации и алатки можат многу да ни помогнат избегнувајте присуство на клучни блогери, постојат многу други активности што треба да ги земеме предвид кога користиме персонален компјутер кој не е наш; на пример, видот на антивирус што може да го има наведената опрема, како и, ако компјутерот е за јавна употреба или припаѓа на наш пријател.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.