Како да ги идентификувате датотеките без продолжување во Windows

 

препознајте датотеки без продолжување

Ако во одреден момент некој наш пријател ни испратил фотографија или слика по е-пошта за да можеме да ги користиме во одреден проект, може да се изненадиме што рече датотеката се покажува како „непозната“ во Виндоус. Таква ситуација може да се појави ако датотеката првично била работена на компјутер Mac.

Оперативниот систем кај компјутерите Mac обично не смета за проширување во неговите датотеки, не е ист случај за Windows дури и кога се користат слични алатки. Ако зборуваме за фотографија или слика, таа може да има jpeg, png, gif или кој било друг формат што мора да знаеме да се обидеме да го отвориме во алатката каде што ќе работиме на нив. Подолу ќе споменеме неколку алтернативи што постојат за да може знаете продолжување на овие непознати датотеки.

Општи размислувања за непознати датотеки

Како што предложивме претходно, непозната датотека нема продолжување и затоа, нема да има преглед ниту е дефиниција за видот на кој припаѓа. Ако сме биле информирани за форматот што го имате, треба само да го преименуваме и да го поставиме соодветното проширување; Можеме да го користиме и десното копче на глувчето и да ја избереме опцијата што вели „Отвори како ...“ подоцна да ја изберат алатката што ќе ги препознае.

Со оваа мала алатка што мора да ја инсталираме (логично) во Виндоус веќе ќе имаме можност за препознавање на наставката на која и припаѓа „непозната датотека“.

локопенар

За неговото извршување, треба само да ја бараме оваа „непозната датотека“ и да ја избереме со десното копче на глувчето. дозволете ја алатката да се обиде да ја идентификува наставката видот на кој му припаѓа. Потребна ви е мала библиотека со форматите што постојат, до кои можете преземете како пакет за додатоци понудени од нејзиниот развивач.

Оваа алтернатива има многу посебен начин на работа, нешто што ќе биде од корист за оние кои сакаат да ја знаат наставката на која припаѓа една од овие непознати датотеки.

smartfileadvisor

Кога ќе го имаме на компјутер, ќе треба да го избереме само со десното копче на глувчето и потоа да го избереме Smart File Advisor од контекстуалното мени, во тоа време ќе се појави прозорец во кој ќе одлучиме, ако сакаме направете пребарување на Интернет или Нека Виндоус се обиде да го поправи.

Со неколку дополнителни функции, оваа алатка исто така ќе ни понуди можност да ја знаеме наставката на која припаѓа датотека без неа.

идентификуваат

Откако ќе го извршиме, ќе мора да одиме во лентата со мени за да избереме «Датотека», а потоа увезете го оној што сакаме да го испитаме. Алатката ќе може да ги идентификува ако е во рамките на 150 компатибилни формати со кои моментално се справува. Понапреден корисник може да го користи својот уредник, од кој е можно да додадете повеќе формати на списокот за компатибилност.

Интерфејсот што го има оваа алтернатива е многу различен од оној што го споменавме погоре. Сè што работи тука работи како прозорец со „команден терминал“ и во кој продолжувањето на кое припаѓа датотеката ќе се декриптира. Инвеститорот, исто така, споменува дека ако алатката открие неправилно продолжување, ExifTool ќе го поправи овој аспект, наместо да го покаже оној што е точен.

ексифтол

Сè што корисникот треба да стори е да ја стартува оваа алатка, да ја бара непознатата датотека, да ја избере и да ја однесе на интерфејсот, во кој момент можеме да видиме дека информациите се прикажани во форматот на кој припаѓа.

Оваа алтернатива нуди поцелосни информации откако ќе ја увеземе непознатата датотека во нејзиниот интерфејс.

Анализирај го

На пример, токму тука ќе биде прикажан типот на датотека што се обидуваме да ја дешифрираме, исто така, покажувајќи ја можноста за сменете ја наставката од ова место во случај да се користи неточен.

Било која од алтернативите што ги споменавме може да се искористи првенствено за да се обиде да ја открие наставката на која припаѓа датотеката што ја нема во својата структура. Некои од алатките нудат дополнителни функции, кои веќе може да ги користи понапреден корисник.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.