Како да ги избришете сите пораки на Фејсбук

Избришете ги пораките на Фејсбук

Фејсбук е најкористената социјална мрежа ширум светот. За милиони луѓе тоа е начин да останат во контакт со своите пријатели или семејство. Затоа, вообичаено е да се користи социјалната мрежа за испраќање пораки до други луѓе. Иако со текот на времето е можно многу разговори во социјалната мрежа да се акумулираат. Затоа е време да ги избришете пораките.

Може дури има и луѓе што имаат намера да ја затворите вашата сметка на Фејсбук. Затоа, пред да го избришете, тие сакаат да ги избришат сите пораки тие испратија во него. Во секој случај, начините на кои може да се бришат пораките на социјалната мрежа ќе бидат прикажани подолу, сите навистина едноставни.

На овој начин, луѓето кои имаат намера да избришат некои разговори што ги имале со помош на Фејсбук, тие ќе можат да го сторат тоа без премногу проблеми. Ова е нешто можно во работната верзија. Ако апликацијата за социјална мрежа се користи на Android или iOS, тогаш мора да биде инсталиран и Messenger, за да има пристап до разговорите што сме ги имале со други луѓе. Но, нормалното е што веќе ја имате инсталирано оваа апликација во секое време.

Поврзана статија:
Како да ги вратите избришаните пораки на Фејсбук

Но, во двата случаи, кои се објаснети подолу, тоа е навистина едноставен процес да се спроведе. За неколку секунди можете да ги избришете сите пораки на социјалната мрежа без никаков проблем. Иако може да потрае одредено трпеливост во овој процес, во некои случаи.

Избришете ги пораките на Фејсбук од вашиот компјутер

Ако користите десктоп верзија на социјалната мрежа, тогаш има само еден начин да ги избришете сите пораки. За жал, социјалната мрежа не воведовте метод што ви овозможува директно да ги избришете сите пораки. Наместо тоа, треба да одите индивидуално. Нешто што за многумина може да биде досаден процес, ако имаат многу разговори на социјалната мрежа. Но, тоа е, барем засега, единствениот начин да се има.

Избришете разговори на Фејсбук

Затоа, мора да го отворите Facebook на вашиот компјутер и да ја внесете саканата сметка. Потоа можете да продолжите на два начина. Можно е да го внесете овој разговор директно, со кликнување на копчето за пораки во горниот десен агол. Или, можете да го отворите Messenger, со кликнување на опцијата Messenger, од левата страна на екранот. За да имате пристап до разговорите што биле одржани.

Во секој случај, како што споменавме, секој разговор треба да се отстрани поединечно. Кога ќе кликнете на разговор, тој ќе се отвори на цел екран. Значи, мора да ја погледнеме десната страна на екранот. Постои еден вид мени за конфигурација, каде што имаме неколку опции. Има икона на запчаник, на кој треба да кликнете. Со кликнување на него, се појавуваат неколку дополнителни опции. Една таква опција е да избришете.

Кликнете на него и ќе се појави мал прозорец за предупредување. Бидејќи Фејсбук нè потсетува дека тогаш, сите пораки и содржини што се испратени во наведениот разговор трајно ќе бидат избришани. Како што е она што го сакаме, ние едноставно кликнуваме на бришење. Потоа, речениот разговор е трајно елиминиран. Прашање е само на повторување на процесот со сите разговори што ги имаме во тој момент на социјалната мрежа. Значи, времето што е потребно за да се заврши процесот ќе се разликува во зависност од таа количина.

Поврзана статија:
Како да преземате фотографии од Фејсбук

Избришете ги пораките на Facebook на Android и iOS

Ако редовно ја користиме апликацијата на Android или iPhone, нормално е дека комуницираме со други луѓе користејќи ја апликацијата Messenger. Всушност, тоа е услов да можеме да испраќаме пораки до нашите Фејсбук контакти на телефон со Android. Поради оваа причина, мора да ја користиме апликацијата Messenger во оваа смисла, за да ги избришеме овие пораки. Но, нормалното е што корисниците го имаат веќе инсталирано на нивниот паметен телефон.

Избришете ги разговорите на Фејсбук Месинџер

Како и во десктоп верзијата на социјалната мрежа, нема начин да ги избришете сите пораки истовремено. Затоа, мора да го елиминираме секој разговор поединечно. Значи, за корисниците кои имаат многу разговори, важно е да бидете трпеливи. Иако во случајот на Messenger на Android и iOS, постојат два начина да го избришете секој од разговорите.

Кога влегуваме во Messenger на Android или iOS, веќе го наоѓаме списокот на разговори што сме ги воделе со други луѓе. Ако сме сигурни дека постои еден што сакаме целосно да го избришеме, вие само треба да го притиснете и задржите речениот разговор, нема потреба да влегувам. Потоа, десно од него, се појавуваат неколку опции. Една од нив е еден вид икона за корпи за отпадоци, во црвена боја. Треба само да кликнеме на речената икона, за трајно да го избришеме речениот разговор. Потоа ќе се појави прозорец за предупредување, во кој се пријавуваат последиците. Треба само да го притиснете бришењето, за разговорот да се избрише.

Исто така, постои и друг начин да ги избришете овие разговори на Фејсбук Месинџер. Како и во десктоп верзијата на социјалната мрежа, можете да го внесете самиот разговор. Иако овој процес е нешто позаморен. Откако влегов во разговорот, мора да кликнете на фотографијата на профилот на другата личност. Потоа, не носи во мени, во кое гледаме информации за профилот на таа личност во апликацијата. Потоа, треба да кликнете на трите горни вертикални точки.

Избришете ги пораките на Facebook Messenger

Со ова се појавува мало контекстно мени. Во него има низа опции, од кои едниот е бришење разговор. Затоа, кликнете на него, за трајно да го избришете речениот разговор. Фејсбук повторно ќе започне прозорец за предупредување, но само треба да кликнете на бришење, така што овој разговор ќе престане да постои. Едноставно е, но овојпат треба да направите повеќе чекори, за да можете да го избришете наведениот разговор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елиот хердез dijo

  И, дали можете да ги вратите избришаните пораки?

  1.    Едер Естебан dijo

   Оние што се архивирани да, но може да прочитате сè за враќање на избришаните пораки тука: https://www.actualidadgadget.com/recuperar-mensajes-borrados-facebook/

  2.    Вести за гаџети dijo

   Во принцип не е можно