Како да ги избришете сите сметки за е-пошта

Избришете ги сметките за е-пошта

Неодамна имав сметка за е-пошта тоа беше резервирано за привилегираните малкумина кои имаа пристап до Интернет. Во денешно време работите се променија многу, а повеќето од нас веќе имаат пристап до мрежата на мрежи, не само од нашите работи, туку и од каде било благодарение на нашите мобилни уреди. Исто така, со целосна безбедност, ако започнеме да ја бараме, ќе ни биде тешко да најдеме лице без адреса за е-пошта.

Сепак, проблемот што сега се појавува на сцената е тоа што имаме огромен број сметки за е-пошта, кои понекогаш не ги користиме и кои треба да ги откажуваме поголемиот дел од времето. За сето ова, денес ќе објасниме на едноставен начин како да ги избришете сите сметки за е-пошта, без оглед дали се од Gmail, Yahoo или Hotmail и на најбрз начин.

Како да избришете сметка за е-пошта на Gmail

Слика на Gmail

Денес Gmail е најкористената услуга за е-пошта ширум светот и каде што можете дури и повеќе од една адреса за е-пошта. Google, сопственик на услугата, ни овозможува многу лесно да избришеме сметка, како во скоро сите прилики, за што мора да ги следите следниве чекори што ви ги прикажуваме подолу;

 • Најавете се на страницата Претпочитани сметки

Избришете ја сметката на Gmail

 • Сега кликнете на опцијата Отстранете ги производите. Во повеќето случаи, ќе мора повторно да се најавите на вашата сметка како безбедносна мерка
 • До Gmail, мора да ја притиснете опцијата Избриши

Слика за тоа како да избришете сметка на Gmail

 • Сега мора да ги следите упатствата прикажани на екранот за целосно да ја отстраните вашата сметка за е-пошта од услугата Google

Како да избришете сметка за е-пошта на Hotmail

Имаше време кога е-поштата на Hotmail беа најчесто користени, особено затоа што тие даваа пристап до апликацијата Messenger, која беше прва WhatsApp. Сепак, во моментов неговата употреба е повеќе од помалку и Microsoft ни нуди можност за елиминирање на сметките за е-пошта на Outlook.com (поранешна Hotmail).

Имаше време кога е-поштата на Hotmail беа најчесто користени, особено затоа што тие даваа пристап до апликацијата Messenger, кој беше првиот WhatsApp. Сепак, во моментов неговата употреба е повеќе од помалку и Microsoft ни нуди можност за елиминирање на сметките за е-пошта на Outlook.com (поранешна Hotmail).

За трајно да ја избришете вашата сметка за е-пошта на Hotmail, мора да ги следите следниве чекори, кои уште еднаш, и за разлика од она што сите може да мислиме, се наједноставни;

 • Пристапете до Услуга на сметка на Microsoft (порано позната како Microsoft Passport Network) и најавете се на сметката што сакате да ја избришете

Слика на опциите за бришење на сметката на Hotmail

 • Сега треба да ги следите упатствата што се прикажани на екранот и што можете да ги видите на горната слика. Од суштинско значење е внимателно да ги прочитате, бидејќи во спротивно можете погрешно да ги избришете не само вашата сметка за е-пошта и е-поштата, туку и, на пример, датотеките зачувани во Drive

Слика на условите за бришење на сметката на Hotmail

Откако ќе стигнеме до крајот Мајкрософт ќе чека 60 дена трајно да ја избрише вашата сметка. Ако се премислите, само ќе треба да се најавите повторно во тој временски период и затворањето на сметката ќе биде откажано. Ако не се најавите повторно во рок од 60 дена, Редмонд трајно ќе ја избрише вашата сметка.

Како да избришете сметка за пошта на Yahoo

Не многу одамна Yahoo! Тоа беше една од водечките услуги за е-пошта на пазарот и огромен број на корисници имаа е-пошта со @ yahoo.es или @ yahoo.com. Во моментов американскиот гигант не минува низ својот најдобар период и се повеќе и повеќе корисници бегаат на други платформи. Една од многуте причини за овој марш е недостатокот на безбедност, како што беше оној искусен во 2014 година и кој, сепак, не им беше признаен на корисниците до 2016 година.

Слика на екранот за бришење на Yahoo Mail

За да ја затворите вашата сметка за е-пошта на Yahoo, мора да ги следите следниве чекори;

 • Пристапете до специфичната страница за затворање на сметката на Yahoo или до специјалната страница за затворање на сметката во случај режимот за најавување да е мобилен уред
 • Сега внесете ја вашата лозинка и кликнете на Затвори сметка. Мора да завршите captcha и да го потврдите бришењето како последен чекор

Конечна слика на екранот за бришење на пошта на Yahoo

Како да избришете сметка за е-пошта на AOL

Слика од АОЛ

AOL Тој е еден од најпопуларните услуги за е-пошта, но со текот на времето изгуби голем дел од својата истакнатост. Покрај тоа, таа исто така вклучува и нудење на можноста за управување со претплати на услугите на AOL. Со бришење на нашата сметка, ја губиме опцијата да управуваме со нашата е-пошта, но и можноста за управување со претплати.

За да избришете сметка на AOL, мора да ги следите следниве чекори што ви покажуваме подолу;

 • Пристапете до веб-страницата на AOL, а потоа и до вашата сметка со обезбедување на корисничко име и лозинка што редовно ги користите
 • Сега мора да го внесете одговорот на безбедносното прашање што ни го поставуваат и кликнете на копчето „Продолжи“.
 • Изберете ја опцијата „Управувај со мојот AOL олук“ во делот „Опции за услуги“
 • Сега кликнете на копчето "Откажи", со кое ќе се појави паѓачко мени во кое мора да избереме причина за откажување на нашата сметка.
 • Конечно, притиснете го копчето "Откажи AOL" и со ова процесот ќе заврши и вашата сметка веќе ќе биде избришана

Секој пат кога имаме и управуваме со поголем број сметки за е-пошта, но можеби треба да престанете да размислувате колку навистина ви требаат и да размислите да ги откажете сите оние што повеќе не ги користите. Во оваа статија ви ги дадовме клучевите за елиминирање на најпопуларните сметки за е-пошта, затоа започнете со работа и намалете го бројот на сметки за е-пошта.

Дали успеавте успешно да ги избришете сметките за е-пошта следејќи ги чекорите што ги посочивме?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Олмо dijo

  Ја најдов вашата статија многу добра и многу корисна, ја искористив можноста да откажам сметка што не знаев како да ја направам. Ви благодарам.
  Исто така, ја најдов, барајќи како да избришем сметка, оваа друга страница што ја најдов интересна, во случај да може да помогне некому http://www.eliminartucuenta.com

 2.   Диего dijo

  Здраво, не можам да најдам начин да ја откажам сметката за аол.
  Внесувам со корисничко име и лозинка, не ме прашува
  соодветно безбедносно прашање.
  Одам доле лево од страницата за да: Моја сметка, кликнете и
  Одам на лични информации, нема други опции.