Како да избришете стари слики од сметката во Windows 8.1

кориснички сметки во Windows 8.1

Windows 8.1 како и другите оперативни системи на Microsoft можноста нејзините корисници да постават фотографија на нивниот профил. Е се појави секогаш кога ќе започне сесија и пред корисникот да ја внесе лозинката за пристап.

И покрај фактот дека оваа задача може да се изврши во сите оперативни системи на Мајкрософт, само во Виндоус 8.1 сите слики што сме ги користеле во кое било дадено време за да се идентификуваме во сметката, тие ќе бидат регистрирани во рамките на современиот интерфејс во конфигурацијата; Иако ова не вклучува голем проблем, но секогаш кога ќе влеземе во таа област ќе забележиме присуство на овие слики, кои можеби веќе не сакаме да ги гледаме или користиме во кое било време. Денешното упатство има намера да може да го лоцира местото каде овие слики ќе можат да ги отстранат во еден чекор.

Пронајдете ги сликите користени во сметката Windows 8.1

Во прва инстанца, ние сакаме да го насочиме читателот до местото каде што се наоѓаат овие слики во рамките на конфигурацијата Windows 8.1, така што тој може да потврди и да има подобра идеја за тоа што се обидуваме да предложиме засега. За да може да пристигне кон ова место, треба да ја искористиме лентата Шарм и на тој начин, направете ги соодветните опции да бидат прикажани што ќе ни помогнат да ја внесеме конфигурацијата на компјутерот.

Ако од која било причина не можете да ја активирате лентата Шарми Со поставување на покажувачот на глувчето кон горниот десен агол на екранот, ова значи дека датотеките на оперативниот систем се оштетени и затоа е потребен посебен процес за враќање. Ако не знаете како да ја извршите оваа задача, ви препорачуваме да ја разгледате статијата што ја напишавме претходно, каде што ги соопштивме двете алтернативи што постојат за да можеме вратете ги сите ленти што се појавуваат кога ќе го поместиме покажувачот на глувчето на кој било од аглите.

Ако веќе имаме пристап до лентата Шарм, тогаш мора да ги следиме следниве чекори:

 • Донесете го покажувачот на глувчето до горниот десен агол на екранот.
 • Од прикажаните опции изберете ја онаа што вели «поставување»На дното на оваа лента Шарм.
 • Потоа изберете ја опцијата «променете ги поставките за компјутер»Тоа ќе биде прикажано во новиот прозорец и на дното од него.
 • Сега мора да одиме кон опцијата „сметки»Во новиот прозорец во кој се наоѓаме.

Со чекорите што ги предложивме погоре, ќе бидеме директно во областа на нашата сметка во Windows 8.1; токму тука ќе имаме можност да се восхитувам на сите оние слики што во одреден момент ги избираме така што тие се дел од нашиот профил. Сегашниот ќе биде во централниот дел додека старите, на едната страна од него.

01 Како да ја вратите лентата Шарми во Windows 8.1

Виндоус 8.1 обично ги поставува стандардно петте слики што сме ги користеле претходно, така што е запишана како мала историја и со тоа, имаме можност да избереме кој било од нив ако во одреден момент посакаме.

Како да ги отстраните овие слики за да не се појавуваат повеќе

Па, сè што гледаме во овој момент во однос на сликите што ги користевме во одредено време за нашиот профил во Windows 8.1, можеме исчезнат како со магија но, од поинакво опкружување. За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Се упатуваме кон работната површина на Windows 8.1
 • Го отвораме File Explorer
 • Сега се движиме на следната локација:

C:Users(user-name)AppDataRoamingMicrosoftWindowsAccountPictures

02 Како да ја вратите лентата Шарми во Windows 8.1

Во просторот што вели «корисничко име»Windowsе треба да го внесете корисничкото име што го користите во Windows 8.1. Исто така, мора да земете предвид дека местото каде што ќе треба да одите претставува скриена папка, поради што мора да ги направите видливи.

03 Како да ја вратите лентата Шарми во Windows 8.1

Откако ќе продолжите со она што претходно го советувавме, сега можетеСе восхитувам на сите тие слики што во одреден момент можевте да ја користите за вашата профилна сметка во овој оперативен систем. Треба да ги изберете само оние што веќе не сакате да ги имате и веднаш да продолжите да ги елиминирате.

Ако се вратите во областа каде што бевме порано, може да се восхитувате дека овие слики повеќе нема да се појавуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   3 девици dijo

  Ви благодариме!

 2.   Хозе Марија dijo

  Одлично. Практично, едноставно и ефикасно. Благодарам
  Не разбирам зошто Виндоус не ја нуди оваа основна и неопходна опција.

 3.   Ентони dijo

  Многу е добро, но не знам како да ги избришам сликите што ги прави камерата. Го гледав и не е зачуван на истото место како и другите слики.

 4.   Јован dijo

  Благодарам, цело утро се обидував да избришам неколку слики и не можев да бидам хех, фала богу што има интернет за овие прашања

 5.   смеа dijo

  Ви благодариме, полесно е да се инсталира (прозорци 10)

 6.   ќе dijo

  Благодарам многу!!!

 7.   агол dijo

  многу корисно. Ви благодарам. иако во Windows 10 е потешко да се стигне до таа локација, но во основа е иста: покажете скриени датотеки, внесете C: и потоа лоцирајте ја папката на Microsoft, потоа windows и потоа сметка за слики

 8.   Игнасио dijo

  Ви благодариме!
  Вистината е дека мразам што прозорците не ми дозволуваат да управувам со мојот компјутер, како што сакам! хахаха

 9.   Карлос dijo

  Многу едноставно и корисно. Ви благодарам

 10.   георск dijo

  Ја оставам патеката за WIN10 - C: \ Users \ UserName \ AppData \ Roaming \ Microsoft \ Windows \ AccountPictures

  Само сменете го корисничкото име во корисничко име.

  Со почит

 11.   Мајк dijo

  Здраво, ви оставам корекција на прозорците 8.1 на шпански јазик:
  C: \ Users \ user \ AppData \ Roaming \ Microsoft \ Windows \ AccountPictures

  потоа избришете ги фотографиите што се наоѓаат во папката и воилата, со среќа !!!