Како да ги извлечете рамките од анимација Gif?

извлечете рамки од анимацијата Gif

Сите знаеме дека Gif анимацијата е составена од одреден број рамки (рамки), што се репродуцира автоматски во прелистувачот Internet Explorer, главно ако ја избереме и ја повлечеме до нејзиниот интерфејс.

Ок сега Што ако ни треба рамка од оваа анимација Gif? Сигурно ова им се случило на многу луѓе, односно, додека ја играа оваа анимација, забележаа дека една од нејзините слики може да ги интересира за која било работа или проект. Користејќи неколку алатки и мали трикови што треба да ги следите, ќе имаме можност да преземеме една или повеќе од овие табели во зависност од нашиот интерес.

Зошто да не бидеш скриншот на реприза?

Некој можеби ќе се обиде да го користи копчето «Екран за печатење» за веднаш да сними кога анимацијата се репродуцира во тој момент; проблемот е што многу далечински ќе можеме да ја доловиме сликата што е навистина интересна за нас во тој момент. Друга алтернатива што некој би можел да ја смисли во овој момент, ќе се потпре на апликацијата за уредување видео, бидејќи анимацијата практично би ја претставувала таа карактеристика. Вистината е дека оваа анимација на Gif кога е внесена во кој било уредувач на видео ќе се појави како едноставна слика, оттогаш тоа е главната карактеристика што ја има, покажувајќи ги само првите четири од целата низа.

IrfanView

Интересна бесплатна алатка која го носи името „IrfanView»Може да ни помогне да фатиме една или повеќе рамки од анимацијата. Сè што треба да сториме е да ја извршиме, да ја увеземе во датотеката и потоа да одиме во опциите, каде што има функција што ќе ни помогне «извлечете ги сите рамки".

IrfanView

После тоа, ќе мора да одиме во папката каде што се извлечени овие рамки и да го избереме оној за кој сме заинтересирани; развивачот на оваа алатка го споменува тоа ако сакате само една од овие рамки, Може да внесувате во анимацијата Gif и да паузирате со притискање на копчето «G» кога ќе ја пронајдеме рамката што нè интересира. Подоцна, само ќе треба да ја притиснеме буквата „C“ за таа рамка да се извлече.

ImageMagick

И покрај фактот дека оваа алатка има понапредни функционалности, во рамките на нејзиниот пакет за инсталација постои интересна опција што нема да помогне извлечете ги сите рамки што се дел од Gif анимација.

конвертирај -соедини анимација.gif анимација_% d.gif

Треба да користите командна линија со отворање на терминалот во Виндоус, треба да напишете нешто многу слично на она што го сместивме на врвот; како што ќе сфатите, командата „Конвертирај“ е оној што ќе ви помогне да ги извлечете овие рамки, што е мал додаток на оваа апликација.

ffmpeg

Оваа алтернатива на името «ffmpeg»Има многу слични функции со она што го спомнавме погоре; Ова значи дека ќе треба да извршиме командна линија, нешто многу слично на примерот што ќе го поставиме подолу.

ffmpeg -i animation.gif анимација% 05d.png

И алтернативата што ја споменавме погоре и сегашната, ќе ги зачуваат рамките во истото место каде што се наоѓа анимацијата Gif; горенаведената алатка ќе ви помогне да извлечете само 100 рамки, Ова додека сегашниот нема ограничувања според неговиот развивач.

GifSplitter

Секој метод што вклучува командна линија може да биде непријатен за некои луѓе, затоа што ако карактерот или знакот се погрешно напишани, методот едноставно нема да работи. Ако сакате алтернатива со графички интерфејс што е полесно разбирлива, препорачуваме «GifSplitter«, Кој исто така е бесплатен и работи за Windows.

GifSplitter

Со ова ќе имате можност за извлечете ги сите рамки што припаѓаат на Gif анимација, Можете исто така да изберете место каде што сакате да се зачуваат овие елементи. Сликата што ја поставивме во горниот дел ќе ви покаже колку е лесно да се работи со оваа алатка, бидејќи за разлика од претходните алтернативи, тука корисникот може да дефинира сосема поинаков директориум за рамките што се извлекуваат од анимацијата на Gif.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ererdf4543545 dijo

    Ви благодариме, функцијата ImageMagik ми помогна да се редам!