Како да ги најдеме нашите омилени филмови на NetFlix

пребарување филмови на NetFlix

Услугата NetFlix е достапна во голем број средини кои главно вклучуваат компјутерска и електронска опрема; на пример, оваа алатка може добро да ја користи на компјутер со Виндоус или мобилни уреди, Сето тоа зависи од тоа дали сме ја стекнале соодветната алатка и секако, претплатата на нејзините услуги.

Откако ќе ги стекнете апликацијата и услугата NetFlix, ќе се појави макотрпна задача да мора да ги пребарувате оние филмови во кои сакаме да уживаме во одредено време. Заради големиот број од нив, би можеле да стигнеме дотаму да кажеме дека е многу тешко да се лоцираат оние што би можеле да бидат од интерес за нас. Токму поради оваа причина, сега ќе препорачаме мала помош за да можете најдете ги само тие серии или филмови тоа може да биде по наш вкус.

Користење на веб-ресурс за пребарување филмови на NetFlix

Мало прашање би можело да биде предложено токму во овој момент на читателот и конкретно, на оние кои ја користат услугата NetFlix; Како ги барате вашите омилени филмови според жанр или година на производство? Wouldе има голем број одговори на ова едноставно прашање, нешто што може да варира од традиционални методи (за некои, примитивни) до пософистицирани во кои генерално се вклучени одредени специјализирани апликации. Една од нив е онаа што ќе ја препорачаме сега, која е претставена како веб-апликација што го носи името „Подобар ред“ и дека има многу лесен за употреба интерфејс.

пребарување на филмови на NetFlix

Сликата што ја поставивме во горниот дел е онаа што ќе ја најдете откако ќе пристапите до врската Подобар ред; таму имате можност да контролирате 3 елементи главно, а тоа се:

 1. Тахометар. Овде можете да го дефинирате минималниот процент на публика или престиж што може да го имаат филмовите што се обидувате да ги најдете.
 2. Број на ревизии. Секој филм може да има прегледи од оние што ги виделе, нешто што ќе го дефинирате во овој дел од веб-апликацијата.
 3. Година на производство. Со овој параметар, наместо тоа, ќе ја дефинирате годината во која се произведени овие филмови или телевизиски серии.

Без сомнение, ова е голема помош за секој што сака најдете специфични жанрови од вашите омилени филмови или најпопуларните телевизиски серии што биле понудени во одреден момент од нивната историја и кои се водат на услугата Нетфликс.

Сега, ако веќе сте ја сфатиле општата идеја за тоа што прави секој од елементите (мали слајдови прекинувачи) Во оваа веб-апликација мора да споменеме и дека за жал не работи во реално време. Откако ќе ги спуштите овие мали прекинувачи во правилна позиција според преференците за пребарување што ги имате во NetFlix, ќе мора да го користите копчето на дното на овој екран, што Има име „Филтер“, во тоа време резултатите од филмовите ќе се појават кон десната страна на овие опции.

Под малите слајдови прекинувачи наоѓате голем број категории, кои се активираат со нивните соодветни полиња; бидејќи очигледно нема да треба да направите општо пребарување на сите нив, тогаш сигурно ќе сакате да направите чисто пребарување, односно ако се активираат овие полиња.

Под последниот прекинувач се наоѓа мала (скоро невидлива) врска што вели «јасно»(Означено со црвено), што ќе треба да кликнете за да се деактивираат сите полиња. Оттогаш ќе треба само проверете ги оние полиња од категориите што сакате да бидат дел од вашето пребарување Прилагодено, треба да го изберете копчето што е малку пониско како што предложивме претходно (Филтер).

Откако ќе се појават резултатите од вашето сопствено пребарување во NetFlix, Секој од овие филмови можете да го додадете во вашата листа на преференции, користејќи ја малата црвена опција (врска) што се наоѓа веднаш до корицата на секој филм прикажан на овие резултати. Како што можете да му се восхитувате, оваа веб-апликација е основна алатка што треба да ја користиме за да може нашите пребарувања за филмови или телевизиски серии хостирани на оваа услуга да покажат резултати што се само наши претпочитања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родриго Иван Пачеко dijo

  Ви благодарам многу за придонесот Густаво ... секој предлог што ги надополнува нашите информации е валиден. Ви благодариме за kindубезноста и за посетата.