Како да ги оневозможите ажурирањата во позадина на iPhone

оневозможи-ажурирања во позадина-ios-iphone

iOS 7 донесе многу нови функции, не само само естетски промени, каде Скеуморфизмот на Стив sобс беше ставен настрана за да го прифати рамниот дизајн на Johnон Ајв. Првите недели многу корисници не беа задоволни со новиот дизајн усвоен од Apple за преименување на оперативниот систем во iOS. Но, со текот на времето, првичните поплаки исчезнаа до тој степен што тешко дека има несогласни гласови со дизајнот.

Една од новините, априори важна, беше ажурирањето на позадината, што дозволува апликациите да се ажурираат дури и ако не ги користиме, така што секој пат кога ќе пристапиме ќе ги имаме најактуелните информации достапни во нашата апликација. Но, секогаш постои но, потрошувачката на батерија премногу страда, како и стапката на податоци за мобилни телефони што ги договоривме.

Со доаѓањето на iOS 8 пред неколку дена, овој проблем останува нерешен, и покрај фактот дека новите модели на iPhone (6 и 6 плус) имаат батерија со поголем капацитет што ќе ни овозможи, во посебни прилики, да ја овозможиме оваа опција во некои апликации. Но не. Потрошувачката на батерија е сè уште претерана, а да не зборуваме за потрошувачката на податоци. За среќа, можеме да ги деактивираме целосно или да оставиме само неколку апликации, но ограничено на време, ако не сакаме батеријата да се испразни за неколку часа.

Оневозможете ги ажурирањата во заднина

 • Се креваме нагоре подесувања.
 • Внатре во Поставките го бараме третиот блок опции и кликнете на Генерално.
 • Следно одиме на дното на менито и кликнете на Ажурирање во позадина.
 • Сите апликации што се овозможени да ги користат ажурирањата ќе се прикажуваат континуирано. За да ги деактивирате сите ажурирања, ќе кликнеме на првата опција Освежете во позадина за да го оневозможите јазичето.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марсело Гирон dijo

  Ако ги оневозможам овие автоматски ажурирања, дали сè уште добивам известувања од апликациите?
  Го чекам вашиот одговор, ви благодарам многу.

 2.   Гастон dijo

  Апликациите го игнорираат и ажурираат истото, дури и ако конфигурацијата вели поинаку. Лошо, многу лошо!