Како можете да ги оневозможите апликациите што започнуваат со Windows

Апликации за Windows

Кога вашиот оперативен систем Виндоус почнува да се однесува премногу бавно, ова може да претставува голем број на невидливи проблеми што може да бидат многу лесни за решавање, во случај проблемот да не вклучува директно вируси или кој било друг сличен вид закани, бидејќи ситуацијата би барала А. антивирусен. Она што ќе го посочиме во овој напис е можноста за оневозможете ги апликациите што започнуваат со Windows, исто што може да биде дел од овој проблем.

Постои многу основана причина што ја покренува оваа можност за деактивирање на одредени апликации што се започнете со Виндоус, бидејќи ако во одредено време сме се посветиле на инсталирање на голем број алатки од разни видови, ова едноставно претставува оптоварување за оперативниот систем при стартување; Она што ќе го предложиме е метод и постапка што не вклучува апликации од трети страни, бидејќи со тоа, нема да бидеме доследни ако нашата намера е да елиминираме или деактивираме неколку од нив започнете со Виндоус.

MSConfig да оневозможи некои апликации што започнуваат со Windows

Во сите верзии на Windows има многу важна команда, иста како и под името на MSConfig е задолжен за управување со некои функции на овој оперативен систем; Ова е местото каде што ќе се фокусираме во овој напис за да можеме да оневозможиме неколку апликации што се започнете со Виндоус; Она што мора да направиме е да ја повикаме оваа команда, има само 2 начини да се изврши оваа акција, првиот е најлесен за извршување и чии чекори го вклучуваат следново:

 • Ние ја користиме кратенката за тастатура Win + R.
 • Во просторот што се појавува во новиот прозорец, пишуваме MSConfig и потоа го притискаме копчето Enter.

msconfig 01

Иако ова е многу едноставна процедура да се спроведе, постои друга варијација за да може да се постигне нашата цел, ситуација што ја предлагаме на следниов начин:

 • Ние кликнуваме на Копче за мени за стартување на Windows.
 • Во просторот за пребарување што го опишуваме MSConfig.
 • Како резултат, веднаш ќе се појави MSConfig.
 • Овој резултат го избираме со десното копче на глувчето.
 • Од контекстуалното мени избираме «Изврши како администратор".

msconfig 02

Ја посочивме оваа втора постапка (и покрај тоа што е малку подолга за извршување) затоа што некои од функциите што ќе ги користиме во прозорецот што ќе се појави подоцна, потребни се административни дозволи; Сликата на која можете да се восхитувате подолу е онаа што ќе се појави со која било од двете постапки што ги посочивме погоре.

msconfig 03

Во овој прозорец имаме можност да се восхитуваме на неколку јазичиња на врвот, кои содржат различни типови на функции. Она што нè интересира во овој момент е оној што вели „Windows Start“, околина каде што ќе најдеме цел список на апликации и алатки, кои теоретски би биле извршени со стартот на Виндоус.

Кои апликации што започнуваат со Windows треба да ги оневозможиме?

Може да се каже дека постапката што ја посочивме за да може да деактивира неколку апликации што ги знам започнете со Виндоус Не е најтешкиот дел што треба да го знаеме, бидејќи постапките што ги посочивме погоре се наједноставниот дел од сè, и покрај размислувањето за одреден број последователни чекори; она што е навистина важно е во апликациите што треба да ги деактивираме. За да го направите ова, треба да знаеме кој од нив бара поголема потрошувачка на мегабајти кога започнуваме со Windows, ситуација што е многу тешко да се знае.

msconfig 04

Но, она што можеме да го направиме е селективно и персонализирано деактивирање; На пример, ако канцеларијата на Мајкрософт се појави на списокот и не го користиме овој канцелариски пакет повеќе од еднаш месечно, тогаш тоа би можело да биде едно од оние што ќе ги деактивираат. Како заклучок, советот е да мора да ја разгледате секоја од наведените апликации и обидете се да ги изберете само оние што не ги користиме често, можност да ги оневозможите со опцијата прикажана на дното на интерфејсот. Треба да се запомни дека деактивирањето или оневозможувањето на овие апликации не значи дека се деинсталирани во нашиот оперативен систем.

Повеќе информации - Најдобар бесплатен антивирус за компјутер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.