Како да ги оневозможите задачите за одржување во Windows

оневозможете чување во Windows 8.1

Многу досадна ситуација за оние кои работат со нивниот компјутер во Виндоус, е кога тој почнува да има релативно бавно однесување затоа што започната е работа со „позадина“; За жал на корисникот, единствената алтернатива ќе биде да почека да заврши овој тип на активност што оперативниот систем го прави во тој момент.

Но Што ако нашата работа е итна и не можеме да потрошиме уште една минута? Ако ова е претставено на таков начин, корисникот ќе мора да работи на својот проект дури и ако компјутерот е „побавен од желка“; Ниските перформанси што ги предложивме не се должат на фактот дека компјутерот е стар или на него се инсталирани голем број апликации, туку затоа што во тој прецизен момент Виндоус прави одржување, исто што ја предизвикува оваа бавност на која се повикавме.

Кои се овие задачи за одржување што ги прави Виндоус?

Претходно споменавме интересна алатка што може да ја инсталираме на нашиот компјутер Виндоус, која првенствено е посветена на обидот проверете дали има нови надградби за апликациите дека сме инсталирале во овој оперативен систем; Овој вид задачи се извршува од апликација од трета страна, каде што не вклучува директно или индиректно функции и алатки на Виндоус, бидејќи Мајкрософт ги извршува преку овие „задачи за одржување“. Тие се однесуваат на следново:

 1. Ажурирања со безбедносни закрпи што ги нуди Microsoft за Windows.
 2. Дефрагментација на тврдиот диск.
 3. Анализа и преглед на опремата за да се побара секаков вид на вирус.

Ова се 3-те најважни задачи што Мајкрософт ги извршува во која било од своите верзии на оперативниот систем, на кои може да се додадат уште неколку во зависност од тоа што програмирал корисникот; тогаш, секогаш кога ќе се активира функцијата за одржување на Виндоус, работата ќе започне во позадина што корисникот не може рачно да ја контролираОва е причината зошто компјутерот станува бавен во секое од своите операции и затоа, крајниот корисник е тој што нема да може да изврши никаков специфичен вид на работа на компјутерот. Поволно постои добра можност за запрете ги овие задачи за одржување на Виндоус, нешто што ќе го објасниме подолу преку неколку чекори за да го извршиме.

Како да ги запрете или оневозможите задачите за одржување

Сè што предложивме погоре може да се случува првенствено на компјутери од ниска класа (или ниски), каде што Microsoft се обидува да направи Виндоус е секогаш добро оптимизиран, извршување на овие задачи за одржување на закажана основа, нешто што може да се направи 2 или 3 пати неделно и најдобрите случаи, еднаш на ден. Ви предлагаме да ги следите следниве чекори ако сте забележале релативно бавно однесување на компјутерот во одредени временски периоди:

 • Прво на сите, ние мора да го стартуваме вашиот оперативен систем Windows 8.1
 • Ако скокнеме до бирото, мораме Вратете се на почетниот екран со притискање на копчето Windows (или со кликнување на логото од долниот лев агол на екранот).
 • Еднаш во Почетен екран продолжуваме да пишуваме «Распоред на задачи»Без наводници и потоа притиснете на Внесете.
 • Од резултатите го избираме оној што се однесува на «Распоред на задачи".
 • На «распоредувач на задачи»На работната површина на Windows.
 • Откако ќе отидеме на следната рута, во рамките на дрвото за опции од страната:

Распоредувач на задачи -> Библиотека на распоредувачи на задачи -> Microsoft -> Windows -> TaskScheduler

редовно одржување во Виндоус 8.1

Откако ќе се најдеме во овој дел од дрвото за опции, мора да го насочиме погледот кон десната страна, каде што функцијата што вели «редовно одржување«; Оваа функција треба да ја избереме со десното копче на глувчето за да се појави контекстуалното мени, од кое едноставно ќе треба да ја избереме опцијата што вели «Да се ​​оневозможи".

Со оваа постапка, распоредувачот на задачи повеќе нема да дејствува во Виндоус, иако ажурирањето на системот, прегледот на заканите и другите процеси ќе треба да ги извршува корисникот рачно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.