Како да ги оневозможите рекламите на Нетфликс помеѓу поглавјата

Пред неколку дена Нетфликс објави дека ќе рекламира од сопствената содржина помеѓу поглавјата од серијата што ги гледаме. Вака компанијата ќе ја промовира својата оригинална содржина и ќе нè охрабри да разгледаме за што е заинтересиран Нетфликс, но ние го имаме решението.

Барем засега можеме да спречиме Нетфликс да ни ги покажува своите реклами меѓу поглавјата, ние ви покажуваме како можете да го направите тоа. Уште еднаш Actualidad Gadget ви ги носи наједноставните упатства, помогнете ни да ви го олесниме животот и да ги избегнеме досадните реклами што постепено ги вклучува Netflix.

Споменете дека овие реклами засега се само за тестови, односно ако кампањата не ги добие очекуваните резултати, северноамериканската фирма ќе ги отстрани автоматски. Но, засега имаме можност да избереме дали сакаме или не да гледаме реклами на Нетфликс. Ова е колку лесно можеме да го сториме тоа:

  1. Одете на Нетфликс од веб-прелистувач за да ја вчитате целосната верзија (не од нејзината апликација) и најавете се со вашата сметка.
  2. Кликнете на сликата на вашиот профил и притиснете ја опцијата „сметка“ што ќе ве насочи кон ново мени за поставки.
  3. Сега се свртивме кон „поставување“ за да ја изберете опцијата «учество на тестови".

Овде го читаме следниот текст: „Вклучи ме во тестови и прегледи: Оневозможи да се вратиш на стандардното искуство сега“На овој начин, можете да учествувате во тестови за подобрување на искуството на Нетфликс и да ги видите можните промени пред останатите претплатници на Нетфликс.

Сега едноставно треба да кликнеме на прекинувачот и тој ќе оди на "Инвалид". Не смееме да заборавиме да кликнеме на синото копче што се појавува подолу и се чита „Подготвен“ затоа што е потребно да се зачуваат промените во направената конфигурација. Колку е лесно бидејќи ги сменивме поставките така што Нетфликс повеќе не ни покажува реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.