Како да ги оневозможите функциите на допир во Windows 8.1

Со неколку едноставни трикови што треба да се следат, можност за оневозможете ги функциите на допир на нашиот таблет со Windows 8.1 Тоа ќе биде целта што сме се поставиле за сега.

Се разбира, мора да земеме предвид неколку аспекти пред да започнеме да ја извршуваме оваа задача, бидејќи и покрај тоа што е целосно реверзибилен процес, може да се појават одредени непријатности што го принудуваат корисникот на нивниот мобилен уред (очигледно, таблетот), да го земе за одржување техничко за што се враќа во првобитната состојба на фабриката. Токму поради оваа причина, ќе опишеме подолупричините, мотивите, барањата и неколку алатки што мора да ги имаме при рака за да можеме да ги деактивираме овие функции на допир на нашиот таблет со Windows 8.1.

Предлози пред да продолжите со нашата цел во Windows 8.1

И покрај фактот дека процесот е еден од најлесните за извршување денес, оваа функција на деактивирање на функциите на допир во оперативниот систем Windows 8.1 исчезна во претходната верзија, односно во онаа за која сè уште не беше дадено овластување. Мајкрософт дури и интегрираше посебна карактеристика на почетокот на Виндоус 8, нешто што беше многу лесно да се направи и зависи само од тоа да сеКористете мала опција во контролниот панел, место каде што треба да се избере „деактивирање на екран на допир“. Од некоја чудна причина, Microsoft ја повлече оваа функција, чувајќи ја како „мала тајна“, бидејќи и покрај тоа што не е видлива карактеристиката, таа може да се користи рачно, како што ќе посочиме подолу:

 • Започнете го нашиот оперативен систем Windows 8.1. Неопходно е да ја имате најновата надградба на овој оперативен систем, затоа препорачуваме да го направите тоа според она што го посочивме во објава претходно
 • Кликнете на новиот Копче за стартување.
 • Од прикажаните опции ја избираме онаа што вели «Системи".
 • Сега ја избираме врската горе лево на која пишува «Администратор на уредот".
 • Ние ја прикажуваме содржината на групата «Уред за човечки интерфејс".

 • Ја лоцираме опцијата прикажана на следната слика и таа е во рамките на оваа група.
 • Ние кликнуваме на него со десното копче на глувчето.
 • Контекстуалното мени ја избираме опцијата што вели «оневозможи".
 • Ние ја потврдуваме нашата акција за затворање на прозорецот.

Последните чекори што ги предложивме погоре се многу важни и мора да ги земеме предвид пред да ја потврдиме предложената акција. Ова е затоа што корисникот мора да биде свесен за тоа што ќе направи, односно за уште неколку секунди, функциите на допир на овој оперативен систем ќе бидат целосно оневозможени. Сега, ако ја извршиме оваа задача, потребно е да имаме при рака тастатура и глувче, така што целата постапка може да биде реверзибилна.

Од почетокот продолжуваме, мора да ги имаме и тастатурата и глувчето поврзани, бидејќи овие додатоци треба да бидат идентификувани и логично инсталирани со соодветните двигатели на Windows 8.1 на таблетот што го работиме.

Зошто ми се потребни тастатура и глувче поврзани со таблетот?

Па, и покрај фактот дека целиот процес може да се изврши само со користење на функциите на допир, откако ќе бидат деактивирани, нема да имаме можност да ги активираме затоа што екранот нема да препознае никаков вид гест што го правиме со прстите. Значи, ако во одреден момент сакаме да се вратиме на овозможете ги овие функции на допир во Windows 8.1, ќе мора да ги користиме тастатурата и глувчето за да се движиме до „управувачот со уреди“ и со тоа да се вратиме во процесот.

Вреди да се спомене дека предложениот процес ќе биде привремена задача, бидејќи во ниеден момент немаше да ни треба таблет каде што неговите функции на допир повеќе не се присутни, бидејќи тоа е главната карактеристика на еден од овие уреди. Користејќи го и глувчето и тастатурата, можеме да се вратиме на чекорите предложени погоре, но сега, со цел повторно да ги активираме функциите на допир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.