Како да ги откриете пристаништата окупирани од апликациите во Виндоус

шпионира пристаништа за прозорци

Ако сте од оние кои работат во Виндоус со голем број апликации што можеби сте ги инсталирале претходно, тогаш треба да се обидете да ги запознаете овие важни информации.

Факт е дека голем број апликации можат да бидат поврзани на Интернет без ваше овластување (иако другите тоа ќе го направат легално како што е Виндоус), што значи дека неминовно би му понудиле пристап до овие алатки на вашиот тим од далечина. Иако оваа информација може да биде од поголем интерес за оние кои размислуваат за компјутерска анализа, но секогаш вреди да се има основно знаење за тоа што може да се случи на нашиот компјутер, за да може да се коментира за кој било вид сомнителна активност до специјалистот. на Виндоус.

Конвенционален метод за проверка на зафатените порти во Windows

Во оваа статија ќе се обидеме да го анализираме овој аспект под два различни методи, едниот од нив е конвенционалниот, а другиот е оној што ќе биде поддржан со некои апликации од трети страни. Во моментот ќе треба да ја анализираме „конвенционалната“, што значи дека ќе го искористиме само различното мајчин Windows карактеристики и алатки. За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следниве чекори:

 • Започнете ја вашата Windows сесија.
 • Кон повикот за ЦМД (ако е можно, со административни дозволи).
 • Откако ќе се отвори прозорецот за командниот терминал, напишете го следново и потоа притиснете го копчето «внесете».

netstat -aon | more

Само што ги направивме овие мали чекори, веднаш ќе покаже мала листа и каде можеме лесно да идентификуваме различни типови на адреси на протоколи TCP. Во колоната каде што се сместени локалните адреси (Локална адреса) можете да му се восхитувате на последниот број (оној после дебелото црево), што претставува да претставува пристаништето окупирано од одредена услуга. Ако го насочите вашето внимание по истата линија кон последниот дел (последната колона), ќе можете да го пронајдете типот на процес што го поврзува вашиот компјутер преку таа порта, односно оној што се наоѓа во колоната «PID«, Акроними што претставуваат«Идентификација на процесот".

зафатени пристаништа во Виндоус 01

Сега само треба јавете се на „Менаџер на задачи“ кликнување со десното копче на глувчето на лентата со алатки за Виндоус. Со ова, прозорецот ќе се појави веднаш и каде, треба да одиме на «Процеси»Во верзии на оперативни системи пониски од Windows 8; од оваа верзија на Виндоус 10 до овие PID податоци што сме заинтересирани да ги најдеме, ќе мора да ги лоцирате во табулаторот што вели «услуги".

зафатени пристаништа во Виндоус 02

Еднаш тука мораме побарајте PID што го најдовме порано во командниот терминал (со CMD), да може да се восхитуваме кој е процесот што го окупира приклучокот за поврзување од нашиот компјутер. Ако сакате да имате повеќе информации за тоа, ќе треба да го изберете речениот процес со десното копче на глувчето и да ја изберете опцијата што ќе ви овозможи да ја отворите локацијата каде што се наоѓа споменатата апликација.

Метод со алатка од трета страна

Иако сè што споменавме погоре е еден од најлесните методи за изведување, постои дополнителна алтернатива што би можеле да ја прифатиме ако не сакате да работите со прозорци за да извршите команда. Апликација од трети страни што можеме да ја користиме е онаа што има име «CurrPorts", кои тоа е потполно бесплатно и дека можете да го користите без никаков вид ограничување.

CurrPorts

Кога ќе го извршите, ќе најдете прозорец многу сличен на претходниот, каде што можете да им се восхитувате на сите процеси што работат во Windows и пристаништето што го зафаќаат во рамките на вашата мрежна врска.

зафатени пристаништа во Виндоус 02

Ако сте заинтересирани да дознаете за кој било од овие процеси подетално, треба само да кликнете двапати на него за да се појави нов прозорец; фаќањето што го поставивме во горниот дел е оној на кој ќе му се восхитувате во тој момент, нешто што може да послужи како информација за знајте дали ресурсот го користи вашето пристаниште легално или нелегално.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Ви благодариме што беше корисно