Како да ги отпакувате rar-датотеките

Декомпресирајте ги датотеките во RAR формат

Во последниве години, бидејќи растителните влакна се шират низ многу домови, тешко е да се најдат домови кои сè уште немаат Интернет врска преку оптички влакна, се додека се наоѓаат во урбано јадро, бидејќи на село сè уште е тие зависат од сателитските врски со многу мала брзина.

Зголемувањето на брзината на Интернет врските ни овозможи да споделуваме големи датотеки преку Интернет, без големината да претставува проблем. Но, во зависност од видот на датотеката што сакаме да ја споделиме, веројатно е дека во повеќе од една прилика бевме принудени да го компресираме пред да го споделиме.

На пазарот, и за многу години, имаме на располагање различни формати на компресија, сепак, најпопуларните секогаш биле ARJ (во MS-DOS), RAR и ZIP. Во оваа статија ќе ви покажам како можеме да ги отпакуваме rar-датотеките на вашиот компјутер, Mac, таблет или паметен телефон.

Ако треба да споделиме неколку слики заедно или документи, најбрзиот начин да го направиме тоа е преку компресирана датотека, датотека што можеме да ја испратиме подоцна преку различните услуги достапни на пазарот до испрати големи датотеки. Премногу Можеме да го поставиме на облакот и да ја споделиме соодветната врска со примателот.

Како да ги отпакувате RAR-датотеките на компјутер

Како да ги отпакувате RAR-датотеките на компјутер

Во последниве години, Мајкрософт се обложува, како Гугл и Епл, да понуди апликации компатибилни со својот оперативен систем преку сопствена продавница за апликации. Оваа продавница не само што нуди поголема безбедност за секој на сите корисници (тие се ослободени од секаков вид на вирус, малициозен софтвер, шпионски софтвер ...), но исто така е иn одлична изложба за програмери.

Се разбира, проблемот со кој можеме да се соочиме во Microsoft Store е тоа што апликациите, во најголем дел, се дизајнирани за допир интерфејс, далеку од она на што сме навикнале. Иако е вистина, дека е отворен само неколку години и бројот на достапни апликации е сè уште многу мал, денес можеме да најдеме апликации што ни овозможуваат отпакувајте RAR датотеки брзо и лесно.

Доколку достапните верзии во Microsoft Store не ви се допаѓаат поради интерфејсот, можете да отидете на веб-страницата за развој и да ја купите / преземете десктоп апликацијата, иако станува збор за апликација со која тешко дека ќе поминеме време, само ќе треба да се навикнеме да го користиме.

RAR Opener

RAR Opener ни овозможува да отвориме која било датотека во RAR формат за неколку секунди, исто така е компатибилна со форматите 7Z, ZIP, TAR и LZH. Зафаќа многу малку простор на вашиот хард диск и Тешко дека е потребна меморија за да си ја заврши својата работа.

Преземете го RAR Opener од Microsoft Store

8 поштенски лајт

Отпакувајте RAR-датотеки на Windows 10 со 8 апликација Zip

8 Zip ни овозможува не само да ги декомпресираме датотеките во RAR формат, туку исто така ни овозможува декомпресирајте ги датотеките во други формати како што се Zip или 7z, Сето ова бесплатно.

Преземете 8 Zip Lite.

Rar Zip Extractor Pro

Rar Zip Extractor Pro ги поддржува сите популарни формати што ви овозможуваат креирајте и извлекувајте архиви во формати како што се 7z, ZIP, RAR, CAB, TAR, ISO меѓу другите формати. Користејќи ја оваа апликација, ќе можете да работите со повеќеволучни архиви, да ги декомпресирате целите архиви и избраните архиви, да создавате и извлекувате архиви заштитени со лозинка

Преземете го Rar Zip Extractor Pro

Како да ги отпакувате RAR-датотеките на Mac

И внатре и надвор од Mac App Store, официјалната продавница за апликации за Mac компјутери, имаме на располагање голем број апликации со кои можеме да ги декомпресираме и компресираме датотеките во RAR формат. Подолу ви покажуваме за кои најдобри апликации отпакувајте RAR-датотеки на Mac.

RAR екстрактор и експандер

Едноставна апликација што ни овозможува да ги декомпресираме датотеките во Rar и Zip формати. Не поддржува заштитени датотеки со лозинки, но со повеќе томови.

RAR екстрактор и експандер (врска со AppStore)
RAR екстрактор и експандерслободен

Декомпресор

Отпакувајте RAR-датотеки на Mac со декомпресор

Декомпресорот е идеална алатка за брзо извлекување на сите датотеки со вообичаени формати (Zip, RAR, 7-zip, Tar, Gzip). Што повеќе, поддржува датотеки заштитени со лозинка и тоа ни покажува интерфејс што можеме да го прилагодиме по наш вкус.

Декомпресор (врска со AppStore)
Декомпресорслободен

Кека

Keka е една од најдобрите апликации што можеме да ја најдеме денес во продавницата за апликации Mac и тоа ни овозможува да комуницираме со кој било вид компресирана датотека, без разлика дали сте 7Z, ZIP, RAR, TAR, GZIP, BZIP2, XZ, LZIP, DMG, ISO, LZMA, EXE, CAB, WIM, PAX, JAR, APK, APPX, XPI, IPA, CPGZ и CPI. Покрај тоа, тоа ни овозможува да компресираме датотеки во формати: 7Z, ZIP, TAR, GZIP, BZIP2, XZ, LZIP и ISO

Како да отпакувате RAR-датотеки на iPhone / iPad

Како да отпакувате RAR-датотеки на iPhone / iPad

Иако може да изгледа бесмислено да можете да декомпресирате RAR-датотеки на iPhone / iPadПоради ограничувањата што ги нуди затворениот еко-систем на AppleДа, можеме да го сториме тоа, односно без да ја напуштиме апликацијата што ни дозволува да го направиме тоа и да ги споделиме отпакуваните датотеки со апликациите со кои може да се отвори.

Useе биде бескорисно да ги декомпресирате датотеките во апликација од овој тип и да се обидете да ги отворите со соодветната апликација ако претходно не го споделувавме. Процесот изгледа малку комплициран, но штом го добиете тоа многу интуитивно.

Документи за читање

Документи за читање е совршена апликација не само за декомпресија на датотеки, но исто така и за чување датотеки од било кој тип, било да е тоа музика, видео, книги ... Исто така, ни овозможува да ги декомпресираме најпопуларните датотеки за компресија.

Документи за читање (врска со AppStore)
Документи за читањеслободен

Отпакувајте ја алатката

Фантастична апликација која ни овозможува да ги декомпресираме датотеките во rar формат, како и zip и 7z. Моќниот управувач со датотеки ни овозможува да ги декомпресираме датотеките до подоцна отворете ги со каква било апликација.

отпакувајте ја алатката (zip / rar / un7z) (линк за AppStore)
отпакувајте ја алатката (zip / rar / un7z)слободен

Извлекувач на датотеки со поштенски и РАР

Оваа апликација не само што ни овозможува да ги декомпресираме датотеките што сме ги зачувале на нашите уреди, туку исто така ни овозможува отпакувајте ги оние што се наоѓаат во iCloud, Dropbox, Google Drive или OneDrive. Поддржува шифрирање на датотеки AES 256-битна.

Извлекувач на датотеки поштенски и RAR (врска со AppStore)
Извлекувач на датотеки со поштенски и РАРслободен

Како да ги отпакувате RAR-датотеките на Андроид

Како да ги отпакувате RAR-датотеките на Андроид

Андроид операција, тоа е многу слично на она што можеме да го најдеме на компјутер, каде што имаме пристап до структурата на датотеката, што ни овозможува да преземеме апликација за декомпресија на датотеките во кој било директориум за подоцна да ги однесеме во соодветниот директориум или преку апликацијата со која сакаме да ја отвориме, прелистувачот преку структурата на директориумот на нашата уред

RAR

RAR може да креира RAR и ZIP архиви и декомпресирајте ги архивите RAR, ZIP, TAR, GZ, BZ2, XZ, 7z, ISO и ARJ. Покрај тоа, тоа ни овозможува да ги поправиме оштетените архиви ZIP и RAR, регистарот за обновување, вообичаените количини за обновување, криптирање, солидни архиви, употреба на повеќе јадра на процесорот за компресија на податоците.

RAR
RAR
цена: слободен
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот
 • РАР Слика од екранот

Прост Унрар

Едноставен Унрар, како што добро опишува името, тоа само ни овозможува да ги декомпресираме компресираните датотеки во RAR формат, уште малку. Ако немате намера да се занимавате со датотеки заштитени со лозинка, ова може да биде апликацијата што ја барате.

Прост Унрар
Прост Унрар
цена: слободен
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар
 • Едноставна слика од екранот на Унрар

Лесно Унрар, Отпакувај & Зип

Лесно Унрар, Отпакувај & Зип ни овозможува да извлечеме rar и zip датотеки брзо преку вградениот прелистувач. Ги поддржува сите верзии на поретки архиви, архиви заштитени со лозинка и разделени архиви со повеќе делови. Поддржува шифрирани датотеки со AES

Лесно Унрар, Отпакувај & Зип
Лесно Унрар, Отпакувај & Зип
Развивач: RbigSoft
цена: слободен
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот
 • Едноставно унрар, отпакувајте и поштенски слики од екранот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.