Како да ги отстраните ажурирањата во август предложени од Microsoft

Син екран за августовски ажурирања на Microsoft

Мајкрософт неодамна дојде да предложи неколку ажурирања за Windows 8.1 и Виндоус 7, кои теоретски беа наменети за подобрување на безбедноста и приватноста на нивните корисници.

Ifално овие ажурирања за месец август предложени од Мајкрософт немаа посакуван ефект, предизвикувајќи грешки од кои многу луѓе би можеле да страдаат токму сега. Појавата на „Синиот екран на смртта“ е она што стана очигледно во прв момент со Виндоус 8.1, со неколку други проблеми со рестартирање кои беа исто така присутни во Виндоус 7, како мотиватор за „Мајкрософт“ да ги отстрани од соодветниот канал. Ако имате ваков вид на проблем, ви препорачуваме да следите неколку трикови што се предложени на мрежата, што може да ви помогне да го вратите оперативниот систем без да го инсталирате повторно на вашиот компјутер.

Започнување на Windows 8.1 "во безбеден режим"

Трикот што ќе го споменеме подолу размислува стартувајте Виндоус 8.1 во неговиот „Безбеден режим“; Ова е логично и можеби веќе го почувствувавте, бидејќи ако се појави синиот екран на смртта (познат и како син екран), тој нема да ви дозволи да влезете во оперативниот систем за да можете ефективно да го вратите.

Ве советуваме да ги следите следните последователни чекори за да можете да се обидете да го вратите вашиот оперативен систем и на тој начин да избегнете да го форматирате хард дискот, а потоа повторно да инсталирате сè.

1. Внесете безбеден режим во Windows 8.1

Па, ако веднаш го добиете синиот екран на смртта кога го рестартирате Windows 8.1, може да биде малку тешко да го внесете „Безбеден режим“; Мајкрософт ви предложи да го рестартирате вашиот компјутер и да застанете во моментот кога ќе побара да се „најави“ со соодветните акредитиви. Во тоа време мора држете го копчето «Shift» и потоа кликнете на «исклучен»За да изберете«рестартирај« Со оваа задача, компјутерот ќе се рестартира и ќе покаже неколку опции, избирајќи меѓу нив онаа што вели „Безбеден режим“.

2. Користете го нашиот прозорец за команден терминал

Откако ќе го внесете Windows 8.1 во „Безбеден режим“, сега треба да отворите прозорец „команден терминал“; Ова значи дека мора да ја користите комбинацијата на копчиња "Win + X" и потоа да ја изберете „Cmd“ со административни дозволи; штом ова е направено, ќе мора да ја напишете следнава команда.

од% WINDOWS% system32fntcache.dat

отстранете ги ажурирањата на Microsoft од 01 август

3. Рестартирајте го Windows 8.1

Откако ќе ја елиминирате датотеката што ја предложивме погоре во „Безбеден режим на Windows 8.1“, ќе имате можност да го рестартирате оперативниот систем нормално. Како и да е, проблемот ќе опстане, мора да го внесете «регистарот на Windows» до отстранете неколку „фонтови“ што можат да го предизвикаат проблемот. За да го направите ова, Мајкрософт препорачува да отидете на клучот што ќе го предложиме подолу и на него, направи резервна копија (извезувајќи го).

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionFonts

4. Избришете некои „фонтови“ од „регистарот на Виндоус“

Откако ќе се најдеме на патот што го предложивме претходно во рамките на „Регистар на Виндоус“, ќе мора да ги елиминираме оние извори што се идентификуваат како „C: Програмски датотеки ...“ и исто така оние од типот OTF.

отстранете ги ажурирањата на Microsoft од 02 август

5. Отворено за командниот терминал

Повторно, мора да отвориме команден терминал како што е предложено погоре (со дозволи за администратор) и подоцна, да ја поставиме следнава линија за да ја елиминираме датотеката што го предизвикува проблемот.

од% WINDOWS% system32fntcache.dat

6. Внесете „Контролен панел“ на Windows 8.1

Откако продолживме според она што го наведовме во претходните чекори, сега останува само да влеземе во „Контролниот панел“; таму ќе треба само лоцирајте ги „инсталираните ажурирања“ и подоцна подгответе се да ги деинсталирате оние што Мајкрософт ги смета за погрешни, и тоа: KB2982791, KB2970228, KB2975719 и KB2975331.

отстранете ги ажурирањата на Microsoft од 03 август

7. Интегрирајте ја нашата резервна копија на поддржаните „извори“

Сега ќе треба да ги повратиме изворите што претходно ги поддржувавме и кои ги ставаме на безбедно место на нашиот хард диск; ние само должиме изберете ги со десното копче на глувчето и од контекстуалното мени изберете ја опцијата што вели «Измешајте".

8. Рестартирајте на Windows 8.1

Целиот процес на враќање е практично завршен, само треба да се рестартира оперативниот систем, исто како и веќе нема да покажува никаков вид на грешка поради рачно отстранување, ажурирањата за месец август предложени од Мајкрософт.

И покрај тоа што методот е предложен за Windows 8.1, Microsoft го предложи истото важи и за оние кои имале проблеми со Виндоус 7, иако со одредени модификации во некои од предложените чекори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.