Како да ги отстраните "живите плочки" и да ја намалите големината на почетното мени во Windows 10

Windows 10

Во Виндоус 10, неодамна лансиран ширум светот, имаме враќање на една од лозинките како што е почетното мени што се враќа на своето место како што беше во Виндоус 7. Почетно мени кое сега опслужува многу работи и зафаќа голем простор на екранот со оние „живи плочки“ или „динамични икони“ кои се одговорни за да ги имаат апликациите што ние користете најмногу или да не снабдувате со сите видови вести како што се избрани.

Но како за некои корисници може да биде мака да ги имаат и тие претпочитаат да имаат понормално мени за стартување отколку што беше тоа во Виндоус 7, сигурно упатството што ќе го научиме ќе ви се најде и ќе ви биде од голема помош. Бидејќи да, можете да ги отстраните тие плочки во живо и да ја намалите големината на почетното мени во Windows 10.

Првото нешто е да се отстранат "живите плочки"

 • Со цел да се намали големината на почетното мени во Windows 10 првото нешто што треба да се направи ние треба да сториме е да се ослободиме од сите живи плочки на десната страна од менито.
 • Да го стори истото кликнете со десното копче на глувчето и е избрано „Отпечати од стартување“.

Windows 10

 • Ова е готово, мораме повторете го овој процес со преостанатите живи плочки или динамични икони што се поставени на лентата со мени.
 • Сега менито ќе се појави многу чисто но сепак зафаќајќи голем простор кој мора да го намалиме.

Втората работа: намалете ја големината на почетното мени на една колона

 • Сега со покажувачот на глувчето одиме на страната на просторот на почетното мени како да е самиот прозорец на Виндоус.

Windows 10

 • Само кога го имаме покажувачот настрана иконата ќе се смени во една со две стрели.
 • Ние притискаме левото копче на глувчето држејќи го долу и влечеме лево од почетното мени за да ја намалиме нејзината големина.
 • Менито за стартување на Виндоус 10 конечно е намалено и погоден за вашите потреби не толку за да имате толку многу динамични плочки и икони.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.