Како да ги поврзете вашите статии со страници за вести како што се Meneame, Enchilame, Fresqui, Technorati, итн.

Икони за портали за новости

HВо тоа време, сакав да им дадам на посетителите на блоговите можност да ги испратам написите објавени овде на главните страници за вести, но за да го постигнам тоа, морав да направам повеќе кругови отколку што е потребно. Проблемот беше во тоа што повеќето блогови (повеќето, не сите) се направени со менаџер на содржини како WordPress или слично и ако сакате да ги додадете линковите до веб-страниците за новости, тогаш додадете А. Вклучи, Поврзи и збогум многу добро. Но, овој блог е програмиран од нула и тоа подразбира дека секоја нова функционалност што сакам да ја додадам повлекува ново пребарување во потрага по информации за него

MИмав намера да можам да ги поврзам статиите со страници како meneame и Фрески, така што неколку дена барав Google информации за тоа како да го направам тоа и користев фрази како овие:

 • Како да испратите вести до Менеам?
 • Како да испраќате статии до Фрески?
 • Како да се поврзете на страниците за вести?
 • Како да креирам врски од мојот блог до социјалните мрежи?
 • итн, итн, итн

TПо многу пребарувања, најдов само делумни информации и особено насочени кон популарни менаџери на содржини. Гледајќи дека не знаев како да ја пронајдам соодветната фраза што ќе ме одведе на страница што објасни како да го сторам тоа, решив да ги разгледам страниците со кои се обидував да ги поврзам. Откако долго време барав, не најдов ништо што би ми помогнало (ќе биде дека некој е многу несмасен, ако некој знае каде ќе каже нешто за тоа, коментирај за тоа), па решив да го направам тоа грубо.

Сподели го

LИли прво беше да барам страница каде ги најдов типичните икони „Сподели го“ и се сетив на тоа Ксибернетикос тие имаат една од оние зелени икони што вклучува еден куп врски. Само она што го барав, па ја посетив страницата, кликнав на иконата и почнав да ги проучувам урлите што ги содржи секоја врска. По некое време водев белешки, видов дека сите врски практично ја одржуваат истата структура. Затоа, решив да направам тест и видов дека тој работи, па затоа почнав да работам за да создадам свои линкови.

EОва е основната структура на врските за објавување вести:

URL_OF_SITE_TO_WHE_SEND_THE_NOTICE
+
оператор (на пример ? url =)
+
LA_URL_DE_TU_ARÍCULO
+
оператор (на пример & наслов =)
+
TITLE_OR_DESCRIPCIÓN_DEL_ARTICULO

Aвреме, во зависност од секоја страница со новости, ќе мора да ја ставите соодветната URL-адреса, а во некои нема да мора да додадете наслов или опис. Ајде да видиме примери:

Испратете вести до Менеам

Lследната URL-адреса ќе го испрати написот на ЗапаЈокер a meneame , набудувајте го и потоа анализирајте го:

«Http://meneame.net/submit.php? url =https://www.actualidadgadget.com/
статии /
запајокер-видеото-што-докажува-сè »

За да испратите вест до Meneame од вашиот блог, прво мора да ја ставите url-адресата што ги прима вестите во Meneame, ако ја погледнеме врската, ќе видиме дека е:

«Http://meneame.net/submit»

Потоа се додава специфичниот оператор што таа страница го користи, за да откриеме кој е тој, ја разгледуваме врската погоре и гледаме дека е:

"? Урл ="

Конечно, додадете ја URL-то на вашата статија, онаа што сакате да ја објавите на Meneame:

«Https://www.actualidadgadget.com/
статии / запајокер-видеото-што-докажува-сè »»

И ланецот што ќе покаже на страницата за објавување вести во Менеам е завршен, само треба да ја поврзете врската со икона за претставник.

Испратете вест до Фрески

EОвој пат ќе ги видиме само разликите со пратката до Менеам. Погледнете на следната URL-адреса што би ја испратил и статијата за ЗапаЈокер, но овој пат до Фрески:

«Http://tec.fresqui.com/post?url=https://www.actualidadgadget.com/
написи / запајокер-видеото-што-го покажува-сè.php& наслов =Запа
Joker.%20El%20video%20que%20lo%20demuestra%20todo»

FЗабележете дека е иста како и претходната врска со таа разлика што е малку подолга затоа што на крајот на ланецот е додаден операторот што ќе го содржи насловот на доставениот напис. Во овој случај оператор е:

"& Наслов ="

На овој оператор му се придружува насловот на статијата, што во овој случај е следново:

«ZapaJoker.%20El%20video%20que%20lo%20demuestra%20todo»

Y тоа е се. Во зависност од страницата на која сакате да ги испратите вестите, ќе мора да користите еден или повеќе оператори и имајте на ум дека овие можат да бидат различни од оние што се дискутирани овде, на пример за господин Вонг, овој оператор се користи за да содржи URL на вашиот напис "? Акција = додаток & bm_url =", само ќе треба да погледнете како е поврзан портал за вести од страница што ја знаете за да знаете кои оператори го користат тој портал.

BПа, се надевам дека за оние од вас кои можат да го најдат овој напис и се во иста ситуација како и јас, овој мини туторијал за тоа како да ги поврзете вашите статии со страниците за вести ќе биде корисен. До многу малку. Поздрав од лозов орев.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   апончо dijo

  Јас ништо не разбирав.
  Нема полесен начин да се блогира?

 2.   Доги dijo

  апончо ... очигледно сето ова значи „ставање рака“ на CMS.

 3.   Оцет убиец dijo

  Здраво апончо како што вели тоа Доги За овој напис да биде корисен, треба да бидете во можност да го измените вашиот менаџер на содржини. Не знам до кој степен Блогер дозволува изменување на изворниот код на страниците на вашиот блог, ако не е можно, ќе мора да почекате Блогер да ја спроведе оваа опција, но тоа веќе го стори.

  Во секој случај, суштината на овој напис е да се види како се формираат врските што се кријат зад сликите во сликички, ако сакате и можете да ги ставите рацете на кодот на вашиот блог, не двоумете се да прашате што правите не разбирам Поздрав

 4.   Апончо dijo

  (I.e.

 5.   Тони dijo

  Ви честитам за статијата, најдобро е на Интернет за ова.

  Имам прашање, нема начин како да го сторам ова, еднаш засекогаш постови, а не еден по еден?

 6.   Оцет убиец dijo

  Ви благодариме за вашиот коментар Тони. Она што е објаснето во статијата е основната структура на овој вид врски, сега кога знаете како работи, она што треба да направите е да креирате код што го прави тоа за вас. Јас го имплементирав со малку php и кодот се креира автоматски за секој пост. Поздрав

 7.   Оцет убиец dijo

  Го забележувам Тони, ќе истражам малку, мислам дека можам да најдам нешто што ќе ти помогнам.

 8.   Тони dijo

  Ви благодариме за одговорот.

  Проблемот е што моите блогови се на блогери и не знам дали е можно да се направи тоа (ако е така, како се прави тоа? = Добра тема за некој ваш пост)

 9.   Луис Саманамуд dijo

  Уф, јас сум вртоглавица, дојдов овде од истата причина, ми треба агрегатор за мрежите на шпански јазик, веќе го имам оној addthis.com, но не размислува за менеми или фрески, уште полошо за другите.

  Кодот е многу јасен, само треба да се осмелите, ако не знаете, како што знам јас, но што не ми е јасно што е кодот за кој било линк, или мора да ставате линк до линк, јас само сакате да кликнете како на addthis.com.

  Дека се добри

 10.   Луис dijo

  некој со нешто полесно да разбере нема лаги, објаснувањето беше многу добро, благодарам.

 11.   Исус dijo

  Здраво,

  Како и да е, сигурно постои начин кодот што ни го покажувате да го вклучува URL-то динамично, односно да се однесува на целата наша страница.

  честитки

 12.   Габриел Ортиз dijo

  Ако разбрав совршено, благодарам за информацијата.

бул (точно)