Како да ги пополните лажните датотеки на нашиот USB Pendrive

пополнете го USB флеш-уредот со лажни датотеки

Можеби никој никогаш нема да ја замисли причината зошто некој може да се појави со одлична идеја за "Креирај лажни или лажни датотеки" за да ги зачувате на USB pendrive.

Колку и да изгледа неверојатно оваа задача да биде извршена, таа првенствено е насочена кон обид за тоа Зајакнете ја безбедносната заштита на нашиот USB флеш-уред. Со други зборови, ако е целосно полна и нема простор за сместување на еден бајт повеќе, тогаш тројанец, вирус или датотека со малициозен код нема да може да се инфилтрира во вашето опкружување. Под овој услов, можеме да го земеме нашиот USB стик на кој било персонален компјутер само за да можеме да пренесуваме информации од уредот на кој било компјутер, што може да се смета како задача „само за читање“. Со неколку алатки што ќе ги споменеме подолу, ќе биде можно да се креираат ваков тип на лажни датотеки кои се измислени.

Добрите и лошите страни на лажните датотеки на USB-стик

Повеќето апликации што ќе ги споменеме подолу имаат капацитет да можат создадете лажни лажни датотеки, што ќе биде зачувано на USB pendrive. Некои од овие алатки немаат можност да го елиминираат она што претходно го создадоа, биде крајниот корисник кој мора рачно да ја изврши оваа задача. Од друга страна, корисникот исто така треба да се обиде да го знае слободниот простор што останува на овој USB-стик, бидејќи некои од овие алатки ќе ги бараат овие податоци во бајти или мегабајти.

Ова може да биде нашата прва алтернатива за употреба, бидејќи интерфејсот „USB Drive Protector“ е прилично едноставен и лесен за идентификација.

Заштитник на USB-погон

И покрај препораката што ја дадовме на почетокот, оваа алатка лесно го препознава слободниот простор на нашиот USB pendrive, треба да ги користиме овие информации за да го пополните соодветното поле. Оттука, корисникот ќе треба да дефинира дали сака оваа лажна датотека што ќе го пополни капацитетот на USB pendrive да има случајно име, да се усогласи со едноставна датотека меѓу неколку други карактеристики. Предноста на оваа алатка во однос на другите алтернативи е таа од нејзиниот интерфејс лесно можете да ја избришете креираната датотека користејќи го соодветното копче.

Исто така, има едноставен и лесен за препознавање интерфејс, каде што алатката брзо го идентификува просторот што е слободен на USB-стикот што ќе се обработи во тоа време.

Создадете лажни датотеки

Корисникот може да го дефинира типот на датотека што ќе се креира, односно дали ќе биде „само за читање“, така што никој не може да ја избрише. Исто така може одлучете дали сакате оваа датотека „скриена“ и дека се идентификува себеси како дел од „системот“. Во оваа алтернатива не постои можност за бришење на датотеката креирана од самиот интерфејс на алатката, што значи дека корисникот ќе треба да ја изврши оваа задача (рачно избришете ја).

Ако алтернативите што ги споменавме погоре се тешки за вас тогаш „USBDummyProtect“ ќе ви го олесни „полесното“. Ова се должи на фактот дека оваа алатка практично работи сама и без поголемиот дел од интервенцијата на корисникот.

USBDummyProtect

Сè што треба да направите е да ја преземете и поставите оваа алатка на УСБ-стикот што сакате да го пополните со лажни датотеки. Кога ќе ја стартувате, алатката ќе создаде датотека наречена „атарот“ го достигнува последниот бајт слободен простор на USB-стикот. Со ова, ќе имате апсолутно "0" бесплатни бајти, што го прави практично невозможно да се вметне датотека со малициозен код во овој уред. Единствениот недостаток што се појавува е компатибилноста со различните формати на USB pendrive, бидејќи дејствувајќи само на оние од типот FAT или FAT32, максималниот простор што оваа алатка може да го покрие е 4 GB; кога е потребно да се врати слободниот простор, корисникот ќе мора рачно да ја избрише датотеката што е генерирана од овој систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лево dijo

  Се сеќавам дека порано, а можеби и сега, овие апликации беа користени за да се направат ДВД-ате на Плејстејшн 2 и другите конзоли од стара генерација да имаат поголема големина во содржината на дискот само за да можат да бидат запалени на ДВД, а не на ЦД. Сè уште прилично практично за она што го користат сега.

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Вие сте во право пријател, бидејќи (мислам дека) ова беше да се обиде да постави лоши блокови што спречуваат копирање на наведените дискови ако не се лажам. Ви благодарам многу за вашиот придонес, многу вреден затоа што не сите се сеќаваме на такви информации што денес може да изгледаат анегдотски. Добар ден.