Како да го прилагодиме постојниот Favicon според нашиот вкус и стил

креирајте Favicon со пред-дизајнирани икони
Интересна онлајн алатка која го носи името Flatty Shadow може да направи магија за нас, што е препорачано од експерти на мрежата да се обидат да создадат свој Favicon за подоцна да можат да го постават во кое било опкружување на нивната веб-страница.

И покрај тоа што е одлична препорака, можеме да го создадеме елементот што ќе го создадеме со помош на Flatty Shadow. користете каде сакаме, па дури и може да биде иконата што ја претставува нашата профилна слика во која било од социјалните мрежи што ни припаѓаат нам.

Внесете ја услугата што ја нуди Flatty Shadow

Претпоставувајќи дека ќе ги следиме советите на експерти на мрежата и ќе одлучиме креирајте Favicon со оваа алатка по име Рамна сенка, скоро би можеле да увериме дека предностите се повеќекратни, бидејќи можеме да го сместиме наведениот графички елемент во различни средини во рамките на веб-страницата како што претходно предложивме, а тоа се следниве:

 • Логото на горниот транспарент на нашата веб-страница.
 • Favicon кој се наоѓа кон левата страна на URL-то на нашата веб-страница.

Со сигурност дека првиот термин што го спомнавме погоре, лесно ќе го идентификувате, бидејќи тој е оној кој секогаш мора да биде присутен на една веб-страница и има карактеристика на насочете го корисникот (посетител) кон «Дома» кога е избран. Сега, во однос на втората точка што ја споменавме претходно, овој „Фавикон“ е оној што се наоѓа кон левата страна на името на доменот на нашата веб-страница. Ако никогаш не сте го сфатиле тоа, препорачуваме да посетите која било веб-страница, па дури и «Оцет убиец«, Обрнувајќи внимание на областа на URL-то. Токму таму ќе забележите присуство на мала графика, иста како и како икона го претставува Фавиконот што споменавме и дека можеме да го произведуваме со оваа алатка наречена Flatty Shadow.

креирајте Фавикон со однапред дизајнирани икони 02

За да ја постигнеме нашата цел, прво мора да одиме на официјалната веб-страница Flatty Shadow, место каде што ќе најдете одлични информации за сè што можете да направите со тоа. Работната област за создавање на нашиот Favicon е кон долниот дел на страницата, иако, во прва инстанца, наведениот интерфејс останува невидлив. Поради оваа причина, ви препорачуваме да отидете на врвот на мрежата и да кликнете на иконата што вели „Започнете“ (црвено копче), со која истата онлајн алатка ќе ве насочи кон последниот дел и конкретно, до областа за уредување со кои ќе работиме отсега.

Работен интерфејс во Flatty Shadow за да го создадеме нашиот Favicon

Интерфејсот е пријателски, има голем број елементи што сигурно лесно ќе ги препознаете. Постојат три главни области на кои можете да им се восхитувате, а тоа се следниве:

 1. Сива лева странична лента каде се наоѓаат најважните функции за да може да ја прилагодите иконата што подоцна ќе биде нашиот Favicon.
 2. Регионот на средина каде што ќе се појават сите икони (од фонтови за фонтови) и со простор за пребарување.
 3. Регион од десната страна каде што ќе бидат прикажани иконите што ќе почнеме да ги прилагодуваме за да го креираме нашиот Favicon.

креирајте Фавикон со однапред дизајнирани икони 03

Секоја од овие области е многу важна за употреба. На пример, кон левата страна ќе имате можност да пронајдете ги сите „икони“ што се дел од оваа алатка; секој од нив ќе се појави кон централното подрачје што го спомнавме погоре, треба да го искористиме просторот за пребарување за да напишеме име на икона што е од примарен интерес за нас.

Откако ќе го најдеме, ќе треба да го избереме само за да се појави во регионот десно, каде што можеме да започнеме да го модифицираме. Овие модификации ќе треба да бидат поддржани од алатките што се прикажани кон левата странична лента, бидејќи од таму можеме да избереме:

 • Променете ја бојата.
 • Додадете сенка.
 • Дефинирајте го растојанието на сенката од објектот.
 • Додадете нови ставки.

Прашање е само да се започне да се манипулира со секое од овие функции и алатки во рамките на интерфејсот Flatty Shadow за да можеме да добиеме на крајот персонализирана икона што за нас ќе биде Фавикон; Кога е комплетно завршено, можеме да го преземеме како слика, како и со соодветниот код што ќе ни служи да го користиме на веб-страницата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.