Како да ги проверите аудио и видео кодеците инсталирани во Windows

аудио и видео кодеци во Виндоус

Во претходната статија што ја споменавме пет алтернативи што можеме да ги користиме да се биде во можност поправете AVI-датотеки кои се теоретски расипани или оштетен, заклучок до кој дошле многу корисници затоа што нивниот медиа плеер не ги прикажува.

Како што предлагаме во тој напис, може датотеките не се всушност оштетени, туку тоа медиа плеерот нема компатибилност со нив поради недостаток на некаков вид на аудио или видео кодек. Тоа е причината зошто ќе споменеме подолу, три алтернативи што треба да ги испитате типот на кодеци што сте ги инсталирале во Виндоус, што ќе ви служат неизмерно за да ја потврдите состојбата на наведената видео (или аудио) датотека.

1. Шерлок

Како и секогаш, ќе се обидеме да дадеме краток опис на некои алтернативи што би можеле да ги користиме за одредена цел. Шерлок е пренослива апликација со релативно мала тежина што можеме да ја извршуваме на која било верзија на Виндоус. Willе ни помогне да acго знаете типот на аудио или видео кодеци кои се моментално инсталирани во Виндоус.

кодеци-шерлок

Сликата што ја сместивме во горниот дел ни го покажува интерфејсот на оваа преносна апликација, каде што можеме јасно да ги разликуваме различните области на работа. На горната лева страна има мало опаѓачко мени, што ќе ни помогне во тоа изберете помеѓу аудио или видео, односно до вашите кодеци за да истражат. Во истата колона и кон долниот дел, сите кодеци ќе бидат прикажани преку мала листа. Треба само да избереме кој било од нив, така што соодветните информации на наведениот кодек ќе бидат прикажани на десната страна. Ако сакате да водите евиденција за оваа информација, можете тоа да го направите смирено, бидејќи кон долниот дел има неколку копчиња и од кои, оној што вели „Зачувај“ ќе ви помогне да го извезете описот од сите овие кодеци во текстуална датотека.

2. Nirsoft InstalledCodec

Поспецијализирана алатка (и за многумина, професионална) е токму ова; ни нуди можност за анализа на секој аудио и видео кодек што е инсталиран во Виндоус. Најдобро од сè, тоа е исто така понудено за нас список на оние што поддржуваат 64-битна архитектура во Виндоус. Од друга страна, во рамките на оваа листа ќе бидат прикажани и различните DirectShow филтри што се инсталирани во рамките на овој оперативен систем. Многу интересен аспект што би можеле да го спасиме од оваа алатка е номенклатурата што ја користи кога кодекот е во лоша состојба, што ќе биде прикажано со „розова“ боја.

инсталиран кодек кодек

Во рамките на интерфејсот на Nirsoft InstalledCodec, ќе можете да забележите неколку колони, кои ќе не известат за името на одреден кодек, неговиот опис, локацијата, големината меѓу неколку други карактеристики.

  • 3. Користење на «Репродуктор на Windows Media«

Ова е трик што сигурно ќе го цените; факт е дека има Windows Media Player тајна функција за која многу малку луѓе знаат и каде, ќе имате можност да прегледате голема количина на информации што ги вклучуваат овие аудио и видео кодеци. Ви предлагаме да ги следите следниве чекори за да можете да го откриете овој трик:

  • Пронајдете и отворете (извршете) Windows Media Player
  • Кликнете со десното копче на глувчето на празен простор во „Лентата со алатки“ на овој плеер.
  • Од прикажаните опции изберете ја онаа што вели «Помош -> За Windows Media Player«

Поддршка за Windows Media Player

Со овие едноставни чекори што ви предложивме да ги следите ќе се појави скокачки прозорец за информациите на овој плеер Виндоус; На дното на овој прозорец има мала врска што се однесува на „техничка поддршка“, која мора да ја изберете во овој момент. Стандардниот прозорец на Интернет прелистувачот веднаш ќе се отвори, покажувајќи ги тука сите информации што специјализиран техничар можеби ќе сака да знае кои ресурси ги користи оваа алатка за Windows при репродукција на аудио или видео датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.