Како да ги тестирате новите карактеристики на KitKat Android 4.4 на Windows

КитКат Андроид 4.4

Иако има голем број виртуелни машини кои можат да ни помогнат емулираме кој било од оперативните системи Андроид на нашиот компјутерВо моментот сè уште нема слика на дискот на KitKat Android 4.4 што треба да се користи во овие виртуелни машини; што ако има, е можноста за користете ја истата услуга што ја нуди Google со неговиот управувач со Android SDK.

На многу едноставен и едноставен начин, ќе го споменеме во овој напис, правилниот начин на кој треба да постапите за да имајте KitKat Android 4.4 на вашиот компјутер и на тој начин, ќе можете да уживате во нејзините нови функции ако сè уште ги немате на вашиот мобилен уред.

Прелиминарни чекори пред да го инсталирате KitKat Android 4.4

Бидејќи ќе извршиме емулација преку софтвер во Виндоус за да имаме KitKat Android 4.4, логично е што претходно ги имаме сите потребни алатки за да можеме да ја извршиме оваа задача:

  • Преземете ја најновата верзија на Android SDK Manager

Колку и да изгледа неверојатно, тоа е единственото нешто што треба да го преземеме за да можеме Пробајте ја најновата верзија на оперативниот систем што ја нуди Android. Откако ќе го преземеме, ќе мора да го инсталираме целосно и потоа да го извршиме.

KitKat Android 4.4 на Windows 01

Сликата на која можете да му се восхитувате на врвот е примерок од она што може да се восхитувате на интерфејсот на овој Android SDK менаџер, порадиактивирајте главно полето што се однесува на овој оперативен систем KitKat Android 4.4 во која Интел соработуваше.

Откако ажурирањето и инсталацијата на овој пакет се целосно извршени, веќе може да ја тестираме оваа верзија на KitKat Android 4.4; Вреди да се спомене дека неколку полиња може да се појават активирани со цел да инсталираат повеќе пакети, така што извршувањето на овој оперативен систем е постабилно. Корисникот ќе може да му се восхитува иn колоната Статус кои пакети се инсталирани и кои не се, да можете да изберете еден, неколку или сите ако ги користите, иако ова ќе значи дека треба да чекате долго додека не заврши преземањето.

Поставете и извршете го KitKat Android 4.4

Во истиот прозорец на овој Android SDK менаџер, треба да продолжиме да работиме за да работиме KitKat Android 4.4 по неговата конфигурација; За да го направите ова, само треба да кликнеме на горниот таб на Алатки лоцирани кон левата страна.

KitKat Android 4.4 на Windows 02

Seeе видиме дека се појавуваат 2 опции, треба да ја избереме онаа што вели „Управувај со AVD“, што ќе ни овозможи да ја поставиме алатката на сликата на оперативниот систем што ја презедовме.

Новиот прозорец што се појавува има многу лесен за препознавање интерфејс; Во горниот дел имаме 2 јазичиња, треба да оставиме сè (барем, сè додека не се прилагодиме на работата на овој емулатор) непроменето во 2-риот табулатор (во кој пишува Дефиниции на уредот).

KitKat Android 4.4 на Windows 03

Одејќи на првото јазиче, кликнуваме на копчето Нови на десната страна, со што ќе се појави нов прозорец со опции за пополнување како што следува:

KitKat Android 4.4 на Windows 04

Име на AVD. Тука мора да го поставиме името што го сакаме без празни места или посебни знаци.

Уред. Ние мора да избереме тип на мобилен уред што треба да го симулираме од оние што се претходно дефинирани таму.

Целна. Тоа е типот на оперативен систем што ќе го инсталираме, треба да го избереме KitKat Android 4.4 што го предложивме за овој момент.

Останатите спецификации треба да се постават според она што го набудуваме на примерот, за да се избегне некаква нестабилност што може да предизвика емулацијата да не работи правилно.

KitKat Android 4.4 на Windows 05

Овој дел е многу важен, особено во областа на RAM меморијата, бидејќи ако се зголемиме на повеќе од она што го восхитуваме таму (или она што нè советува емулаторот), симулацијата едноставно нема да работи или можеби апликацијата може да се затвори нагло; Сликата на дискот KitKat со Android 4.4 е во формат IMG, исто како и за жал, таа не е компатибилна со другите виртуелни машини кои постојат за оваа задача на емулација на оперативен систем во Виндоус.

Повеќе информации - Претворете го вашиот персонален компјутер во уред со Android

Преземи - Менаџер на Android SDK


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.