Како да го активирате темниот режим на WhatsApp

WhatsApp мрачен режим

Екраните со OLED технологија станаа повеќе од вообичаени во светот на телефонијата, не само затоа што ни нудат а повисок квалитет, но и затоа што ни нуди поживописни и поостри бои покрај тоа што ни овозможува да заштедуваме батерија на нашиот паметен телефон, една од неговите најскапоцени предмети за корисниците.

Бидејќи Фејсбук го купи WhatsApp во 2014 година за повеќе од 20.000 XNUMX милиони долари, платформата за пораки кралството ширум светот започна да добива редовни ажурирања, со многу малку новости и покрај барањата на корисниците. Денес е еден од ретките што сè уште не нуди поддршка за темниот режим, барем до следното ажурирање.

И велам до следното ажурирање, бидејќи ако сте корисник на Андроид и сте дел од бета програмата, мора да ја преземете верзијата 2.20.13, верзија што ви овозможува да го активирате темниот режим. За среќа, не е потребно да бидете дел од тој избран клуб и можете преземете АПК на оваа верзија и започнете да ја користите.

Како да го активирате темниот режим на WhatsApp

WhatsApp мрачен режим

 • Активирајте го темниот режим, откако ќе ја преземеме верзијата 2.20.13 од врската што ја посочив погоре, продолжуваме да ја инсталираме на нашиот уред. Нема потреба да направите резервна копија од разговорите што ги имаме во апликацијата, бидејќи тие ќе останат недопрени.
 • Следно, откако ќе ја отвориме апликацијата, кликнете на трите точки лоцирани во горниот десен агол на прозорецот за разговор и кликнете на Поставки.
 • Следно, кликнете на Разговори> Тема.
 • Во следното мени, апликацијата ни нуди три опции за поставување на режимот на апликација:
  • Стандардно на системот.
  • Светлина
  • Темно.
 • Ако сакаме апликацијата да го прикаже темниот режим кога сме ја програмирале оваа функција да биде активирана на нашиот паметен телефон, мора да избереме Стандардно на системот.

Темниот режим на WhatsApp е разочарувачки

Една од предностите што ни ги нуди OLED технологијата е тоа што ни овозможува користете само LED диоди кои прикажуваат друга боја освен црна. Во зависност од секојдневната употреба што ја правиме во некоја апликација, заштедата на батеријата може да биде извонредна. Во оваа смисла, не е дека WhatsApp доцни, туку и дека тоа го прави погрешно.

И велам дека тоа го прави погрешно, исто како што направија Твитер и Гугл со сите нивни апликации што се прилагодени на темниот режим. Темниот режим на WhatsApp не ја користи црната боја на позадина, како апликацијата Твитер, туку донесува темно сива боја, така што заштедата на батеријата што првично би можела да ја понуди една од најкористените апликации во светот исчезнува целосно.

Темниот режим во апликацијата, било да е тоа WhatsApp, Twitter или која било друга ни овозможува да ја користиме апликацијата во темница или со малку амбиентално осветлување Ако треба да ја прилагодите осветленоста на екранот за да избегнете удари во очите предизвикани од контрастот на амбиенталното осветлување со екранот на апликацијата.

ЛЦД наспроти ЛЕР

Тип на екраните ЛЦД го осветлува целиот панел за да прикаже информации на екранотБез оглед дали е црна или не, затоа LED технологијата е фантастичен начин да заштедите траење на батеријата кај паметните телефони, едно од поважните проблеми за корисниците денес.

Не мора да одите на високо ниво најдете паметни телефони со OLED екрани, модели како што се семејството OnePlus 7, Xiaomi Mi A3, Xiaomi Mi 9T, Xiaomi Mi 9, Galaxy S10, Galaxy S10 +, Galaxy S10e, Galaxy A40, Galaxy A50, Galaxy A70, Huawei P30, Huawei P30 Pro, Google Pixel 3a, Google Pixel 3a XL ... се неколку паметни телефони што можеме да ги најдеме за околу 500 евра што ни нуди ЛЕД-екран, или AMOLED, OLED или P-LED.

Темен режим на Андроид

Дури кога беше лансиран Андроид 10, кога од Google тие додадоа природно темно режим, темен режим што ја заменува класичната бела боја на менијата и апликациите со темно сива боја (се додека апликациите се компатибилни).

И Самсунг и Хуавеи имплементираа мрачен режим одамна во нивните терминали преку нивниот слој за прилагодување, вистински мрачен режим, така заменете ја традиционалната бела со црна, без темно сива боја, искористувајќи ја технологијата OLED.

Сите апликации што и двајцата производители ни ги нудат, се прилагодени на вистинскиот мрачен режим, нешто што Google требаше да го стори, но веројатно нема да го стори, како што се WhatsApp, Google и Twitter на Android, поради фактот што мнозинството Android паметни телефони достапни на маркетот, Тие немаат ЛЕД-екран, туку ЛЦД.

Чистата црна боја на ЛЦД-екраните е прикажана како темно сива, со некои области посветли од другите (особено рабовите) заради карактеристиките на оваа технологија, па конечниот резултат, може да остави многу да се посака, иако не секогаш.

Но за секој проблем има решение. Во Play Store можеме да најдеме различни апликации што ни овозможуваат да утврдиме дали сакаме позадината на апликацијата да биде чиста црна ако користиме терминал со ЛЕД-екран (означен во менито) или која било друга боја на темна позадина, идеална за кога нашиот терминал има ЛЦД-екран.

Она што е јасно е дека великаните не ги комплицираат своите животи во верзиите на апликациите што ги лансираат за Андроид, токму спротивното што се случува во верзиите за iOS. Уште еднаш се покажа дека некои развивачи и / или големи компании Тие се однесуваат кон корисниците на Андроид како втора стапка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.