Како да го блокирате пристапот до нашата веб-страница во некои земји

блокирај веб-страница за некои земји

Ако имате блог или веб-страница и сакате блокирајте го пристапот до вашите информации до одреден број на корисници Во различни делови на планетата, ова можете да го постигнете се додека сте веб-развивач и знаете одредени апликации и мрежни алатки.

За жал, не секој има ваков вид на знаење и затоа мора да се обиде користете едноставни алатки што се лесни за разбирање. Тоа ќе биде целта на овој напис, бидејќи тука ќе споменеме одредени ресурси што можете да ги користите за да го блокирате пристапот до вашата веб-страница, до различни делови на планетата.

Зошто да го блокирате пристапот до веб-страница во одредени региони?

Може да има многу причини зошто би можеле да се обидете да извршите ваков вид задачи, иако во моментот ќе предложиме мал пример што може да се смета за „генерализиран“; има корисници или администратори на веб-страница, кои би можеле организира натпревар за сите посетители, дури и тоа може да размисли за подарок (физички подарок) што мора да се достави само во некој локален регион. Поради оваа причина, треба да го насочите натпреварот само за посетители кои живеат во иста земја, бидејќи на друго место, ќе ви биде многу тешко да го доставите понуденото.

IP2Локација

«IP2Локација»Дали е првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент, што е онлајн алатка што ќе ви помогне да добиете список на IP адреси, кои подоцна ќе треба да ги користите за да ги интегрирате во датотеката .htaccess.

база на податоци ip2локација-демант

Сликата што ја сместивме на врвот ќе ви послужи како пример за тоа што треба да направите; ако одите изберете земја за блокирање или дозволување пристап кон вашата веб-страница, не треба да правите било каков вид на регистрација. Ако треба да користите неколку земји, тогаш ќе мора да направите бесплатна претплата на вашите податоци. Параметарот што станува клуч за сè е во последниот дел, бидејќи таму треба да изберете помеѓу:

  1. Apache .htaccess Дозволи
  2. Apache .htaccess негира

На крајот ќе треба да го изберете копчето што вели „преземи“ за да ја преземете листата што ќе треба да ја интегрирате во вашата веб-страница и во датотеката .htaccess користејќи ftp клиент.

Земји IP блокови

„Земји IP блокови“ е исто така онлајн алатка која има слични функции со претходниот предлог, иако тука ќе имате неколку дополнителни опции што можат да ги користат веб-развивачи со напредно знаење.

земја-ip-блокови

Како и досега, овде исто така имате можност да изберете земји што сакате да ги „блокирате или дозволите“ за пристап до информации на вашата веб-страница; На дното на списокот на овие земји се наоѓаат овие опции и уште неколку што мора да бидат избрани, преку нивното соодветно поле. На крајот, треба само да го изберете копчето што вели „Креирај ACL“ за да добиете информации што подоцна ќе треба да ги интегрирате во датотеката .htaccess на вашата веб-страница.

BlockACountry.com

Оваа алатка има многу попријателски интерфејс од алтернативите што ги споменавме погоре. Тука треба само да го напишете името на доменот на вашата веб-страница и потоа да ги изберете земјите што сакате да го блокирате пристапот до неговата содржина.

блок-земја

Оваа онлајн услуга е присутна како еден вид асистент, кој мора да го следите сè додека не ја добиете датотеката што подоцна ќе треба да ја интегрирате во .htaccess на вашата веб-страница.

База на податоци на софтвер77 од IP до земја

Ако поради некоја причина не можете да се справите со алтернативите што ги споменавме погоре, тогаш препорачуваме да се обидете да работите со вградена функција во «Софтвер77«, Кои ќе ги најдете во нејзината десна странична лента.

софтвер77-IP2 земја

Таму само треба изберете ја земјата што сакате да го блокирате пристапот до информациите на вашата веб-страница, потоа до опцијата што вели „CIDR“ и на крај до „Поднеси“. Со сите овие алатки што ги споменавме, можете многу лесно да блокирате различни региони на планетата, така што тие немаат пристап до содржината на вашата веб-страница. Се разбира, постојат и други дополнителни алтернативи што би можеле да ги користиме, што ќе зависи од платформата на која е изградена вашата веб-страница. На пример, ако користите WordPress, можете да користите специјализиран додаток (како земја за блокирање на IP) што ќе ви помогне да ја извршите оваа задача, на полесен начин од која било од алтернативите што ги споменавме во оваа прилика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.