Како да го блокирате пресот на AEDE во прелистувачот

заклучување-прес-аеде-2

Стапката на Google, исто така наречена AEDE канон (Здружение на уредници на шпански весници) Тоа е надоместок за кој автоматски се создава право на наплата, од кое не можеме да се одрекнеме (креаторите на содржина), дури и ако сакаме, за сите оние веб-страници што генерираат некаков вид врска (не зборуваме за преземање филмови) и кои ќе ги собере субјект наречен ЦЕДРО (слично во работењето со семоќниот СГАЕ) за подоцна да ги дистрибуира тоа меѓу своите соработници.

За да го разберете подобро: Google News, Bing, Flipboard, Facebook и Twitter меѓу другите ќе мора да платат такса за поврзување на новости од шпански весници и блогови. Да, исто така, блогови, иако повеќето се под Лиценца Криејтив комонс. И покрај фактот дека мнозинството блогови не се регистрирани во AEDE, тие не можат да се одречат дека трето лице наплаќа такса за да ја дистрибуира меѓу соработниците. Неверојатно, но вистинито.

Најоптимистичките предвидувања го сугерираат тоа СГАЕ ќе собере околу 80 милиони евра преку овој канон. Она за што не сме многу сигурни е од каде потекнува таа сума бидејќи воопшто не е јасно дека Гугл и останатите засегнати компании се подготвени да плаќаат. Се шпекулира дека Гугл може да избере да го затвори Гугл вести (единствената услуга што би бидат засегнати од оваа стапка), а можеби и останатите компании исто така го избегнуваат со затворање во Шпанија и отворање во други земји без овој надоместок. Во Оваа статија има повеќе информации за сите детали на канонот AEDE.

Како да ги блокирате членовите на AEDE?

Ако сметате, како и многу луѓе, дека овој закон е извор на приход што треба да го споделува вообичаеното и не сакате да соработувате со оваа болна иницијатива, тогаш Ние ви покажуваме како можете да избегнете случајно да ги посетите сите веб-страници прикачени на AEDE, благодарение на додатоците достапни за различни прелистувачи. Откако ќе се инсталира, мора додадете ја следнава листа на медиуми прикачени на AEDE и CEDRO на блокираните страници.

Chrome

За прелистувачот на Google, ние се нарекуваме специфично проширување Блокатор на AEDE. Ова проширување ќе нè спречи да ги посетиме сите медиуми поврзани со Здружението на уредници на шпански весници (AEDE).

Firefox

За Firefox ја имаме опцијата Leechblock. Како Chrome, ние мора да ја додадеме листата на медиуми во полето за додатоци и да одиме во полето каде што мора да ја копираме листата на приврзаници.

Internet Explorer

Затемнување на BinarySwitch е блокатор на веб-страница што ви овозможува да блокирате привремен или постојан пристап до одредени веб-страници. Откако ќе се инсталира оваа апликација и се конфигурираат веб-страниците што сакаме да ги блокираме, мора да го рестартираме прелистувачот за да стапат на сила промените.

сафари

ОтпадНеВреме ни овозможува да ја додадеме листата на веб-страници што сакаме да ги блокираме за да избегнеме посета на сите дигитални медиуми кои ја поддржаа оваа иницијатива.

Други прелистувачи

BinarySwith Eclipse ни овозможува, освен додавање на списокот на медиуми што сакаме да ги блокираме, да утврдиме кои прелистувачи ги користиме за да може и тие да се користат.

Блокирај преку рутерот

Секој рутер / модем има различна адреса за пристап и конфигурирање на истата. За пристап, мора да внесете која било од следниве IP-адреси во прелистувачот: 192.168.1.1, 192.168.0.1 или 192.168.100.1. Лозинката е обично администратор или root, а лозинката е администратор или 1234. Откако ќе влезете во менито за конфигурација, одиме во делот Безбедност и ја бараме опцијата за конфигурација на филтерот за URL. Не сите рутери / модеми ја именуваат оваа опција на ист начин, па ако не ги најдеме овие опции, мора да бараме слична. Ние го активираме филтерот и ги додаваме веб-страниците со списокот споменати погоре.

Андроид уреди

Апликацијата Бесплатни вести (AEDE Boycott) ни овозможува пристап до само весници кои не припаѓаат на AEDE.

IOS уреди

Во моментов продавницата за апликации на Apple нема некоја специфична апликација за да може да ги филтрира веб-страниците на медиумите AEDE. Засега и додека не се појави одредена апликација, можеме да ги користиме ограничувањата на Safari за да додадеме веб-страници за блокирање.

Блог

WordPress има приклучок што избегнува поврзување, без знаење, со веб-страниците на главните шпански весници придржувани кон AEDE. Треба само да го инсталирате, активирате и подготвени сте да одите. Она што го прави приклучокот е замени ја врската до медиум АЕДЕ со врска до почетната страница на самата веб-страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пуце dijo

  Тие ќе мора да го променат името на Шпанија во Еспанистан.

 2.   Роберто dijo

  Што е со прелистувачот «Opera»? Не можам да најдам наставки за блокирање на овие url.