Како да го видите екранот на iPhone на ТВ со ChromeCast

Гугл отсекогаш се истакнувал по тоа што бил најважниот веб-пребарувач во историјата, но и по тоа што е сопственик на ЈуТјуб и Андроид, ова со себе носи неколку периферни уреди како ChromeCast. Уред способен да претвори било кој телевизор во SmartTV благодарение на поврзаноста со нашиот паметен телефон користејќи безжична врска. Но, што се случува кога паметниот телефон што го имаме е Apple iPhone? Па, и покрај тоа што не ја изгубивме компатибилноста со овој уред, ние изгубивме одредена функција, а најважно е да го пресликуваме она што го гледаме на екранот на нашиот iPhone директно на екранот на нашата телевизија.

Нешто што Да се ​​има Андроид паметен телефон е исто толку едноставно како да го правите тоа дома, користејќи ја апликацијата Home, на iPhone не е можно, барем толку интуитивно. Сепак, и покрај ова, тука ќе видиме како преку апликации од трети страни е можно да се направи тоа.

Дуплирајте го екранот на нашиот iPhone на нашиот телевизор

Иако iPhone има едноставна опција да го удвои она што го гледаме на екранот од неговиот сопствен контролен центар, овој метод работи само ако имате Apple TV со кој ќе се користи AirPlay. Се разбира, никој нема да плати колку чини Apple TV само за да ја искористи оваа функција, од таа причина многу корисници на iPhone добиваат хромекаст што иако не е баш ист тип на уред, дозволува употреба на многу слични функции.

Ако имате терминал за Android, толку е едноставно како да го користите [Send screen] од апликацијата Google Home, со едноставен услов да бидете поврзани на истата Wi-Fi мрежа на која е поврзан нашиот уред ChromeCast.

уреди за Chromecast

Факт е дека за да го сториме истото со iPhone, нема да можеме да користиме AirPlay или опцијата [испрати екран], но постои апликација од трета страна што ќе дозволете да го сторите тоа на „едноставен“ начин. Апликацијата за која зборуваме се нарекува Реплика, нема реклами и е бесплатно за ограничено време како понуда за лансирање, па ако сте корисник на iPhone, не размислувајте за да ја преземете, бидејќи е исклучително компатибилна за извршување на операцијата што ја бараме во овој пост.

Инсталирање на апликацијата и поврзување со ChromeCast

По преземањето на апликацијата од App Store на iOSДоволно е да бидете поврзани со истата Wifi мрежа на која е поврзан нашиот ChormeCast и да дозволите нашиот уред да го лоцира ChromeCast на кој сакаме да се поврземе. Кога го лоцираме, треба само да кликнеме на „поврзете“ и тој ќе ни го покаже ChromeCast на кој сме се поврзале, и ќе имаме можност да започнеме огледало на екранот.

Реплика слика

Апликацијата ја користи алатката за снимање екран на iPhone за да ја дуплира содржината, но не грижете се за ова бидејќи нема да складира сè што емитуваме преку нашата телевизија на вашиот iPhone. Во моите тестови извршени со iPhone 11, врската не претрпе латентност ниту каков било вид на микросечење, тој остана стабилен во секое време. За разлика од сите апликации што ги пробав претходно.

Алатки и функции

Ако се прашувате што можеме да направиме со оваа алатка, еве неколку совети или совети што би биле невозможни без неа. На пример користете го нашиот iPhone како десктоп конзола за видео игри, бидејќи можеме да поврземе далечински управувач со нашиот iPhone и да го користиме телевизорот за играње.

Реплика улов

Како и прегледување видеа или содржина од сопствениот веб-прелистувач на нашиот iPhone, или едноставно користење на нашиот iPhone за прелистување на Интернет на нашата телевизија. Покажете фотографии и видеа што ги имаме на нашата телевизија на семејството или пријателите кои се дома да ги посетат или дури и да ги видат на друг телевизор кој исто така има поврзан ChromeCast или однесете го нашиот каде било за да го сториме тоа.

Сето тоа едноставно со единствено барање да имате ChromeCast, наш iPhone и Wi-Fi врска, Ако немаме ChormeCast тука, оставаме врска до официјалната продавница на Google каде што можеме да сториме со тоа, тој навистина е ефтин уред, ако погледнеме сè што е способно да стори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.