Како да ја заштитиме нашата IP кога преземаме торент датотеки

скријте IP за безбедно преземање во торент

Дали ги знаете ризиците вклучени во преземањето на торент датотеки? Иако денес голем број луѓе можат да инсталираат клиент за овој вид преземања, тоа не значи дека тие се признаваат како целосно легални.

На мрежата има многу информации за овој аспект, од кои дури се наведува дека владините агенции тие го следат секој ip што се поврзува со различните сервери за торент за да извршите специфични преземања. Во оваа смисла, нашиот компјутер може да се следи и анализира во однос на видот на преземања што би можеле да ги правиме во одредено време, поради што е потребно да се обидеме да донесеме неколку безбедносни мерки за да не влијаеме на тоа во секој момент и во никој случај.

Инсталирајте безбедносен филтер во клиентот Torrent

Иако е точно дека има голем број клиенти на Torrent, но еден од најпопуларните што се користи денес е uTorrent, за што дури и претходно зборувавме за аспект што исто така вреди да се земе предвид ако сте од оние луѓе што ги преземаат тие датотеки. Засега, ќе препорачаме да користите мал филтер што можете да го преземете пред да го стартувате вашиот клиент uTorrent, нешто што можете да го направите од врската подолу. Пронајдено е алтернативно преземање во оваа друга врскаe, што ќе лоцира датотека во рамките на конфигурацијата на податоците на овој клиент.

скријте IP за безбедно преземање во Torrent 01

Подоцна, само треба да го извршите вашиот клиент Torrent (оној што го споменавме погоре) на одете во областа на вашите преференции (обично со CTRL + P). Откако таму, мора да отидете во „напредната“ област, мора да се движите помеѓу различните опции прикажани надесно за да потврдите дека е активиран IPFilter. Одредени антивирусни програми може дури да известат дека инсталацијата на оваа мала алатка е опасна, одлуката на секој корисник што доаѓа таму, иако нејзиниот развивач споменува дека неговиот предлог нема никаков вид вградена закана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.