Како да го отстраните вашиот телефонски број од Фејсбук

Телефонски број на Фејсбук

Најверојатно, многу од вас имаат сметка на Фејсбук. Во овој случај, тоа е многу честа појава за телефонскиот број е поврзан со таа сметка на социјалната мрежа. Социјалната мрежа долго време инсистираше да се внесе телефонскиот број за да се поврзе со сметката, нешто што многу луѓе го направија. Но, можеби не сакате веќе да бидат поврзани.

Ако е тоа така, треба да следите неколку чекори до одврзете го или избришете го вашиот телефонски број од Фејсбук. Можеби не сакате социјалната мрежа да ги има овие податоци, затоа сакате да ги елиминирате. Ова е нешто што можеме да го направиме и во веб-верзијата и во апликацијата на социјалната мрежа.

Кога ќе го отстраниме телефонскиот број, веројатно е дека социјалната мрежа ќе ни ги покаже потсетниците за повторно да ја поврземе со сметката. Во тој случај, ние едноставно мора да ги игнорираме овие барања и да не му го додаваме телефонскиот број во кое било време. За жал, не постои можност да престанете да ги гледате овие известувања на партнерската мрежа, тие обично се прикажуваат од време на време. Ние ви ги покажуваме чекорите што треба да ги следите во овој случај:

Поврзана статија:
Фејсбук го побрка по којзнае кој пат: протекоа 419 милиони телефонски броеви

Избришете го телефонскиот број на Фејсбук на вашиот компјутер

Избришете го телефонскиот број на Фејсбук

Ако претежно ја користите работната верзија на социјалната мрежа или ви се чини поудобно да работите од компјутер, можеме да го отстраниме телефонскиот број од оваа верзија без никаков проблем. Првото нешто што ќе треба да го направиме е внесете Фејсбук и најавете се на нашата сметка во социјалната мрежа, на ист начин како и секогаш.

Откако ќе влезете во социјалната мрежа, кликнете на иконата на стрелката надолу лоцирана во горниот десен дел на екранот. Потоа ќе се појави контекстуално мени, каде што имаме неколку опции. Потоа кликнете на опцијата за конфигурација. Следно треба да ги разгледаме колоните што се појавуваат лево, каде што имаме различни делови. Од нив, кликнуваме на делот за мобилни телефони.

Ако го имате вашиот број поврзан со сметката, ќе видите дека тој број се појавува на екранот, во центарот на него. Под овој телефонски број, Фејсбук има опција за бришење, напишано со сини букви. Потоа кликнуваме на наведениот текст за да продолжиме со неговата елиминација. Социјалната мрежа ќе ни покаже предупредување, велејќи дека тоа е важна информација што не се препорачува да се избрише. Оваа порака не треба да нè интересира и едноставно го отстрануваме телефонскиот број.

Ако имаат повеќе телефонски броеви поврзани со сметката, чекорите што треба да се следат се исти, ќе мора да ги елиминирате сите телефонски броеви на Фејсбук во истиот дел. Можеби сакате да избришете само едно, па избришете го оној број за кој мислите дека треба да оди.

Поврзана статија:
Како да ја деактивирам мојата сметка на Фејсбук

Избриши од мобилна апликација

Избришете го бројот на мобилниот телефон Фејсбук

Многу луѓе ја користат само апликацијата Фејсбук на нивниот телефон, и на Android и на iOS. Исто така, во оваа верзија на социјалната мрежа можеме да го избришеме телефонскиот број што го поврзавме со сметката. Чекорите во оваа смисла не се многу различни од оние што ги следевме во претходниот дел, така што нема да имате проблеми.

Прво внесете ја апликацијата Фејсбук и откако ќе влезете внатре, треба да кликнете на иконата со трите хоризонтални ленти, која се наоѓа во горниот десен дел на екранот. Кога ќе кликнеме на оваа икона, ќе се отвори странично мени во апликацијата за социјална мрежа, каде што има неколку достапни опции. Делот што нè интересира Тоа е конфигурацијата и приватноста, во која притискаме. Потоа, кликнуваме на поставките за пристап до неа.

Откако ќе влезете во конфигурацијата, ќе видиме дека има неколку делови. Делот што нè интересира во овој случај се лични информации, во која затоа мора да влеземе. Тука наоѓаме секакви лични податоци за нашата сметка на Фејсбук. Еден од податоците што се наоѓаат во овој дел е телефонскиот број што некогаш го поврзавме со социјалната мрежа. Потоа го бараме делот од телефонскиот број и го внесуваме.

Потоа ќе го видиме предметниот телефонски број и под него добиваме опција за бришење. Потоа кликнуваме на речената опција и социјалната мрежа ќе ни покаже порака за предупредување, со која тие сакаат да нè спречат да го сториме ова. Бидејќи е тоа што навистина сакаме да го направиме, ние ја игнорираме вашата порака и продолжуваме со елиминација на наведениот телефонски број во апликацијата. На овој начин, ќе го отстраниме телефонскиот број од нашата сметка на Фејсбук во неколку чекори. Многу едноставно како што можете да видите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.