Како да ја исчистиме нашата WhatsApp на iPhone и Android

Исчистете ја WhatsApp

WhatsApp е без сомнение апликацијата што секој корисник на паметен телефон ја презема веднаш штом ја започне конфигурацијата, стана единствената причина за многу луѓе да користат интелигентен терминал, бидејќи ни овозможува инстант пораки со кој било корисник во светот. Можеби не е најдобро, бидејќи апликациите како „Телеграм“ нудат многу функции што го прават повеќе разноврсен и покорисен. Или iMessage на Apple, кој исто така нуди исклучителна услуга, но многу е тешко да ја смените навиката и затоа не можете да ги натерате сите да ја менуваат својата апликација за пораки.

Оттука, исто така, најдобрата предност на WhatsApp, неговиот број на корисници е толку голем што никој не може без него. Со текот на времето, оваа апликација ги подобруваше функциите, особено откако Фејсбук ја презеде сопственоста. Апликацијата има многу добри работи, меѓу нив е можноста за размена на секаков вид датотеки со нашите контакти, поради што нашето складирање завршува полно со елементи што не ни требаат и нè ограничува кога станува збор за можност да складираме важни работи. Овде ќе детализираме како да го решиме овој и многу други трикови.

Трикови за одржување чист на WhatsApp

Toе започнеме со најосновните и тоа не е ништо друго освен да спречиме ѓубре да се акумулира во нашата омилена апликација за пораки, тоа е дел од нашиот ден за ден или скоро сите, постојано примајќи рандом аудио, гиф или меми, да биди смешен со нас, тие не вознемируваат кога ја гледаат нашата галерија со фотографии. Не е пријатно да сакаме да покажеме фотографии од нашите спомени и случајно да се најдеме со некои срања што ги добиваме од една од бројните групи. Покрај зафаќањето вреден простор.

Оневозможете автоматско преземање на iPhone и Android

Ова треба да биде нашиот прв чекор, ајде да користиме iPhone или кој било Android. Тоа е функција што е активирана по дифолт, што предизвикува огромно мнозинство луѓе да се најдат со целосен проблем со меморијата и мора постојано да ја бришат, па дури и да одат во крајност да мора да ја деинсталираат апликацијата.

Како да го направите тоа на iPhone

 1. Clickе кликнеме на „Поставување“
 2. Ние ќе ја избереме опцијата „Податоци и складирање“
 3. Во делот "Автоматско преземање на датотека" изберете „Не“ во секоја од датотеките што не сакаме да продолжиме да се преземаат автоматски во нашиот терминал, меѓу кои ги имаме на располагање фотографии, видеа, аудио и документи. Јас лично препорачувам да ги деактивирате сите и да одлучите дали сакаме да ги преземеме рачно.

Исчистете го WhatsApp iPhone

Спречете фотографиите да завршат на нашата апликација за камери на iPhone

Друг проблем што го имаме во iPhone е што сликите одат директно во делот за фотографии на нашиот терминал, така тие се мешаат со фотографиите што ги правиме со камерата. Ова е причината што кога бараме фотографија од одморите или последниот роденден, треба да се движиме помеѓу многу апсурдни меми или слики што не сакаме да ги видиме. За да го избегнете, само треба да ги следите овие едноставни чекори:

 1. Кликнете на „Поставување“
 2. Избравме опција „Муабети“
 3. Е ја деактивираме опцијата «Зачувај на фотографии»

Тоа е друга опција што е активирана по дифолт кај сите наши iPhone-и и исто така е една од оние што предизвикуваат повеќе проблеми во текот на неговата употреба, ова е нешто што не се случува на Андроид, каде WhatsApp има своја папка со фотографии. Од овој момент нема да морате повторно да се грижите за проблемот, отсега па натаму, ако сакате да имате фотографија од WhatsApp на вашата ролна, ќе мора рачно да ја преземете и да ја изберете опцијата.

Оневозможете автоматско преземање на Андроид

 1. Првото нешто што мора да направиме е да кликнеме на 3-те точки што ги имаме горе десно и да пристапиме до нив «Поставки»
 2. Влеговме „Податоци и складирање“
 3. Во деловите «Преземи со мобилни податоци» Можеме да ги деактивираме сите оние датотеки што не сакаме да ги преземаме автоматски кога ги користиме нашите мобилни податоци, во делот «Преземи со WiFi» Можеме да деактивираме сè што не сакаме автоматски да преземаме кога користиме WiFi.

Исчистете го Андроид WhatsApp

Како да исчистите WhatsApp на нашиот iPhone или Android

Сега, кога подготвивме сè за да избегнеме влегување во бесконечна јамка за чистење, можеме да продолжиме да правиме темелно чистење на сите дигитални ѓубре што ги сместивме во нашата апликација WhatsApp. Ако користите автоматско преземање подолго време и заштедувавте WhatsApp на ролна, ќе мора да работите.

Бришење на содржина на iPhone

Да се ​​исчисти без трага, WhatsApp ни остави опција дизајнирана за тоа. За ова, само треба да ги следите следниве чекори:

 1. Влеговме „Поставување“
 2. Сега ќе кликнеме на „Податоци и складирање“
 3. Избравме опција „Употреба на складирање“

Избришете го WhatsApp iPhone

После тоа ќе најдеме список што одговара на сите разговори и групи што сме ги отвориле или архивирале на WhatsApp и ќе не информира за просторот што го окупира секој од нив. Во рамките на секој од овие разговори или групи ќе имаме низа датотеки, меѓу кои се:

 • Слики
 • gif
 • видеа
 • Говорни пораки
 • Документи
 • Налепници

Ако кликнеме на дното каде што пишува „Управувај“, ќе можеме да ја испразниме содржината што конкретно ја избираме од секој од разговорите. Мора да имаме предвид дека ако ја избришеме содржината, таа ќе избрише сè без да остави трага. Затоа, препорачуваме само да го правите ова, со разговори или групи каде што ни е јасно дека нема што да сакаме да задржиме.

Бришење содржина на Андроид

 1. Првото нешто што мора да направиме е да кликнеме на 3 поени што ги имаме горе десно и пристап «Поставки»
 2. Влеговме „Податоци и складирање“
 3. Сега ќе влеземе „Употреба на складирање“ каде што ќе ги најдеме сите разговори или групи што сме ги зачувале во нашата апликација WhatsApp, во рамките на секој од нив ќе имаме простор зафатен од секоја од нив расчленети според типот на датотека. Ако сакаме да направиме длабоко чистење и јасно ни е дека веќе го имаме зачувано она што нè интересира или навистина знаеме дека нема да пропуштиме ништо, ќе кликнеме десно десно каде што пишува „Ослободи простор“.

Избришете го WhatsApp Android

На овој начин, нашите апликации во WhatsApp ќе бидат тотално чисти од ѓубре, без да мора да прават повторна инсталација или да ги бришат датотеките што не ги сакаме една по една.

Изберете што сакаме да избришеме или задржиме

Ако, напротив, не сакаме да направиме неселективно елиминирање на содржината и сакаме да направиме исцрпен избор. Во двата система чекорите се идентични:

 1. Влеговме во разговор или група во прашање
 2. Кликнете на врвот, каде што е името на контактот.
 3. Избираме каде е опцијата за "рекорди"
 4. Appearе се појави прозорец каде ќе видиме сè што сме добиле од тој контакт или група, па оттука можеме да направиме избор на она што сакаме да го зачуваме или избришеме.

Се надеваме дека отсега ова е еден помалку проблем во вашиот ден за ден со вашиот паметен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.