Како да го исчистите вашиот мобилен екран

Чист мобилен екран

Нашиот мобилен уред е, денес, скоро продолжеток на нашето тело. Ние го носиме со нас за да работиме, во слободно време, да учиме ... Има дури и многу луѓе кои, ако прашате што би однеле на пуст остров, ако би можеле да изберат само еден предмет, би го избрале својот мобилен . Затоа, бидејќи одиме натоварен со него цел ден, мора да се грижиме за тоа што е можно повеќе во рамките на нашите можности.

Y грижата за нашиот мобилен вклучува тоа да го правиме однадвор и одвнатре. Од ставањето на заштитник на екранот или случај до вратете го и добијте ја таа флуидност што ја изгубивме одамна o ослободи простор внатре. И сигурно ако зборуваме за како да го исчистите екранот на вашиот мобилен телефон Мислите дека нема повеќе мистерија од тоа да го земете и бришете, но дали сте целосно сигурни во тоа? Дозволете ми да ви објаснам и ќе видите како нема многу мистерија, но има мора да се земат предвид низа мали детали што ќе направи нашиот мобилен да изгледа како нов.

Пред да продолжиме, мора да имаме предвид дека не е потребно да купуваме специфични производи, кои обично се скапи, за да го оставиме нашиот мобилен недопрен. Методот што ќе го објасниме може да се направи со елементи што ги имаме дома. Секако, сето ова е применливо за секој мобилен или таблет што го имате. Без оглед на опцијата што ја избравме, таа е многу важна извршете го процесот, барем, со заклучен екран. Иако е подобро целосно да го исклучите уредот, ако тоа е брзо чистење, тоа не е толку потребно. Дали си спремен? Одете за тоа!

Изберете соодветен производ

Да почнеме со лесната работа: кога го чистиме нашиот мобилен, тоа е многу важно изберете добар производ, Не сакаме за време на процесот на чистење да го оштетиме терминалот. И покрај премазите и заштитата на екраните, Не е тешко да се создадат гребнатини или гребнатини ако не ги исчистиме со вистинскиот производ. Не е потребно да се купуваат скапи или моќни производи, бидејќи со основните работи можеме да имаме идеална завршница.

чист мобилен екран

Одредени индустриски производи можеби не се најдобриот начин за чистење на нашите мобилни телефони. Но, покрај самиот производ, мора да земеме предвид и колку од него применуваме. Денес огромното мнозинство на нови мобилни телефони за продажба ги има IP заштита, или против прскање и прашина или, исто така, да бидат потопени длабоко до два метра, па во овие случаи можеме да имаме поголема слобода при чистење. Ова не значи дека можеме да го ставиме мобилниот под чешмата за мијалник бидејќи, и покрај тоа што имаме заштита, не вреди да се ризикува да се оштети нешто. Значи, без оглед на заштитата што ја има вашиот мобилен телефон, добро изберете го производот и користете го во вистинската мерка. Ако не, можеби ќе треба да ја посетите нашето упатство за тоа како да го вратите мобилниот телефон кој се намокри. И, од наше искуство, ве уверуваме дека тоа не е чинија со добар вкус.

Чаши за чистење очила

Чаши за чистење очила, за чистење на мобилниот екран

Како? Очила марамчиња? Да, добро прочитавте. Најевтината, наједноставната, најлесната и најбезбедната опција за чистење на вашиот мобилен екран не е ништо повеќе од користете типични марамчиња за чистење очила. Без разлика дали се за еднократна употреба или се направени од крпа и користат раствор за чистење стакло, тоа ќе ни даде сигурност да бидеме доволно меки не гребете го стаклото, и ефективноста неопходна за да се однесете ја целата нечистотија и не оставајте трага неа. Избегнувајте употреба на тоалетна хартија или слично, и пред сè, никогаш не исчистете го хемискиот екран на вашиот мобилен телефон. Ова ќе го оштети финишот на екранот и ќе создаде микро гребење.

Секако, со овој метод можете да го исчистите и задниот дел од вашиот мобилен ако е направен од стакло. Ако носите очила, нема да биде невообичаено да носите еден од овие марамчиња, што го прави најразновиден метод.

Алкохолот како средство за чистење

Да, сè уште зборуваме за чистење на мобилни телефони. Ако сакате вашиот терминал да биде свеж надвор од кутијата, решението е користете алкохол за чистење. Марамчињата за чистење очила и растворите што се нанесуваат во дивокозата обично содржат алкохол како главен средства за чистење, мала доза на етил алкохол и дивокоза или крпа од микрофибер да го оставиме нашиот мобилен беспрекорен.

Чистење на екранот со алкохол

Многу е важно нанесете само неколку капки, не го испуштајте млазот на уредот. Мал трик е истурете го алкохолот врз микрофибер или велур и потоа поминете го на екранот. Со овој метод и да се биде крајно внимателен, исто така можеме чиста елементи како што се решетка за слушалки, бидејќи тоа е област каде што обично се акумулира нечистотија. Добар квалитет на алкохол, покрај неговата моќ за чистење, е и можност за брзо испарување, така што применетата доза брзо ќе испари, оставајќи го нашиот уред како нов.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.