Како да го контролираме мобилниот на нашите деца на Android и iOS

 

родителска контрола

Кралевите или Дедо Мраз можеби му донесоа на детето од нашата куќа својот прв паметен телефон. Велиме дете, но не прецизираме возраст бидејќи во денешно време не е многу јасно или кога ќе престане да е дете, ниту, пак, која е препорачаната возраст да се користи ваков тип на уреди. Она што мора да биде јасно е тоа Препорачливо е малолетно лице со мобилен телефон и пристап до Интернет да мора да претрпи минимална родителска контрола за вашиот пристап. Денес ќе видиме како некои родители, дури и многу несмасни во светот на технологијата, можат да ја имаат оваа контрола.

За ова пред да ни требаат да или да апликации од трети страни, сега од сопствената конфигурација на уредот имаме пристап до неколку опции за контрола на различни параметри.

Како да продолжите со iPhone

Епл терминалите имаат широк спектар на опции за контрола на детските уреди, без разлика дали се позајмени или сопствени на детето.

За почеток мора да одиме во „Поставки“ и да кликнеме на времето за употребаПритиснете Продолжи и потоа изберете „Ова е мојот [уред]“ или „Ова е [уред] на детето“.

Со ова можеме да го контролираме и времето кога се користи терминалот и кои апликации се користат, на овој начин следете и контролирајте сè што детето прави со уредот. Исто така, може да спречите вашето дете да инсталира или отстранува апликации, да изведувате купувања во рамките на апликациите и многу повеќе.

iPhone снима

Може да ја ограничите употребата на вградени апликации и одлики. Ако деактивирате апликација или функција, не ги бришете, туку привремено скријте ги од почетниот екран. На пример, ако ја исклучите Mail, апликацијата Mail нема да се појави на почетниот екран сè додека не ја вклучите повторно.

Можете исто така да спречите пуштање музика со експлицитна содржина, како и филмови или ТВ-емисии со специфичен рејтинг. Апликациите исто така имаат рејтинг што може да се конфигурира преку ограничувања на содржината.

Ние исто така можеме да ги ограничиме одговорите или пребарувањата на Сири преку Интернет, за да избегнеме несакани пребарувања. Поставките за приватност на вашиот уред ви овозможуваат да контролирате кои апликации имаат пристап до информациите зачувани на уредот или до хардверските одлики. На пример, можете да дозволите апликација за социјална мрежа да бара пристап до камерата, за да можете да фотографирате и да ги поставувате.

 

Како да го направите тоа ако имате Андроид

Добар метод за ова на Андроид е да креирате повеќе корисници од Поставки / корисници. Од ова мени можеме да ограничиме неколку параметри, вклучувајќи повици или смс. Овој метод е идеален за кога привремено го оставаме терминалот на дете, обично ќе влезе во една или две апликации.

Снимки на екранот на Андроид

Google play ви овозможува и активирање на родителска контрола. Ова е интересно затоа што можеме да ја оневозможиме содржината според возраста, на овој начин да филтрираме апликации за да се избегнат оние со сексуална или насилна содржина.

Нивото на оваа контрола може да се спроведува и во апликации и во игри, филмови и музика. Оваа опција е достапна од менито за поставки / родителски контроли на самата апликација Google Play.

Ако овие опции не се доволни, имаме пристап до неколку апликации кои можат да ни помогнат во оваа задачаПостојат безброј, но ние ќе препорачаме некои од најкорисните.

YouTube деца

Една од најпопуларните апликации и за возрасните и за децата е самиот YouTube, но како што добро знаеме YouTube прикачува сè, и да, она што го сакаме е дека нашите деца немаат пристап до содржини за возрасни. Најдобро е да ја преземете апликацијата YouTube деца, каде што ќе имаат пристап само до семејни содржини.

Деца на YouTube

 

Самата апликација има опции да го знае или контролира времето што нашите деца го поминуваат гледајќи видео, како и да блокира содржина што не сакаме да ја гледаат. Оваа апликација е достапна за обајцата iOS како Андроид.

Врската за семејството на Google

Оваа апликација креирана од самиот Google се користи за далечинско управување на детските мобилни телефони. Со оваа апликација можете да го следите времето што вашето дете го поминува гледајќи во мобилниот телефон, а исто така и за тоа колку време поминуваат со апликација.

Со ова ќе можете да го знаете видот на употребата што му ја давате на вашиот уред и можете да поставите временски ограничувања така што тие се со вклучен мобилен телефон или дури блокираат одредени апликации.

Линк за фаќања

Со оваа апликација исто така можеме да знаеме во кое било време каде се наоѓа конфигурираниот уред, да поставиме ограничувања на видливоста на содржината што ќе се најде во Google Play Store или да го конфигурираме SafeSearch на Google на Блокирајте пребарувања за возрасни или оние со несоодветна содржина за деца.

Употреби и опции

Ова се некои од најкорисните опции на оваа апликација што е достапна и за iOS како да Андроид:

 • Локација: Може да ја активирате историјата на локацијата на уредот за да знаете дека приватната мапа на местата каде што оди вашето дете е создадена со уредите каде што ја користат поврзаната сметка на Google.
 • Користење апликации: Можете да ја видите активноста на апликациите што се користат на уредите со поврзаната сметка. Кои апликации се користат во последните 30 дена и колку.
 • Време на екранот: Може да го конфигурирате бројот на часови што екранот на мобилниот телефон може да се вклучува од понеделник до недела. Постои и опција Спиење, што воспоставува некои часови во кои мобилниот телефон повеќе не е дозволен.
 • апликации: Може да ги видите апликациите што се само инсталирани и оние што се инсталирани на мобилниот и да ги блокирате оние што не сакате да ги користите.
 • Поставки на уредот: Може да управувате со дозволите и поставките на уредот на кој се користат поврзаните сметки. Можете да додавате или бришете корисници, да ја овозможите или оневозможите дозволата за инсталирање апликации од непознати извори, или опциите на инвеститорот. Можете исто така да ги промените поставките за локација и да ги следите дозволите дадени на апликациите на уредот.

Qustodio

Оваа апликација за родителска контрола ви овозможува да го ограничите времето што вашето дете го поминува со уредите, контролирајте ја веб-содржината до која пристапувате и блокирајте ги апликациите што ги користите. Можеш и ти видете во реално време што прави вашето дете со паметниот телефон во секое време. Бесплатната верзија на апликацијата ви овозможува да контролирате до едно детеЗа да додадете повеќе пукања, ќе мора да ја поминете платената верзија. Овде можете да го преземете за iOS.

Снимки на екранот од Кустодио

Цените за платената верзија се движат од 42,95 € годишно за најевтината верзија, до 106,95 € за најскапата верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.