Како да го вратите WMP мини плеерот во Windows 7

WMP мини плеер

Мултимедијалните датотеки претставуваат не само звуци, туку и видеа; Од оваа причина, ако во одреден момент сакаме да слушаме музика или уживајте во добро аудио на нашиот персонален компјутер, Треба само да го отвориме Windows Media Player и да избереме список со датотеки за да уживаме во нив во тој момент со минимизиран прозорец.

Ова може да биде една од најлесните задачи за извршување ако овие мултимедијални датотеки размислуваат само за аудио-датотеките; сега ќе ви предложиме мал трик преку постапка во која ќе имате можност да активирајте го мини-плеерот на Windows Media Player така што се појавува минимизирано на лентата со задачи на Виндоус 7.

Изменете ги поставките за Windows 7

Во суштина тоа е задачата што треба да ја извршиме во овој момент, бидејќи целта што си ја поставивме моментално беше елиминирана од оваа верзија на оперативниот систем кога во претходните верзии, тоа беше една од најлесните задачи за извршување. Во случај да сеуште имате Windows XP или Windows Vista, за да можете да го активирате мини-плеерот Windows Media Player во лентата со задачи на вашиот оперативен систем, треба да ги извршите само следниве чекори:

 1. Кликнете на празниот простор на лентата со задачи.
 2. Од прикажаните контекстуални опции, изберете Windows Media Player од опцијата „Лента со алатки“ (видете ја последната слика од упатството).

Како што можете да му се восхитувате, има само 2 уникатни чекори што треба да ги извршите во овие верзии на Windows за да можете имаат мини плеер хостиран во овој простор на «Задача бар»; за жал, Виндоус 7 и подоцнежните верзии, ситуацијата се менува, што се должи на фактот што Мајкрософт не ја потврди компатибилноста на овој софтвер со различните видео картички на персоналните компјутери. Ова значи дека методот што ќе го предложиме подолу може да има одредени некомпатибилности со вашата видео картичка, а црниот екран може да се прикаже на мини-плеерот доколку постои таква некомпатибилност.

Како и да е, вреди да се проба активирајте го овој мини Windows Media Player за Виндоус 7, нешто што ви предлагаме да го направите преку неколку последователни чекори што ги објаснуваме подолу:

WMP 01 мини плеер

 • За Windows 7 64-битна преземете ја оваа библиотека од оваа друга врска.
 • Извлечете ја библиотеката и копирајте ја во директориумот Windows Media Player лоциран во „Програмски датотеки“.
 • Повикајте го «услуги»Пребарувајќи го копчето за стартување на Виндоус 7.
 • Побарајте опција што вели: «Услуга за споделување мрежа на плеер ...»И престани.

WMP 02 мини плеер

 • Кликнете на копчето Windows Start Menu.
 • Во просторот за пребарување, напишете: CMD
 • Изберете го резултатот со десното копче на глувчето и извршете го со Административна дозвола.

WMP 03 мини плеер

 • Во прозорецот за команден терминал регистрирајте ја датотеката што претходно ја копиравте со командата: regsvr32

WMP 04 мини плеер

Сликата што ја предложивме во горниот дел претставува резултат што треба да го добиете во вашата верзија на Windows 7; Екранот за потврда за регистрација на речената команда и библиотеката што ја копиравте во папката што ја споменавме, е тој што ќе се појави веднаш. Со тоа, мини плеерот за Windows Media Player е практично активиран, потребни неколку трикови за да се види тоа на дело. Препорачуваме да го рестартирате Windows за да стапат на сила сите промени.

Она што сега мора да го направиме е да го лоцираме панелот Windows Media Player во лентата со задачи „Виндоус 7“ користејќи ја конвенционалната постапка што претходно ја предложивме за Windows XP и Windows Vista.

WMP 05 мини плеер

Со други зборови, само треба да кликнете со десното копче на глувчето на "лента со задачи за Windows 7" и да изберете Windows Media Player од "Лентата со алатки".

Подоцна треба да отидете на местото каде што имате видео, до кое треба да го пуштите со Windows Media Player; прозорецот на медиа плеерот ќе се отвори веднаш, на што можете да го минимизирате, ситуација што автоматски ќе го активира овој мини плеер што го инсталиравме во «лентата со задачи»; Треба да обрнете внимание на неколку икони (во намалена големина) во контролната табла на овој мини-плеер, кои се наоѓаат кон десната страна и кои ќе ви помогнат да го прикажете или скриете видеото, како и да го вратите оригиналниот прозорец на апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.