Како да го натерате вашиот паметен телефон да ве предупреди кога сте оддалечени 1 км од дома

Локација iPhone Android

Деескалацијата започна, малку по малку ќе ја напуштиме куќата или да одиме со нашите деца, да вежбаме или да прошетаме. Постојат многу Шпанци кои се подготвени да го напуштат домот со какво било изговор, сега тоа не е потребно, бидејќи владата прогласи дека Од 2 мај, дозволено е да се шета или да се спортува еден час во област од 1 км. Ова е нов чекор што се приклучува на оној за да можете да излегувате со најмалите.

Проблемот доаѓа во оној километар што не можете да го надминете, бидејќи со време е доволно да се погледне часовникот, но прашањето за километражата не е толку едноставно. Ова растојание е можно да се пресмета на вашиот компјутер или мобилен телефон пред да излезете дома или да одите по улица. Во оваа статија ќе објасниме како да поставите аларм на вашиот паметен телефон за да ве предупреди дека сте го надминале дозволеното растојание, користејќи го во овој случај GPS на нашиот терминал. На овој начин ќе избегнеме можни казни (важна работа што ни доаѓа).

Алармот да не надминува километар на нашиот iPhone

Во нашиот iPhone имаме природен и прилично едноставен метод за да се постигне оваа цел. Toе го пребаруваме нашиот терминал за апликацијата «Потсетници»И ние ќе кликнеме на опцијата во«денес«, Потоа ќе отвориме нов потсетник, за да додадеме нов ред во кој можете да го ставите името што го сакате на потсетникот. Таму, кликнете на копчето i десно од потсетникот да влеземе во екранот за информации, каде што можеме да конфигурираме различни параметри.

Тука ќе можеме да конфигурираме сè што ни треба, ќе започнеме со времето, во овој случај ќе притиснеме каде го става алармот и ќе ја активираме опцијата «дозволете ми да знам еден час«, Ние ќе го одредиме времето според кое решивме да го напуштиме домот. Така што на овој начин имаме известување за распоред, како и за далечина. На овој начин ја користиме можноста да имаме и известување за времето што треба да го вратиме.

Потсетници

 

 

Сега ќе ги конфигурираме параметрите на локацијата со притискање на местото каде што пишува „извести ме на некое место“, каде што ќе кликнеме на „локација“ користејќи ја или локацијата на нашата куќа. Следно, првото нешто што треба да направите е поставете ја вашата домашна локација или почетна точка од каде се мери растојанието од 1 км. Ако сте дома, можете да кликнете на „моментална локација“. И ако не, можете да го користите пребарувачот над местото каде што ќе се најдат нашите зачувани локации.

По изборот на почетната точка, мапата ќе се појави подолу. На оваа мапа, ние прво мора да кликнете на копчето «кога заминувате» за да го поставите потсетникот кога ќе оставите одреден периметар. Потоа ќе мора да ја повлечете црната точка на кругот околу вашата локација додека не е оддалечена 1 километар, така што може да го пресмета тој радиус во кој сакате да се движите. Сега, само вратете се на «Детали за»И сè ќе биде конфигурирано.

Како да го сториме тоа на нашиот паметен телефон Андроид

За да поставите аларм што ве предупредува ако одите далеку од дома на Андроид, нема да биде толку едноставно, ќе треба да прибегнеме кон апликација од трета страна, наречена Разбуди ме таму. Затоа, првото нешто што ќе направиме е преземете ја апликацијата од Google Play. Откако ќе се инсталира апликацијата, ќе ја отвориме на нашиот паметен телефон. На првото отворање на оваа апликација, првото нешто што ќе го видиме ќе биде екранот за конфигурација во кој мора утврди јазик, единици на далечина и предмет сакате да користите Стандардно, сè треба да биде правилно конфигурирано, односно кликнете на Зачувај.

Откако ќе се најдеме на главниот екран. Clickе кликнеме на копчето за да создадеме GPS аларм што го имате оддолу десно со иконата на класичниот GPS пин со симболот плус внатре, ќе се појават неколку опции и ќе видиме меѓу нив една што вели кога ќе заминете (COVID), таа ќе биде таа што ќе ја избереме. Првиот пат кога ќе одиме да поставиме аларм, ќе мора да и дадеме типична дозвола на апликацијата за пристап до локацијата на нашиот паметен телефон. Следно ќе видиме мапа, каде што треба кликнете на излезната точка Од кој сакаме да го закопчаме километарот што не можеме да го поминеме. Сина точка ќе се појави на картата со нашата моментална локација.

фати аларм

Откако ќе ја одбереме нашата локација, ставајќи го соодветниот црвен игла на дното на екранот мора да ја преместите лентата со периметар за да ја поставите на 1 км. Потоа кликнете на опцијата Внесување за да ја смените во Заминување и зачувајте ги промените со кликнување на "Зачувај". Откако кликнавме на зачувување, можеме да ставиме номенклатура на алармот. Во поставките можеме да смениме некои параметри. Мој совет е да ја намалиме фреквенцијата на ажурирање на нашата позиција бидејќи поради ова нашата батерија може да се потроши повеќе од нормалното, предизвикувајќи пораст на температурата на нашиот терминал.

Тој е дизајниран да оди со возило, па затоа ако одиме не е потребно да се ажурира толку често. Запомнете дека за апликацијата да работи правилно, секогаш ќе мора да ја активираме локацијата без активиран каков било режим на заштеда (Ова може да предизвика апликацијата да го запре својот процес во позадина.) Имаме и светла и темна тема на располагање, можеме да ја избереме за да ги искористиме Oled екраните на нашите терминали или едноставно за лични преференции.

Премиум верзија на плаќање

Апликацијата е бесплатна, но има рекламирање, рекламирање што може да се отстрани ако пристапиме до вашата опција за плаќање. Во поставките ќе најдеме дел наречен „Премиум“, во кој ќе ја најдете опцијата „отстрани рекламирање“, ако пристапиме Можеме да ја купиме платената верзија за 1,99 €. На овој начин ќе избегнеме справување со досадни реклами. Оваа апликација има повеќе намени, како на пример да не извести кога ќе пристигнеме на нашата постојка кога користиме јавен превоз и со тоа да избегнеме да не поминете покрај нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.