Како да го оневозможите Windows Defender во Windows 10

Windows Defender

Со воведувањето на Виндоус 10, Мајкрософт додаде Виндоус Дефендер, еден од најдобрите антивируси што во моментов можеме да го најдеме на пазарот И исто така е тотално бесплатно и со дневни ажурирања. Windows Defender не само Нè штити од каков било вирус или малициозен софтвер, но исто така нè штити од шпионски софтвер, рамсонвер и разни замени.

Иако е вистина дека се природно интегрирани во оперативниот систем, тоа понекогаш може да предизвика некој друг проблем во системот, овие проблеми брзо се решаваат преку едноставно ажурирање. Ако и покрај придобивките што Ви ги нуди Виндоус Дефендер, вие сте за користење на вашиот антивирус во текот на животот, тогаш ќе ви покажеме како да го деинсталирате Windows Defender.

Што ни нуди Виндоус Дефендер

Windows Defender

Windows Defender е вграден во Windows 10 и работи во позадина, но за разлика од традиционалниот антивирус, ова е троши многу малку ресурси и тешко дека ќе забележиме дека работи.

Благодарение на антивирусот Виндоус, ние немаме заштитен систем од никаква злонамерна датотека што ја преземаме или се прикрадуваме на нашиот компјутер, но исто така ни овозможува да се заштитиме од ramsonware. Ramsonware е закана што е одговорна за криптирање на целата содржина на нашата опрема во замена за финансиски откуп, што никој не нè уверува кога ќе го платиме дека ќе ни ја дадат лозинката за шифрирање.

Како ни помага да се заштитиме од напади со откуп на софтвер? Заштита на папките каде што ги зачувуваме највредните информации од нашиот тим. На овој начин, можеме да утврдиме кои апликации можат да пристапат до тие папки, па ако некоја апликација се обиде да го стори тоа, нема да може да пристапува во неа во секое време и да ја криптира нејзината содржина.

Windows Defender исто така ни овозможува да ја конфигурираме работата на Firewall-от за Windows, со цел да го избегнеме тоа кога ќе се поврземе со јавни мрежи, никој не може да има пристап до дисковите што ги споделивме природно. Исто така, нè штити при инсталирање апликации на нашиот компјутер преку функцијата SmartScreen, овозможувајќи ни да блокираме каква било инсталација или да активираме предупредување.

Како што можеме да видиме, функциите што ни ги нуди Windows Defender природно се исти што можеме да ги најдеме во кој било друг антивирус. Набргу по објавувањето на Виндоус 10, неколку креатори на антивирусен софтвер тие ја покренаа можноста да го тужат Microsoft за Windows Defender, побарувачка што на крајот доживеа ништо.

Како да го оневозможите Windows Defender во Windows 10 Home

Мајкрософт ни нуди различни верзии на Виндоус 10 на пазарот, сите ориентирани кон различни средини. Верзијата Home е наменета за индивидуални корисници и мали бизниси. Про-верзијата на Виндоус 10 е наменета за големи компании, бидејќи ни нуди низа функции како што е далечинска помош што тоа не е достапно во верзијата Home.

Верзијата на Enterprise на Windows 10 ни ги нуди сите функции на Windows 10 Home и Pro, но исто така и a поголема контрола и управување со опремата од далечина, додека Едукативната верзија ги има практично истите функции како Home, но по пониска цена, бидејќи е наменета за студенти.

Ако сакате да го оневозможите Windows Defender во Windows 10 Home, процесот е различен од останатите верзии, процес што го детализираме подолу. Но, пред сè, мора да бидеме јасни за тоа што правиме, бидејќи при пристапот до регистарот на Windows, можеме да ја измениме секоја вредност без да знаеме за тоа и дека нашиот компјутер престанува да работи целосно.

 • Прво, одиме во полето за пребарување на Кортана и напишете "regedit" без наводници. На прашањето Дали сакате да дозволите оваа апликација да прави промени на вашиот компјутер? кликнете Да.
 • Потоа одиме на трасата ХКЕЈЛОКАЛНОМАШИНА \ СОФТВЕР \ Политики \ Microsoft \ Windows Defender
 • Во папката Windows Defender, ја наоѓаме датотеката DisableAntiSpyware и кликнете двапати на неа.
 • Конечно, ние само треба да ја смениме вредноста 0 на 1, кликнете на прифати y рестартирајте го нашиот компјутер.

Ако не можеме да ја најдеме датотеката DisableAntiSpyware, мора да ја создадеме следејќи ги чекорите детално подолу:

 • Во папката Windows Defender, кликнете на десното копче на глувчето Нова> Вредност на DWORD (32-битна).
 • Следно, кликнуваме со десното копче на глувчето на него, го менуваме неговото име во DisableAntiSpyware. Следно, кликнете на Измени и променете ја вредноста од 0 на 1.
 • Кликнете на прифати y ја рестартиравме нашата опрема.

Како да го оневозможите Windows Defender во Windows 10 Pro, Enterprise или Education

Процесот за деактивирање на Windows Defender во Windows 10 Pro, Enterprise или Education е различен, бидејќи не можеме да го сториме тоа преку регистарот, туку преку Група политика, извршувајќи ги следниве чекори:

 • Во полето за пребарување на Кортана, пишуваме "gpedit.msc" без наводници. На прашањето Дали сакате да дозволите оваа апликација да прави промени на вашиот компјутер? кликнете Да.
 • Во рамките на прозорецот за уредник на политики, мора да ја следиме следнава патека: Конфигурација на компјутер> Административни обрасци> Компоненти на Виндоус> Антивирус на Виндоус Дефендер.
 • Следно, одиме на панелот десно и кликнете двапати на Оневозможете антивирус на Windows Defender.
 • Во скокачкиот прозорец, ние мора да кликнеме за да го провериме Овозможено поле. Конечно, кликнуваме на Примени и прифати по овој редослед.

За промените да стапат на сила, мора да го рестартираме нашиот компјутер.

Windows Defender или традиционален антивирус?

Бидејќи Виндоус Дефендер се појави на пазарот со Windows 10, има многу различни студии кои покажуваат како со Windows Defender имаме повеќе од доволно да ги задоволиме потребите на кое било лице или компанија, сè додека користиме знаење и не се посветиме на преземање и инсталирање на која било апликација или датотека што ќе ја откриеме таму или ќе ја добиеме преку е-пошта.

Освен ако вашите потреби не се многу специфични, јас особено не препорачувам да сторите без тоа. Многу години сум во компјутерскиот свет и ја тестирав секоја верзија на Виндоус што е објавена, така што зборувам со знаење за фактите. Виндоус 10 е најдобрата верзија на Виндоус што Мајкрософт ја објави на пазарот во последниве години, со дозвола од Виндоус 7.

Не само што е најдобрата верзија, туку исто така вклучува и uне е еден од најмоќните антивируси на пазарот, интеграција што ја штити нашата опрема во секое време без да забележиме, нешто што никогаш нема да го најдеме во трети лица антивирусни апликации, апликации кои секогаш ја забавуваат работата на нашата опрема, секогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.