Како да го откриете просторот окупиран од апликациите во Виндоус 8.1

простор окупиран од апликациите во Виндоус 8.1

Виндоус 8.1 има мноштво нови функции што би можеле да ги користиме во секое време; тоа не е само Почетен екран како нов интерфејс во рамките на множеството карактеристики што ги постави Мајкрософт, но исто така и поинаков начин да може да се восхитувам на состојбата во која се наоѓа компјутерот.

Се сеќавате кога требаше да ја видиме тежината на апликациите во Виндоус 7? Можеби многу луѓе не биле заинтересирани да го откријат овој фактор, иако кога нивниот хард диск започна да се полни, тоа беше моментот во кој нивните корисници почнаа да се движат низ сите нејзини агли за да откријат, кој беше просторот што ги окупираше и папките и апликации; За ова користевме контекстно мени со десното копче на глувчето, нешто што е направено од претходните верзии на тој оперативен систем. Во Windows 8.1 работите се променија, бидејќи е поставен многу привлечен графички интерфејс за оваа активност.

Поставки за Windows 8.1 и простор окупиран од апликациите

Во Виндоус 8.1 имаме 2 средини за работа, првата е класична работна површина, додека другата, онаа што ќе ја поставиме на почетниот екран; Да се ​​биде во можност да комуницирате помеѓу двете е многу лесно бидејќи треба да го притиснеме само копчето Виндоус и ништо повеќе; Ние ја направивме оваа референца затоа што ќе разгледаме како да се обидеме да ја откриеме тежината на одредена апликација инсталирана во овој оперативен систем, која може да се наоѓа нејасно на работната површина и на нејзиниот почетен екран.

За да можеме да ја внесеме конфигурацијата на Windows 8.1, треба само да го насочиме покажувачот на глувчето до горниот десен агол, со кој ќе се појави лентата за опции (Charms) и од која треба да избереме конфигурација.

02 простор окупиран од апликации во Windows 8.1

Ова може да се направи нејасно ако сме на работната површина на Windows 8.1 или на нејзиниот почетен екран, бидејќи лентата (шарм) се појавува секогаш кога ќе го поставиме покажувачот на глувчето во таа позиција. Ако сакате да оптимизирате некое време, можете да одите најважните кратенки на тастатурата во Windows 8.1, да се биде оној што нè интересира во моментот Win + I; каков и да е метод што ќе го прифатите за да го воспитате конфигурација, тогаш мора да отидете на долниот дел од прозорецот за да изберете Променете ги поставките за компјутер.

01 простор окупиран од апликации во Windows 8.1

Со избирање на оваа опција во Windows 8.1, веднаш ќе скокнеме на друг прозорец, каде што ќе треба да избереме Пребарување и апликации.

03 простор окупиран од апликации во Windows 8.1

Повторно ќе скокнеме на друг прозорец, каде што се присутни неколку функции и од кои ќе треба да ја избереме онаа што вели Големина на апликации.

Бидејќи сте во овој момент од постапката, можете да испитате што прави секоја од другите опции што се присутни таму; за моментот на кој ќе се фокусираме анализирајте ја големината на апликациите што го инсталиравме во Windows 8.1.

05 простор окупиран од апликации во Windows 8.1

Beе можеме да забележиме дека кон десната страна се појавува цела листа на сите апликации што ги имаме во оперативниот систем; Навигацијата за секој од нив е многу лесна бидејќи ние ќе мораме да го направиме тоа само вертикално и ништо друго. Во оваа листа покрај името на секоја од апликациите ќе ја најдеме големината што ја зафаќаат во рамките на Windows 8.1.

На врвот ќе најдете порака каде го споменувате слободниот простор што сè уште го имате на вашиот хард диск, нешто што треба да го земете предвид за да знаете дали треба или не треба да елиминирате која било алатка што не ја користите во рамките на овој оперативен систем .

Ако обрнете малку внимание, ќе сфатите дека логичкиот редослед што го донесе „Мајкрософт“ за оваа листа на инсталирани апликации е во однос на големината; прво ќе се најдат апликациите што зафаќаат поголем простор, ова за да можете да знаете дали сакате да ги избришете или не.

06 простор окупиран од апликации во Windows 8.1

Треба да кликнете само на кој било од нив за да се појави дополнителна опција, која ќе ви овозможи Деинсталирај до алатката со еден клик.

Нема сомнение дека начинот на кој Microsoft предложи да имаме подобра видливост на алатките и нивната тежина на тврдиот диск во рамките на Windows 8.1, е многу попривлечен од оној што го правевме порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.