Како да го отстраните водниот жиг од верзијата на Виндоус 8

отстранете ја верзијата на воден жиг Windows 8

Во зависност од верзијата на Windows 8 што ја инсталиравме на нашиот компјутер (или неговото најново ажурирање), воден жиг може да се појави во долниот десен агол на работната површина, што ќе ја означи специфичната верзија на оперативниот систем што ја инсталиравме, како и времето за тестирање и евалуација што го има во моментов.

Овие информативни податоци можат да бидат досадни за многу луѓе бидејќи на тоа место, обично се ставаат во „корпата за отпадоци“ на Виндоус 8; од оваа причина, сега ќе предложиме мал трик што ќе ни помогне да го отстраниме овој воден жиг, Ова ги користи сопствените ресурси на оперативниот систем и без да мора да крши какво било правило или политика на Microsoft.

Внесете го Уредувачот на Windows 8 за да направите некои измени

Како што споменавме претходно, трикот што ќе го усвоиме криењето на воден жиг не прекршува никаква политика на Мајкрософт Наместо тоа, користи неколку трикови во рамките на „Уредувачот на регистри“ на Виндоус 8. За да ја постигнеме нашата цел, ви предлагаме да ги следите следниве последователни чекори:

 • Мора да го стартувате Виндоус 8 и потоа да отидете на неговиот Биро.
 • Сега мора да ја користите кратенката на тастатурата Win + R
 • Во прозорецот за извршување на командата мора да напишете «regedit»И потоа притиснете на«за да влезеш".
 • Предупредување за «Контрола на корисничка сметка«, Мора да го прифатам тој прозорец.
 • Сега ќе се сретнеме на прозорецот на «Регистар на Windows 8".
 • Мора да одиме кон следната рута:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCcurrent VersionWindows

Откако ќе се најдеме на погоре предложената патека, треба да создадеме нов клуч (dword) со името на "DisplayNotRetailReady«, На што мора да дадеме вредност од«0" (нула); сега останува само да се затвори прозорецот со кликнување на опцијата «прифати»И потоа рестартирајте го оперативниот систем. Ако сме имале среќа и верзијата на Виндоус 8 ни овозможи да ја регистрираме оваа вредност, сега водниот жиг повеќе нема да постои на местото предложено погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  постапката не работи

 2.   Знам dijo

  Покрај тоа што не е вистина, тоа е лага

 3.   Лагуната на Малер dijo

  трикот ако работи. Го отстранив водниот жиг.
  проблемот е во тоа што Windows 8.1 build 9600 порака постојано се појавува во долниот десен агол
  но барем повеќе не се појавува над сите прозорци што ги отворам, што е огромен напредок. Ви благодарам многу.