Како да го отстраните водниот жиг од фотографијата со овие програми

Интернетот е полн со слики, само одете на Google за да најдете слики од скоро што и да пребаруваме, сето тоа бесплатно. Но некои од работите што ги гледаме на Интернет имаат сопственик, во случај на слики лесно е да се препознае кога сопственикот го смета тоа за негово, бидејќи таа слика обично има марка. Овие ознаки се обично мало лого во еден агол што уредникот на фотографијата го прави јасно и не е нападно, оставајќи ја содржината како главен лик.

Ова не е секогаш случај, понекогаш можеме да го најдеме ова лого заматено низ целата слика, останувајќи во позадина, но сосема евидентно. Вообичаена практика е ако сметаме дека оваа слика не треба да ја користи друго лице. Тоа е нешто што треба да се почитува бидејќи укажува дека неговиот автор не би бил премногу среќен да ја види сликата објавена од друг. Понекогаш, самите програми за уредување или дури и апликацијата за камери на некои мобилни телефони го напуштаат својот воден жиг, можеме лесно да го отстраниме со некои програми или дури и со веб-апликации. Во оваа статија ќе покажеме како да го отстраните водниот жиг на фотографијата.

Дали е легално да се отстрани воден жиг од фотографија?

Ако фотографијата е ваша сопственост и едноставно сакате да го отстраните водниот жиг што ви го вградила програма или апликација за камера, тоа е потполно легално. Овие водени жигови ги имплементираат развивачите на овие апликации за некако да прикрадат прикриено рекламирање во секоја наша фотографија, нешто неестетично и со лош вкус. Важно е да се напомене дека повеќето од овие водени жигови можат да се отстранат со едноставно испитување на поставките на тие апликации.

Ако, пак, сликата е од Интернет, а воден жиг е од медиум или поединец, можеме да го отстраниме водниот жиг ако она што го сакаме е да ја користиме таа слика на личен начин, но ако она што го сакаме е да профитираме користејќи го, ако можеме да имаме правни проблеми, ако авторот сака. Бидејќи фотографирањето и нејзиното последователно уредување е работа што не секој сака да ја подари.

Откако ќе предупредиме за можните правни последици, ќе видиме какви програми да користиме или кои веб-страници да ги користиме за да ги елиминираме оние досадни и грозни водени жигови кои, иако се дискретни, расипуваат добра фотографија.

Отстранувач на воден жиг

Идеална програма за оваа задача, без сомнение тоа е отстранувач на воден печат. Ги има сите потребни алатки за бришење или замаглување на сите артефакти што ги сакаме од слика, од водени жигови до несовршености што не сакаме да ги видиме. Исто така, се прави на многу едноставен начин, затоа не е потребно да имате напредно знаење за уредување фотографии или програмирање.

Оваа програма е бесплатна и не бара никаква инсталација, ние едноставно пристапуваме на мрежата и започнуваме, еве неколку инструкции како да го направите тоа:

 1. Ја отвораме сликата преку програмата во "Водени жигови на сликата".
 2. Ние ја обележуваме областа каде што се наоѓа брендот или артефакт што сакаме да го отстраниме.
 3. Ја лоцираме и кликнуваме на опцијата "Се претвори во"
 4. Подготвени, ќе ни го отстранат водниот жиг.

Отстранувач на печат за фотографии

Друга многу добра програма за оваа задача е несомнено Photo Stamp Remover, едноставна програма за користење, дури и ако не сме многу вешти со компјутерот. Програмата е специјално дизајнирана за оваа задача, така што алатките што ги наоѓаме за отстранување на водените жигови се многу разновидни и ефикасни. За разлика од претходната апликација, оваа мора да биде инсталирана на нашиот компјутер, така што ќе треба да ја преземеме претходно. Toе детализираме како да се отстрани воден жиг во неколку едноставни чекори:

 1. Ја отвораме апликацијата и кликнуваме на «Додај датотека» за да ја избереме фотографијата што сакаме да ја уредиме.
 2. Откако ќе се вчита сликата, одиме на десниот панел на апликацијата и кликнете на опцијата „Правоаголна“ во делот Алатки.
 3. Сега сам мора да ја избереме областа каде што се наоѓа водниот жиг што сакаме да го елиминираме и ќе се создаде проlирен правоаголник околу црвената боја, треба да се напомене дека колку е поцврсто ова поле на ознаката, толку подобар ќе биде резултатот.
 4. Кликнете на опцијата „Отстранување режим“ и кликнете на опцијата „Безбоење“ од менито што ќе го видиме прикажано.
 5. Сега само треба да кликнеме на опцијата „Мешај“ и воден печат ќе биде елиминиран целосно, завршувајќи го изданието.
 6. Конечно за да ја зачувате сликата, кликнете на «Зачувај како», опција што се наоѓаше во главното мени на апликацијата.

Како што можеме да видиме, отстранувањето на водниот жиг од слика е крајно едноставно и не му требаат комплицирани програми за уредување, Ако имате било какви предлози за други методи за извршување на оваа задача, со задоволство ќе ги добиеме преку коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.