Како да го отстраните звукот со кратенка на тастатурата во Windows

звуци во Виндоус

Виндоус вклучува икона за звучник во долниот десен агол до времето и датумот, при што вие можеме да ја контролираме јачината на звукот и да ја отстраниме целосно. Сепак, Виндоус нема кратенка за тастатура што ни овозможува директно да го замолчиме уредот, освен ако нашиот компјутер или лаптоп нема тастатура со оваа опција. Ако не е така, во Винагре Асесино ви покажуваме како можеме да го замолчиме нашиот уред во еден момент со едноставна комбинација на копчиња.

Со цел да се изврши оваа акција ќе треба да ја користиме апликацијата NirCmd. Можеме да го додадеме во сите верзии на Windows од оваа веб-страница. Избираме Преземи NirCmd и датотеката ќе се преземе во Zip формат. Одиме во директориумот каде што го презедовме, се ставаме на врвот на датотеката и кликнуваме на десното копче за да ја најдеме опцијата Извлечи ги сите.

1-отстрани-звук-прозорци-со-кратенка за тастатура

Следно, одиме на работната површина на нашиот компјутер и на празно место, притискаме на десното копче за да создадеме директен пристап, лоциран во опцијата Нова. Следно каде што тоа ни укажува Внесете ја локацијата на ставката, ние мора да ја напишеме патеката каде што сме ја отпакувале датотеката што штотуку ја презедовме. Во овој случај би било „c: оцет-убиец-звук-nircmd.exe“ и тогаш мора да додадеме тивок звук 2. И кликнете на финишот.

Откако ќе се создаде кратенка, одиме на својства на кратенка за промена на иконата што ја претставува оваа кратенка, така ќе биде полесно да го препознаеме и измениме името според кое сакаме, како што е Избриши звук.

2-отстрани-звук-прозорци-со-кратенка за тастатура

Откако ќе ја измениме иконата на кратенката и името, одиме внатре во својствата до табулаторот Кратенка. Ние ја бараме опцијата наречена Клуч за кратенка и ја пишуваме онаа што е најпријатна за нас. Во овој случај, ние ќе ја користиме комбинацијата на копчиња CTRL + ALT + M. Пред да воспоставиме соодветна комбинација на тастатура, мора да знаеме дали таа веќе се користи од друга системска апликација за да не се конфликтира и да се откажува меѓусебно.

Како и секогаш, ако имате какви било прашања, ние сме тука да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.