6 совети за да го добиете или подобрите вашиот мобилен опфат

Smartphone

Денес мобилните уреди станаа неразделни придружници за патувања за скоро сите, правејќи не и дека сме свесни за нив во секое време. Имањето мобилна покриеност е од суштинско значење за повеќето од нас и кога го немаме, страдаме многу затоа што не можеме да одговараме или да остваруваме повици, но ниту еден може да одговори на порака на WhatsApp или да прелистуваме во мрежата на мрежи во потрага по некои информации што во тоа време можеби ќе треба.

Понекогаш немањето покриеност може да биде специфичен проблем и тоа може да се реши со низа интересни совети. Избегнете гужви, побарајте високи точки или едноставно рестартирајте го нашиот паметен телефон може да биде неколку интересни совети за да добиеме покриеност или да го подобриме оној што веќе го имаме.

За да можете секогаш да имате на располагање најдобра можна покриеност, денес ќе ви покажеме 6 совети за да го добиете или подобрите вашиот мобилен опфат. Ако сте од оние кои секој толку често имаат мобилен телефон за украсување и без покритие, прочитајте внимателно за да научите како да го подобрите вашиот живот воопшто, што зависи многу од вашиот паметен телефон во последно време.

Рестартирајте ја мрежната врска

Понекогаш нашиот мобилен уред се поврзува со мрежа што можеби не е најоптимална за нашиот терминал и особено за да има најдобра мобилна покриеност. Еден начин да пронајдете нова кула за мобилен телефон за да се поврзете е да ја рестартираме нашата врска. За ова имаме две опции, првата и наједноставната е да се овозможи режим на авион.

Со оваа едноставна акција ќе го оставиме нашиот паметен телефон без поврзување со мрежата на мрежи и при деактивирање на режимот на авион, нашиот терминал ќе изврши ново пребарување на мрежата, со што ќе може да најдеме подобар квалитет и достапност. За жал, не во премногу случаи се постигнуваат пооптимални сигнали и во многу случаи нашиот уред повторно ќе се поврзе со истото претходно, обезбедувајќи ни ја истата покриеност, како до тогаш.

Друга опција за рестартирање на нашата мрежна врска е повторно вклучување на нашиот паметен телефон, иако резултатот е обично ист како ако го активираме и деактивираме режимот на авион.

Елиминирање на потенцијалните физички пречки

За жал, едно од местата каде што обично имаме помалку покриеност на нашиот мобилен уред е дома, иако за среќа нашата WiFi може да нè извлече од скоро какви било проблеми. Кога повикуваме, исто така можеме да го користиме безжичниот сигнал, иако во некои случаи ќе биде од суштинско значење да имаме барем одредена линија на покриеност.

За ова, најмногу се препорачува бидете близу до продажбата и избегнувајте ги најдлабоките места во нашата куќа. Ако ова не е можно, одличен совет што можеме да ви го дадеме е да ги отстраните можните физички пречки, почнувајќи од прозорците, кои мора да бидат отворени за да се зголеми покриеноста.

Мобилната покриеност се пренесува безжично преку воздух, така Секој физички предмет што е на тоа место, било да е наша адреса или на друг, може да се меша на важен начин. Ова е една од причините зошто, на пример, во гаражите немаме никаков вид мобилно покритие бидејќи физичките препреки се многу важни.

Антени за покривање на мобилната телефонија

На високи места, покриеноста е подобра

Како што веќе објаснивме мобилната покриеност се пренесува преку бранови, кои се добиваат на подобар начин, толку помалку физички пречки има. На високи места, каде што физичките пречки исчезнуваат додека се искачуваме, покриеноста на мобилните телефони е поголема. Ако се најдете во област без покриеност, обидете се да најдете високо место каде што вашето покривање ќе се зголеми без сомнение.

Се разбира, и покрај фактот што гледате многу луѓе како го креваат својот мобилен уред за да се обидат да „фатат“ одредено покритие од мобилен телефон, не повторувајте го ова дејство бидејќи тоа воопшто не е афективно. Искачувањето на високи места обично ја подобрува постојната покриеност на мобилниот телефон, но подигнувањето на нашиот терминал за половина метар не прави апсолутно ништо.

Големата толпа нема да ви помогне

Опфатеност на мобилниот телефон

Се чини прилично очигледно, но голема толпа луѓе нема да ви помогнат кога станува збор за добра покриеност. Ако илјадници луѓе, со својот мобилен уред во рака, се обидат да имаат најдобра мобилна покриеност, очигледно ќе биде тешко да се пристапи до него. На пример, на фудбалски стадион каде се присутни десетици илјади луѓе, сигурно ќе биде тешко да се добие добра покриеност.

Од друга страна, ние го напуштаме тој стадион и одиме кон област каде што практично нема луѓе и затоа нема мобилни уреди, мобилната покриеност ќе се подобри и нема да имаме проблем да извршуваме никаква активност со нашиот паметен телефон.

Очигледно, ако сме во област каде што има илјадници луѓе, тоа е за нешто, а напуштањето не е обично опција, така што кај повеќето од нас ќе мора да се согласиме да немаме премногу покриеност. Се разбира, ако можете да избегнете гужва, избегнувајте ги со цел да пристапите до подобро покритие за мобилните телефони.

Вашата мобилна батерија нека биде наполнета

Одржувањето наполнета батерија на нашиот мобилен уред е нешто навистина тешко и во повеќето случаи, тоа е нешто што сите го предлагаме, но кое тешко го постигнуваме. Овој совет може да изгледа како да има многу малку врска со мобилното покривање, но понекогаш може да биде критично.

Нашиот мобилен или паметен телефон троши батерија постојано, давајќи им приоритет на оние процеси кои се најважни. Ако, на пример, нашиот терминал има само 10% батерија, нашиот уред автоматски ќе им даде приоритет на важните процеси, оставајќи ја настрана опцијата за добивање подобра покриеност на мобилниот телефон.

Smartphone

Ако секогаш го имаме нашиот паметен телефон со добро ниво на батерија, можеме да добиеме подобра покриеност на мобилниот телефон, иако како што рековме претходно, ова е навистина тешко. Се разбира, за да е најдоброто можно покривање на вашиот мобилен телефон, секогаш можете да носите надворешна батерија што секогаш може да ве извлече од чудниот хаос.

Пронајдете добри области за покривање

Ако сте ги следеле сите совети што ви ги дадовме во овој напис до писмото и никој не ви одговараше, ќе се обидеме да ви помогнеме на еден последен начин што може да ви биде од голема помош. Во повеќето продавници за апликации како што се Google Play или App Store можете да најдете апликации што ви овозможуваат да лоцирате области со добро покритие.

На пример благодарение на Мапи за брзина и 3G и 4G WiFi, од OpenSignal, што е достапно за Android и iOS, ќе можете да го видите не само квалитетот на мобилната покриеност што ја имате, туку и да ја лоцирате локацијата на најблиските мобилни антени на мапата. Ова ќе ви овозможи да ги лоцирате областите каде што покриеноста е добра.

Овие апликации можат да бидат навистина корисни во области каде што имаме многу малку мобилно покритие и тоа е можеме да провериме дали нашиот оператор има една од таканаречените црни точки на покриеност во нашата област или дека сме без 3G или 4G мрежа поради други причини.

Speedtest - Тест за брзина (врска со AppStore)
Speedtest - Тест за брзинаслободен
Ookla Speedtest - Тест за брзина
Ookla Speedtest - Тест за брзина
Развивач: Ookla
цена: слободен
Тест за брзина на отворање (врска со AppStore)
Тест за брзина на отворањеслободен
Opensignal - Speedtest и WiFi Maps 5G 4G 3G
Opensignal - Speedtest и WiFi Maps 5G 4G 3G
Развивач: Opensignal.com
цена: слободен

Дали овие совети ви биле корисни за да ја добиете или подобрите вашата мобилна покриеност?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.