Како да го преместите пикселот на покажувачот на глувчето по пиксел во Windows

пиксел по пиксел во Виндоус

Оние кои работат во графички дизајн и неколку други слични средини можеби се обиделе да ја пронајдат оваа алтернатива кога ги правеле своите соодветни креации; ако работите во Windows, тогаш можноста се отвора пред различни опции, нешто што ќе го споменеме во овој напис чекор по чекор.

И напоменавме дека оваа активност може да биде одлична за оние кои работат во графички дизајн само како мал пример, бидејќи корисноста на овој трик може да се користи во секое опкружување Дека тоа е потребно и во Виндоус 7 и во Виндоус 8. Да речеме дека на пример, треба да направиме хоризонтална или вертикална линија што е многу права, треба да избереме да ја активираме мрежата или едноставно да модерни пиксел по пиксел за да го лоцираме покажувачот на местото каде што сакаме.

Користење на нашиот контролен панел во Windows

Ако работиме на пример во Adobe Photoshop, може да се обидеме да ја активираме мрежата така што курсорот ќе се движи само помеѓу темињата на истото во вас, проблемот ќе биде во тоа што ако одвојувањето помеѓу секоја од овие точки не се совпадне со оној што сакаме да го користиме во нашата работа. Значи, идеално е да го поместите покажувачот на глувчето пиксел по пиксел за да го лоцирате на одредено место и од таму, да биде трага до друга точка; сега ќе се поддржуваме со природна алатка што доаѓа и во Виндоус 7 и во Виндоус 8 и која ќе ја најдеме во Контролниот панел.

 • Ние кликнуваме на Копче за домашно мени.
 • Од прикажаните опции што ги избираме Контролен панел.
 • Одиме кон Пристапност.
 • Дел Центар за пристапност ја избираме врската Променете ја операцијата со глувчето.

пиксел по пиксел во Виндоус 01

 • Скролуваме малку надолу за да го избереме полето Активирајте ги копчињата на глувчето.
 • Кликнуваме на сината врска што вели Конфигурирајте ги копчињата на глувчето.

пиксел по пиксел во Виндоус 02

 • Ние го избираме полето што вели Активирајте ги копчињата на глувчето (се појавува повторно во овој прозорец).

пиксел по пиксел во Виндоус 03

Со овој едноставен процес веќе ќе имаме конфигуриран Windows за да можеме користете ги стрелките за насока на нашата тастатура, со цел да се помести покажувачот на глувчето пиксел по пиксел; Треба да се напомене дека во последните дејства што ги извршуваме, она што го активиравме е всушност нумеричката тастатура, односно онаа што се наоѓа како додаток на десната страна на општата тастатура.

Таму исто така можете да му се восхитувате кратенки на тастатурата што ќе треба да се користи за активирање на функцијата (а исто така и за деактивирање), што генерално сугерира на левите копчиња ALT + Shift + Num Lock; останува само да кликнете на копчето Применуваат y прифати на дното на прозорецот, така што сите промени се запишуваат.

Користење апликација од трета страна во Виндоус

Сега, ако сте од оние претпазливи луѓе кои не сакате да ги преместувате поставките за Windows во ниту еден момент да избегнете предизвикување на кој било вид дефект на оперативниот систем, тогаш можете да изберете да инсталирате алатка од трета страна; постои многу добра алтернатива во оваа смисла, иста како и под името на Поместете го глувчето по еден пиксел одеднаш ја нуди истата можност на корисникот да го помести покажувачот на глувчето Пиксел по пиксел.

Поместете го глувчето по еден пиксел одеднаш

Сликата што претходно ја сместивме е интерфејс на конфигурацијата на алатката, каде што ќе имате можност да се восхитувате на комбинацијата на копчиња што ќе треба да ги извршите за да го поместите курсорот на начинот на кој ние го предложивме; кога сакате да работите со овој модалитет, ќе мора да ја стартувате алатката, мора да излезете од него кога веќе не сакате да ја извршувате оваа задача со покажувачот на глувчето.

За која алтернатива ќе прифатите преместете го покажувачот на глувчето Pixel на пиксел во WindowsРезултатот е навистина изненадувачки, иако мора да продолжиме да разјаснуваме дека оваа алтернатива генерално може да ја користат оние кои треба да работат во различни уметности, што главно сугерира слики и фотографии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.