Како да го претворите Gmail во виртуелен хард диск?

Google Drive 08

Сите оние корисници кои имаат сметка на Gmail, тие автоматски ќе бидат запишани во услугата за складирање во облакот, на која има име Google диск; всушност овој простор предвидува околу 15 GB потполно бесплатни, достигнувајќи вкупно 25 GB додадени на она што фирмата ни нуди со Gmail и фотографии на Google.

Сега ние ќе ви предложиме да изведете мал трик во кој ќе имате можност зачувајте ги сите прилози што ги примате или испраќате од вашата сметка на Gmail, до резервиран простор во рамките на клиентот за е-пошта, што може да се користи како да е мало складиште или со други зборови, дополнителен простор во облакот.

Можеби ќе се запрашате сега причината зошто треба да го создадете овој резервиран простор; Под претпоставка дека започнувате да испраќате и примате важна документација (фотографии, канцелариски документи, аудио или видео датотеки и многу повеќе) лично и на работа, можеби ќе треба брзо да ги прегледате овие информации во одредена точка. Користејќи одредени клучни зборови и внатрешниот пребарувач Gmail, може да го најдете сето ова, иако со одредено доцнење.

Другото решение би било да ги извезите сите овие документи или датотеки на сметката на Google Drive и да започнете да создавате одредени категории за да направите правилна диференцијација.

Ако создадеме резервиран простор во рамките на нашиот клиент на Gmail, Сите оние прилози што ги испраќаме или примаме во одредено време (со е-пошта), ќе бидат хостирани на ова место што сега ќе препорачаме да ги креирате.

Создавање резервиран простор за сместување на нашите прилози

Ако сте биле заинтересирани за оваа тема, тогаш ви предлагаме да ги следите следните последователни чекори; првиот од нив ќе треба да се справиме од нашето сандаче за Gmail; за ова, ние само треба да одете до крајот на левата странична лента, каде ќе најдеме опција што вели «создаде нова етикета".

Google Drive 01

Со избирање на оваа опција (како што е прикажано на претходната слика) ќе се појави нов прозорец; Таму ќе треба да поставиме име што можеме јасно да го идентификуваме, предлог е „Google Drive“, иако, за да се разликува од услугата што ја нуди фирмата, би можеле да избереме и ставете го името «Gmail Drive».

Google Drive 02

Откако ја создадовме оваа етикета, ќе можеме да забележиме дека таа секогаш ќе се прикажува во левата странична лента. За момент, овој простор ќе биде празен, иако од сега па натаму, секој пат кога ќе примаме или испраќаме одредени прилози, тие ќе почнат да бидат домаќини таму. За да се случи ова, ние мора направете неколку измени во поставките; сега мора да кликнеме на тркалото за запчаници во горниот десен дел на Gmail, треба да избереме «поставување".

Откако ќе се најдеме во областа за конфигурација, ќе треба да избереме «филтри« Треба само да одиме на дното на екранот за да «создадете нов филтер»Со опцијата таму.

Google Drive 03

Веднаш ќе скокнеме на нов прозорец, каде што мора да го поставиме само клучниот збор «GЕМАНИ„Во рамките на„ предметната “област. Исто така, мора да ја активираме полето на дното на кое пишува «содржи прилози»И потоа кликнете на опцијата што вели «Создадете филтер со овие критериуми за пребарување".

Google Drive 04

Сега ќе се најдеме во друг прозорец за конфигурација, каде што мора да ги активираме полињата што може да им се восхитуваат на сликата што ја сместивме. Со ова, ќе наредиме додатоците да не бидат зачувани во нашето сандаче и дека, останете во папката (етикети) што ги создадовме порано. Ова значи дека тие автоматски ќе се префрлат на „Google Drive“ или на „Gmail Drive“, во зависност од името што го избравме за таа ознака.

Google Drive 05

Сега ќе треба само да го притиснеме синото копче што вели «создаде филтер»Така што сè ќе се случи.

На овој начин, успеавме да ги направиме додатоците за заштеда во резервиран простор во рамките на нашата сметка на Gmail, ова благодарение на создавањето на етикета, што претставува трик што го предложивме. Сега, постои мала алатка што би можеле да ја искористиме потполно бесплатно за да ја имаме пристап до оваа папка „Gmail Drive“ од нашиот истражувач на датотеки.

Google Drive 06

Можете да ја користите оваа алатка преземете од следниот линк, која откако ќе се инсталира ќе додаде нова единица.

Google Drive 07

Кога ќе кликнете двапати на таа единица, од вас ќе биде побарано да ги внесете акредитивите за пристап, т.е. корисничко име и лозинка што ја користите за да внесете Gmail (како првата слика поставена на горниот дел)

Под овој работен режим, сега можете да ја проверите содржината на папката од работната површина на вашиот компјутер и да го користите истражувачот на датотеки. Вреди да се спомене дека овој мал клиент не е компатибилен со Gmail кога на сметката за пошта, «двојна проверка»Како мерка на безбедност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.