Како да го пронајдете вашиот паметен телефон Андроид ако е изгубен или украден

Лоцирајте го паметниот телефон Андроид

Во овие времиња, губењето на нашиот мобилен уред со оперативен систем може да биде трагедија, на која, сепак, можеме да и ’дадеме лек. Во случај наместо да ни го украдат уредот, можеме да имаме можност да го најдеме крадецот благодарение на овој напис во кој детално ќе објасниме како да го пронајдете паметниот телефон ако е изгубен или украден.

За ова, мора да знаеме дека од кој било компјутер можеме да го лоцираме нашиот уред со Android, благодарение на синхронизацијата што Google ја прави за тоа. Само со одење во Управувачот со уреди со Android и со користење на Менито за поставки на вашата сметка на пребаруваниот гигант, ќе можете да го лоцирате вашиот уред.

Се разбира, не грижете се, за сега откривме само како да го направиме тоа и сега ќе го објасниме чекор по чекор како да го направиме тоа.

Мора да ја имате вашата сметка на Google синхронизирана со вашиот уред

Ако имате паметен телефон или таблет со оперативен систем Андроид, најнормално е да имате синхронизирана сметка на Гугл, затоа што гигантот за пребарување практично ве принудува на тоа, но нема да ви биде доволно да го прегледате, особено ако сè уште не сте изгубиле или вашиот терминал е украден.

За да бидете сигурни дека сте ја синхронизирале таа сметка на Google Можете да пристапите до менито „Поставки“ на уредот и да го проверите во „Сметки“. Како што можете да видите на следната слика, вашата сметка на Google треба да се појави на сличен начин.

Google

Пристапете до веб-страницата за Менаџер на уреди со Android

Менаџер на уреди со Android Или што е исто, управувачот со уреди со Android ќе ни овозможи да ги лоцираме нашите паметни телефони или таблети со голема прецизност во случај да сме ги изгубиле или украле.

Пред да се најавите на оваа веб-страница што Google ја става на располагање на кој било корисник, потребно е да земете предвид две работи пред да започнете да се најавувате.

Прво на сите мора да бидете многу внимателни и проверете дали ќе се најавите на официјалната страница за Менаџер на уреди со Android, и е дека мрежата на мрежи е полна со страници кои совршено го имитираат ова на Google со кој хакери и хакери бараат да ја украдат лозинката на сметката на Google на корисниците.

Google

Ако користите јавен компјутер или на кој повеќе луѓе имаат пристап, користете инкогнито сесија во Google Chrome за да спречите секој што подоцна го користи тој уред да има пристап до вашата сметка на Google и локацијата на вашиот мобилен уред.

Одржувањето на активната локација на вашиот паметен телефон може да ви помогне

Откако ќе се најавиме и се најдеме во рамките на апликацијата, можеме да го лоцираме нашиот уред. Нашиот изгубен терминал ќе ја понуди својата локација користејќи антени во близина за да ја триаголизира нејзината локација во едноставен процес што се користи во многу области од животот.

Користењето на само маргината на грешка на локацијата на паметниот телефон или таблет ќе биде помеѓу 600 и 800 метри. Во случај да ја активираме локацијата на нашиот уред, таа ќе биде само 20 метри, така што нема да ни биде премногу тешко да ја најдеме во случај да ја изгубиме.

Андроид

Нема сомнение дека, на пример, потрошувачката на батерија при одржување на локацијата активирана е многу поголема, но кога станува збор за можност да го лоцираме нашиот уред, од суштинско значење е тој да биде активиран. Ако сте невнимателни или склони кон губење на паметниот телефон, не играјте го и секогаш одржувајте ја локацијата активна.

Андроид

Други најинтересни опции

Управувачот со уреди со Андроид не само што ни овозможува да го лоцираме нашиот мобилен уред, туку исто така ни нуди уште три други најинтересни и корисни опции. Themе ги разгледаме за да можеме да ги искористиме ако ни треба.

Да ѕвони

Ако сте го изгубиле уредот, на пример дома, можете да го натерате да ringвони од Управувачот со уреди со Android за да го најдете побрзо. Со притискање на оваа опција ќе го натерате уредот да започне да игра со максимален волумен пет минути без прекини. Единствениот начин да се запре е со притискање на копчето за напојување на терминалот.

Блокира

Во случај терминалот да биде украден добра опција може да биде да го блокирате, нешто што можеме да го направиме со втората опција што ја нуди Менаџерот за уреди со Android. Со активирање на оваа опција, традиционалниот почетен екран на нашиот уред ќе биде заменет со еден со лозинка, што сами ќе го избереме. Покрај тоа, исто така е можно да се додаде порака и на пример адреса каде што крадецот или кој го пронашол уредот може да го остави да го земе што побрзо.

Ако вашиот паметен телефон е украден, секогаш можете да оставите застрашувачка порака со која ќе го вратите, иако се плашам дека нема да направи многу добро.

Избришете

Ако ниту една од горенаведените опции не ви помогна да го лоцирате вашиот уред или да ви го вратите, сега е време да го избришете го уредот така што никој не може да ги добие нашите важни податоци, со наши приватни слики или со некое компромитирано видео што можеби сме го зачувале.

Запомнете дека оваа опција е очајна мерка и дека ако одлучите да го избришете уредот, никогаш нема да можете да ги вратите на кој било начин податоците што сте ги зачувале на него.

Уште една опција; лоцирајте го вашиот паметен телефон од вашата сметка на Google

Конечно, ќе ви покажеме друг начин да го лоцирате вашиот мобилен уред во случај да се изгуби или украде. Пристап до поставките на вашата сметка на Google од веб-прелистувачот, за што мора да пристапите до следна адреса, можеме да го лоцираме нашиот уред.

Откако ќе ја внесете лозинката што ја бараат, мора да ја изберете опција „Пронајди го твојот мобилен“. Потоа, повторно ќе имате неколку опции многу слични на оние што ги имавме на располагање во Управувачот со уреди со Android.

Лоцирајте го паметниот телефон Андроид

Дали успеавте да го лоцирате или пронајдете вашиот паметен телефон благодарение на алатките и методите што ви ги ставивме на располагање?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.