Како да ги смените броевите во Телеграма водејќи ја нашата историја

промена-телефонски-број-телеграма-чување-историја-разговори

Не е новост дека сум решителен бранител на апликацијата за пораки Телеграм. За евиденција, не е затоа што е против никого, туку затоа што ми нуди многу покорисни функции од неколкуте, бидејќи има навистина малку опции на WhatsApp. За почеток, Telegram има апликација за работна површина и таблет систем, или iPad или Android. Оваа последна одлика е многу важна ако сте еден од луѓето кои обично доаѓаат дома без скоро никаква батерија во телефонот или ќе останат без енергија, бидејќи ни овозможува да ги следиме нашите разговори преку нашиот таблет  удобно додека гледаме телевизија и нашиот уред се полни во собата.

Друга важна предност што ја има, во споредба со конкуренцијата, е да може да креираме тајни и приватни разговори каде што можеме да активираме елиминација на пораките што ги пишуваме во одреден временски период што ќе го воспоставиме. Друга предност што не можеме да ја заборавиме е синхронизација помеѓу уредите на сите наши разговори, видеа и слики. Денот кога WhatsApp се мачи да креира десктоп апликација, мислам дека ќе биде доцна, бидејќи корисниците со овие потреби веќе бараа алтернативи како што е мојот случај.

Новата опција што апликацијата ја доби само во последното ажурирање е можноста за пренесете ги сите наши разговори на друг телефонски број без да изгубите апсолутно никакви податоци. Работата на оваа услуга е иста како онаа што се изведува кога податоците се синхронизираат помеѓу уредите, па затоа не е сложен процес.

Променете го бројот кој ја чува нашата историја

 • Прво одиме во делот Поставки на апликацијата.
 • Следно одиме Телефонски број. Тука Телеграм ќе не извести за процесот што ќе го спроведе и кликнете на Промени го бројот. Телеграма ќе ја покаже следнава порака: На сите ваши телеграмски контакти ќе им биде додаден вашиот број во нивните книги за контакти, се додека го имаат вашиот стар број и не сте го блокирале во Телеграм. Тоа е, вашите контакти ќе го добијат вашиот нов телефонски број, заштедувајќи ни ја мачната задача да одиме еден по еден за да ја пријавите промената. Кликнете на во ред.
 • Сега мораме внесете го нашиот телефонски број каде ќе го добиеме кодот за потврда. Откако ќе ја добиете, апликацијата ќе го открие и ќе започне да ја презема содржината од нашиот стар телефонски број на новиот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тарис dijo

  Јас го сменив бројот на пријател, и сега ја спакувавме птицата и имаме контакти од 2-та, контактите не престануваат да растат, бројките што мислам дека ги имаме заеднички веќе не го покажуваат името во whatsapp, итн ... можам да направам за да го сменам стореното ??

  1.    Игнасио Лопез dijo

   При спроведување на овој процес, Телеграм е одговорен за копирање на целата агенда од еден на друг број. Она што треба да направите е да го смените телефонскиот број повторно од терминалот каде што сте го направиле на друг телефонски број. Ако имате два терминала поврзани со ист телеграмски број, двата уреди ќе ги примаат истите пораки, бидејќи тоа е услуга со повеќе платформи.
   Ако ја имате апликацијата инсталирана на iPad или на компјутер, овие уреди исто така ќе ги добиваат пораките.

 2.   алекс dijo

  Здраво, се надевам дека некој може да одговори !!! cell Мојот мобилен телефон беше украден и сè уште ја имам сметката на мојот компјутер .. Успеав да се одјавам од ќелијата, но кога ќе се обидам да го сменам телефонскиот број, тоа е невозможно мојот компјутер има оперативен систем linuxmint… какви било идеи ???… gratzie111

  1.    Ann dijo

   Здраво, извинете, дали може да го решите? ?

 3.   Миријан Кувата dijo

  Здраво, дали може да ми помогнете, некое време бев во странство, се вратив во мојата земја и мојата телеграма беше регистрирана со тој број при враќање на мобилниот телефон, сите апликации беа избришани кога повторно ги преземав и им пристапував повторно, јас сакав повторно да ги идентификувам со странскиот број бидејќи не сакав да ја изгубам својата историја, само што беше невозможно затоа што ме праша за кодот за потврда, ве молам некој може да ми каже како да ја вратам мојата историја од стариот број?
  Ви благодарам многу за вниманието! Чекам возбуден

 4.   Лорен кастро dijo

  Здраво добро, се надевам дека може сериозно да ми помогнете. Сакам да ја вратам мојата телеграм-сметка што не ја користев скоро една година, но веќе го немам стариот телефонски број, дали е можно да ги вратам разговорите и контактите? Ако некој знае ве молам помогнете !!

 5.   Енма dijo

  Здраво, сакам да знам, ако го сменам бројот на мобилниот телефон во телеграмата, дали претходниот број сепак ќе има пристап до моите контакти и разговори?

 6.   Lia dijo

  Здраво на сите. Сакам да го сменам бројот на мобилниот телефон затоа што не го користам повеќе и Телеграм ми вели: „Од безбедносни причини, не можете да го смените телефонскиот број од неодамна поврзан уред. Ве молиме користете стара врска или почекајте неколку часа ». Па, како да го сменам бројот? Веќе се обидов неколку пати и ништо. Имам веб-сесија започната со стариот број и не дозволува да ја сменам од таму ... Благодарам

  1.    Ann dijo

   Здраво, дали го стори тоа? Зошто и јас го имам тој проблем!?