Како да го смените ROM-от и да ја регистрирате гаранцијата на OnePlus купена во Кина

Лого на OnePlus

OnePlus тоа стана една од квинтесенцијалните кинески брендови за најнапредните корисници на Android, но дури пред неколку години тие станаа попопуларни за пошироката јавност, нормално тоа обично значи значително зголемување на цената, бидејќи влегувањето на големиот пазар бара повеќе инвестиции, па затоа многу луѓе прибегнуваат кон купете OnePlus од Кина искористувајќи го фактот дека гаранцијата е официјална за една година, купете ја таму каде што ќе ја купите.

Овде објаснуваме чекор по чекор како да го регистрирате вашиот терминал на веб-страницата еден плус и да го промените ROM-от за официјалниот европски, Така што на овој начин вашиот OnePlus купен во азиската земја е потполно ист со оној што се продава во која било шпанска продавница.

Први чекори

Откако ќе се прими терминалот, препорачливо е директно да се изврши промената на ROM-от, затоа што при промена на ROM-от ќе треба фабрички да го ресетираме нашиот паметен телефон, затоа идеално е само да го извадите од кутијата, да ја извршите промената на ROM-от, доколку не сте го направиле на овој начин Препорачувам да направите резервна копија за сè во еден од облаците што се достапни на Андроид, Препорачувам google диск кој има 15 GB бесплатно, иако може да направиме и бекап на нашиот персонален компјутер.

OnePlus 7

Во случај да биде прв пат да го вклучиме, ќе ги прескокнеме сите чекори на конфигурацијата, бидејќи сè што конфигурираме е изгубено кога ќе го смениме ROM-от и ќе мора да сториме сè повторно, па ќе го прескокнеме сето тоа, освен WiFi-врската на терминалот, ќе ја искористиме за да влеземе во интернет прелистувачот за да го преземеме официјалниот ROM и регистрирајте го нашиот терминал на официјалната веб-страница на OnePlus.

Важно е да не се ажурира терминалот пред да се смени ROM-отАко го направиме тоа, евентуално ажурирајте се на понова верзија од онаа официјално објавена на интернет, што ќе спречи да го смениме ROM-от бидејќи тој што го имаме е понов од оној што сакаме да го инсталираме, па затоа ќе го изоставиме сè што предлага да инсталираме или конфигурираме како во ова прво напојување само сакаме да го смениме ROM-от.

Инсталирајте европски РОМ

Сега, кога започнавме со OnePlus, ќе го преземеме и инсталираме официјалниот европски ROM и за тоа ќе добиеме пристап до официјалната веб-страница од оваа линк, Ако веб-страницата не се појави на шпански јазик, можете автоматски да ја изберете рачно од горниот десен агол каде што се појавува знаме.

OnePlus 7T

Toе пристапиме до делот за поддршка каде освен што ќе имаме пристап до официјалните ROM-а, ќе имаме и пристап до техничка услуга, како што се информации за трошоците за вон гарантни поправки или најчесто поставувани прашања, како и разговор каде да ги решиме сомнежите со оператор кој лично ќе присуствува на нас, во овој случај ќе одиме директно на ажурирање на софтверот каде што сите терминали на марката ќе се појават на екранот од OnePlus 1 до 7T pro, во зависност од возраста, верзиите ќе бидат повеќе или помалку понови, но за сите овој метод е подеднакво валиден.

Официјална верзија / Бета верзија

OnePlus е почитувана марка пред се за нејзината поддршка и ќе видиме дека во некои терминали како што се OnePlus 7 или 7 pro имаме две опции, бета верзија или официјална верзија, останува на нас да избереме една или друга , единствената разлика е во тоа што во бета фаза, порано се добиваат можни вести кои подоцна ќе бидат имплементирани во официјалната верзија, но мора да имаме предвид дека е поподложна на грешки, иако морам да кажам, дека Според моето искуство, бета-верзиите на OnePlus се скоро 100% стабилни, но секогаш постои можност за грешка.Ако не сакате ова да ви се случи и не ви пречи да чекате околу еден месец за да се спроведе во официјалната верзија, изберете ја официјалната верзија без двоумење.

OnePlus 7 Pro кислороден ОС

Треба да се напомене дека за најновите терминали OnePlus Не постои таква бета верзија (7t и 7t pro), така што ако имате некој од тие модели нема да ја имате таа дилема.

Преземање и инсталација

За да ја преземеме датотеката што ни овозможува да го смениме ROM-от, ќе треба да кликнеме само на преземањето од паметниот телефон, оваа датотека тежи околу 2 GB, откако ќе се преземе, ќе влеземе во мајчиниот прелистувач на нашиот OnePlus, Ние ги бараме папките за преземање на датотеката .Zip наречена OnePlus… и ќе ја преместиме во коренот на меморијата (каде што се наоѓа папката за преземање).

Официјална веб-страница на OnePlus

Следно одиме во „Поставки“ - „Ажурирање на системот“, со кликнување на иконата „Поставки“ горе десно. Изберете „Локално ажурирање“, пронајдете ја датотеката .zip и кликнете „Инсталирај“ за да потврдите. Откако ќе завршиме, го рестартираме терминалот и продолжуваме со вообичаената конфигурација на нашиот паметен телефон за да уживаме во него нормално.. Откако ова ќе биде готово, ние не само што го имаме OnePlus со сите достапни јазици, туку ќе имаме и поддршка за ОТА за месечни ажурирања и закрпи, нема да има разлика помеѓу вашиот OnePlus купен во Кина со оној што се продава во Шпанија.

Посочете дека следниот пат кога ќе треба фабрички да го ресетираме терминалот, или затоа што го продаваме или затоа што ќе му го дадеме на роднина, нема да биде потребно да се изврши ниту еден од овие чекори повторно, бидејќи нашиот терминал веќе ќе биде трајно со ROM-от Европската освен ако рачно не продолжиме со инсталирање на друг.

Регистрирајте го нашиот OnePlus за гаранција

Регистрирајте го нашиот нов терминал на OnePlus за да можете Обработката на гаранцијата од веб-страницата на OnePlus и уживањето во таа година што ни ја дава и покрај тоа што ја купивме во Кина, е крајно лесна. Повторно пристапуваме до официјалната веб-страница на OnePlus од ова линк, и овој пат ќе продолжиме да креираме официјална сметка. Ова препорачувам да го правите од вашиот персонален компјутер бидејќи ќе ви биде полесно да внесете лични податоци како што е паметниот телефон што ќе го регистрираме.

За да се регистрираме, кликнуваме во горниот десен дел на иконата што се појавува покрај знамето и продолжуваме со регистрација, Откако ќе завршиме, влегуваме во нашиот профил и одиме во делот каде што пишува „уред“. Ова е местото каде што ќе внесеме imei на нашиот OnePlus што се наоѓа во полето и во информациите за уредот во поставките. Ова ќе ја олесни секоја постапка што треба да ја направиме во услугата техничар за да ја искористи едногодишната гаранција што ја имаме од OnePlus.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.