Како да добиете следбеници на Инстаграм

Лого на Инстаграм

Инстаграм стана социјална мрежа на моментот. Неговиот раст ширум светот е незапирлив и стана совршена изложба за многу луѓе. Тоа е добар начин да го промовирате вашиот бизнис, производи, брендови или да ја промовирате вашата кариера. Опциите се многу во оваа социјална мрежа, иако со цел да се промовирате, важно е да имате следбеници на социјалната мрежа. И ова не е секогаш лесно.

За среќа, има неколку Совети и трикови кои се многу корисни кога станува збор за стекнување следбеници на Инстаграм. Значи, ако имате профил на социјалната мрежа и сакате да достигнете што е можно повеќе корисници, можете да ги следите овие совети и на тој начин да започнете да растат во следењето на неа.

Одреди најдобро време за поставување фотографии

икона на Инстаграм

Инстаграм е социјална мрежа во која има забележителни врвови на активност во одредено време. Овие врвови обично се во слично време од една во друга земја, но добро е да се знае. Бидејќи ако поставиме фотографија неколку моменти пред да се појави овој врв на активност, ќе имаме повеќе шанси фотографијата да го привлече вниманието на повеќе корисници. И, ако има луѓе на кои им се допаѓа нашата фотографија, имаме можност и тие да не следат.

Обично има неколку пати во текот на денот кога има повеќе активност на социјалната мрежа. 5:8 и XNUMX:XNUMX часот се најфреквентни времиња. Иако може да има разлики во зависност од земјата во која живеете. За среќа, имаме алатки кои ни овозможуваат лесно да знаеме кои се најдобрите часови.

Можеме да користиме Иконосавер да ги знаете најдобрите часови во кои треба да испраќате фотографија на Инстаграм. На овој начин, ќе го добиеме моментот како што треба и можеме да предизвикаме поголем интерес, бидејќи фотографијата ќе има да бидат изложени на поголем број на корисници на социјалната мрежа. Едноставен трик, но многу ефикасен.

Затоа, добро е што ги објавуваме нашите објави во овој момент. Можеби има моменти кога не сте достапни за поставување на наведената објава. Ние секогаш поезија користете алатки кои ни помагаат да закажеме фотографии на Инстаграм. Значи, можеме да однесеме голем дел од работата претходно и тогаш треба само да ја поставиме таа фотографија на социјалната мрежа. Постојат апликации како Schedugram кои се исклучително корисни.

Употреба на хаштагови на фотографии

Слика на икона на Инстаграм

Хаштаговите се суштински дел од Инстаграм. Бидејќи употребата на одредени хаштагови на фотографијата може да помогне фотографијата да има поголема видливост кај корисниците, особено ако станува збор за хаштагови кои имаат многу следбеници. Покрај тоа, пред неколку месеци социјалната мрежа воведе можност за следење на хаштаг. Ова ни дава многу повеќе можности, бидејќи луѓето кои се заинтересирани за одреден хаштаг, ќе можат да ги видат нашите публикации.

Важно е да ги користите овие хаштагови во објавите што ги поставуваме на Инстаграм. Но, важно е да не ги злоупотребуваме, бидејќи ова дава чувство дека сè што правиме е спам. Значи, тоа значително го нарушува нашиот имиџ. Користењето на неколку, но добро избрани хаштагови на фотографии е добар начин да добиете озлогласеност и да привлечете следбеници на вашиот профил.

Иако можеме да користиме хаштагови како # oveубов или # фотографија, мора да ги користиме оние што се поврзани со фотографијата што ја поставуваме или она што сакаме да го продадеме. Можеби сме бизнис или уметник, во овие случаи, користете ги оние што се поврзани со вашиот профил. Конзистентноста е клучна во овој поглед. На количината што мора да ја искористиме, максимум 5 хаштагови за секоја објава.

Коментирајте и лајкувајте ги другите следбеници

Ако сакаме некој да не следи на Инстаграм, можеме да преземеме иницијатива и да го следиме тој профил или личност. Лајкувајте или коментирајте ги нивните фотографии. Тоа е начин оваа личност да знае дека постоиме, покрај тоа што помага да се генерира интеракција помеѓу овие профили. Така, ние се распрашуваме и тие ќе сфатат дека сме таму и на крајот ќе го посетат нашиот профил на социјалната мрежа. Се чини нешто неважно, но добро е што се знае дека сме активна сметка на социјалната мрежа.

Приказни на Instagram

Обично е познат ефект на Инстаграм, кога ќе започнете да коментирате фотографии од други профили и да давате лајкови, ќе започнете да гледате како вашите фотографии добиваат повеќе лајкови, покрај тоа, многу веројатно е дека вашиот број на следбеници ќе се зголеми. Тоа е нешто многу едноставно, но ќе послужи како промоција. Исто така, да запознаеме луѓе кои можат да бидат од интерес за нас, или можат да ни помогнат во одредени проекти. Можност што сигурно не сакате да ја пропуштите.

Филтри и квалитет на фотографијата

Сигурно ова е нешто што веќе го знаете, но важно е тоа квалитетот на фотографиите што ќе ги поставиме на Инстаграм е најдобар можен. Не мислиме само на резолуцијата на сликите, што е исто така важна, туку дека тие се професионално направени фотографии. Бидејќи ако промовираме нешто или сакаме да ја објавиме нашата работа, од суштинско значење е да го претставиме на најдобар можен начин. И во оваа социјална мрежа, таа покажува добри фотографии.

Филтрите за фотографии се многу популарни на Инстаграм. Ако прошетаме низ профилите на социјалната мрежа, можете да видите дека многумина ги користат истите филтри. Филтрите како Валенсија се многу популарни и ги користат повеќето луѓе со сметка на неа. Може да се обидете да ги користите овие филтри, бидејќи тоа може да помогне вашите фотографии да се допаѓаат повеќе. Исто така е добро да најдете неколку филтри кои ви помагаат да дадете конзистентна слика.

Покрај тоа, можеме да користиме алатки како VSCO, што ќе ни помогне да ги направиме најдобрите фотографии што ги поставуваме на Инстаграм. Тоа е уредник на слики, кој ќе ни овозможи да ги уредиме фотографиите, покрај воведувањето филтри во нив. Лесен е за употреба, и е една од најдобрите опции на пазарот.

Профил

Тесно поврзана со претходната точка е нашиот профил. Треба да имаме профил кој е во согласност со она што сакаме да го постигнеме во социјалната мрежа. Затоа, мора да имаме фотографија на профил. Покрај тоа, во описот што е во наведениот профил, важно е текстот да има смисла и да ни помогне да ја постигнеме нашата цел. Па ако сме уметници, нека каже таму, ако сме бренд, нека излезе. Исто така, добро е секогаш да ставате веб-страница или блог за да откриваат повеќе содржина.

Идејата е дека Instagram е средство за корисниците да ве познаваат. Особено ако продадете нешто, па подоцна ќе можете да ги пренасочите на вашата веб-страница. Значи, важно е да имате професионален профил што е јасен и ги повикува луѓето да нè следат на оваа социјална мрежа.

Исто така е важно тоа ајде да бидеме активни и честопати да го ажурираме профилот. Или поставување фотографии или споделување приказни. Бидејќи приказните во социјалната мрежа станаа една од нејзините најпопуларни функции, затоа не двоумете се да ги искористите, бидејќи тие ни помагаат да имаме интеракција со следбениците.

Купувајте следбеници?

Анкетите се додаваат на Instagram Stories

Едно решение на кое многу профили се свртуваат на Инстаграм е купување следбеници. Ова е многу брз начин многу брзо да се добие голем број следбеници. Плаќајќи износи како 20 или 25 евра, можете да добиете илјадници следбеници на социјалната мрежа. Што несомнено може да биде поттик во овој поглед, иако има неколку недостатоци за кои во многу случаи не се дискутира и важно е да се земат предвид.

Еден од главните проблеми е што овие следбеници не се квалитетни. Во многу случаи тие се профили без фотографија и без активност. Значи, тие навистина не придонесуваат за ништо, бидејќи во ниту еден момент нема да им се допаднат нашите фотографии, ниту пак ќе има каква било интеракција со нив. Што е некако губење пари за нас.

Покрај тоа, многу е лесно да се видат лажни следбеници на сметките на Инстаграм. Доволно е да се види дека има сметки кои имаат стотици илјади корисници, но тогаш бројот на лајкови и лајкови е навистина мал. Ова обично се должи на купувањето лажни следбеници, и исто така затоа што тие не знаеле како да се поврзат со следбениците што ги имаат. Од суштинско значење е во секое време да знаете како да ги интересирате, така што тие учествуваат и го следат она што го поставуваме.

Зошто подобро е да не се прибегнува кон оваа набавка на следбеници на Инстаграм. Особено ако сакаме да пренесеме добра слика. Бидејќи веднаш се покажува кога има корисници кои купуваат следбеници, и ова не е нешто што им дава добра слика на другите луѓе. Значи, реалноста е дека не нè компензира. Со овие трикови ќе ни биде многу полесно да добиеме следбеници на социјалната мрежа, чија популарност продолжува да се зголемува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.