Како да додадете две Интернет врски на еден компјутер

додадете Wi-Fi и LAN-врски

Ако имавме големо познавање на компјутер, оваа задача ќе беше една од најлесните за извршување, бидејќи има неколку алатки во кои операторот треба да знае манипулирајте со одредени инструкции, протоколи и пристаништа да може да се приклучат на 2 Интернет конекции во една.

За жал, обичното население се справува со компјутерите до средно ниво, не барајќи да знаеме повеќе, затоа што едноставно не сме заинтересирани да извршуваме ваков вид операции повеќе од еднаш во животот. Без да мора да влезете во курс заснован на компјутер или мрежи и Интернет (конвенционален или безжичен) подолу ќе споменеме интересен систем што можеме да го користиме во овој момент, за да можеме да додадеме 2 мрежни врски.

Потребни барања за додавање на 2 Интернет врски

Постојат одредени барања кои се од суштинско значење кога се обидувате да ја извршите оваа задача, иако некои од нив можат лесно да се изманипулираат ако имаме рака за помош покрај нас. На општ начин, можеме да ги наведеме овие барања како што следува:

  • 2 различни интернет врски.
  • Една од врските треба да биде Wi-Fi, а другата Ethernet (Lan).
  • Едноставна апликација што додава на овие 2 Интернет врски.

Под никаков изговор не се обидуваме да ја објавиме алатката што ја промовира во моментов, иако вреди да му се сугерира на читателот дека може да се користи преземете целосно бесплатно со одредени ограничувања, постои можност да се набави за вредност од 20 американски долари за да се користи оваа лиценца на 3 различни компјутери ако користите купон, нешто што сме го сториле и причината зошто го опишуваме начинот на извршување на оваа задача што за многумина, таа е една од најбараните на Интернет.

Што се однесува до првото барање, очигледно ќе ни требаат 2 различни Интернет врски, од кои едниот може да биде наш со кој работиме дома, а другиот може да биде пријател на пријател кој живее многу близу до нас.

На второто барање, нашиот компјутер би можел да се поврзува преку приклучокот Етернет (Лан) со соодветниот кабел, додека другата Интернет-врска треба да биде Wi-Fi, што мора да го прашаме нашиот сосед или пријател, ако не сме ангажирале ангажман дополнителен еден за работа. Треба да се сугерира дека ако ние ќе позајмиме Wi-Fi конекција од некого, таа личност мора да живеете многу блиску до нас поради опсегот на покриеност што може да има таква поврзаност.

Софтверот што ќе го користиме доаѓа од раката на Поврзи се, на што можеш преземете од официјалната врска на вашата веб-страница.

Како работи овој софтвер за да додадете 2 Интернет врски

Најважниот дел од сите, ние ќе го опишеме во овој момент; Откако ќе го преземете и инсталирате софтверот, тој ќе ве замоли да го рестартирате компјутерот, така што промените направени од програмата ќе стапат на сила. Без оглед на опцијата што сте решиле да ја изберете за да можете додадете ги овие 2 интернет врски, во сите нив ќе се отворат 2 апликации истовремено, една на која има име Испрати и други како ЖариштеПрвиот е тој што најмногу нè интересира во моментот.

додадете Wi-Fi и LAN-врски 01

Па, прозорецот на кој можете да му се восхитувате на врвот ни ги покажува 2-те додадени интернет-врски (работа заедно) на ист компјутер; За да го постигнеме ова, на компјутерот мора да се поврземе со мрежата Wi-Fi со соодветниот клуч за пристап на првата сметка на Интернет и подоцна, да го поврземе кабелот Lan со приклучокот, но со другата сметка за Интернет. Збирот е директен, т.е. пропусниот опсег договорен за секоја од овие сметки ќе се додаде директно.

додадете Wi-Fi и LAN-врски 02

Добра практична алатка за извршување на овој вид задачи е ако преземеме многу тешки датотеки од Интернет, иако мора да користиме менаџер за преземање како на пр. uTorrent или која било друга компатибилна со алатката. Ifално истиот ефект нема да има во нашето веб-пребарување, бидејќи Google Chrome или Firefox и Internet Explorer ќе ја користат само врската што е стандардно на компјутерот, во овој случај е етернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.