Како да додадете кратенка во менито за стартување на Windows

Направете кратенка во почетното мени во директориумот

Со лансирањето на Виндоус 10 пред скоро 3 години, момците од Мајкрософт скоро комплетно го сменија пристапот што го имавте до Виндоус до сега, нудејќи ни повеќе разновидна и широка верзија графичкиот интерфејс на Виндоус 8 и функционалноста на Виндоус 7.

Но, и покрај споделувањето на некои функции, со Виндоус 10, методологијата што се користи за извршување на одредени задачи е променета, понекогаш значително и не е толку лесно да се извршуваат задачи што би можеле да ги направиме без никаков проблем со претходните верзии на Виндоус. Една од нив е како да додадете кратенка во менито за стартување на Windows.

Кратенките тие се нашиот дневен леб за многу милиони корисници, особено за оние кои секогаш сакаат да имаат можност да отворат специфичен документ, апликација, специфична папка ...

Традиционално, работната површина на Виндоус секогаш стана последната дестинација за додавање кратенки. Проблемот е што со текот на времето, идеалната функционалност што ја имаше на почетокот, станува хаос, бидејќи бројот на апликации и кратенки е толку голем што ни треба подолго време да го бараме отколку да го отвориме директно директориумот каде што се наоѓа, во случај на датотека.

Кратенки во менито Start

Решението за овој мал голем проблем се наоѓа во почетното мени или во лентата со задачи. Проблемот со второто е што имаме ограничен простор при додавање кратенки, така што не можеме да го користиме како што обично правевме со работната површина, бидејќи на крајот лентата со задачи ја губи својата корисност и станува бунар без позадина на кратенки, што Тоа нè принудува да ја прошириме нејзината големина на екранот за да ги прими сите.

Кога пристапуваме до менито за стартување на Виндоус, на располагање ни се, не само апликациите што ги користиме редовно и кои неодамна ги отворивме, туку исто така имаме и пристап до сите програми што ги инсталиравме на нашиот компјутер, со цел да можат брзо да ги отворат.

Виндоус 10 ни овозможува креирајте кратенка до нашиот омилен директориум или документ (или дека ние користиме повеќе) исто како и секоја друга апликација. Ако, на пример, секогаш пристапувате на истите документи на работа, веројатно сакате да создадете различни кратенки за наводници, фактури, комуникации, циркулари, пошта ...

Како да креирате кратенка во Windows

Како да креирате кратенка во Windows

Прво, мора да знаеме како можеме создаде кратенка. Ако веќе знаете како да го направите тоа, методот со Windows 10 не е променет, па можете да отидете во следниот пасус.

 • За да креирате кратенка, мора да отидете во директориумот или датотеката што ги сакаме креирајте ја кратенката.
 • Следно, го ставаме глувчето над датотеката или директориумот и го притискаме десното копче на глувчето.
 • Меѓу сите опции прикажани во контекстуалното мени, ние мора да избереме Испрати> Десктоп (кратенка).
 • Во тоа време, А. директен пристап до датотеката или папката што ги сакаме.

Овој метод важи и за апликации, иако како општо правило, секој пат кога ќе инсталираме апликација на нашиот компјутер, таа автоматски создава кратенка што можеме да ја најдеме во менито за почеток.

Создадете кратенка во почетното мени за датотека

Создадете кратенка во почетното мени за датотека

 • Прво, ние мора да создадеме кратенка до датотеката што сакаме да ја отвориме и привремено да ја поставиме на работната површина на Windows.
 • Следно, одиме во File Explorer, одиме во директориумот Корисници> "корисничко име". Во овој случај, ако нашиот тим има неколку кориснички сметки, ние мора да го избереме името на корисникот на сметката каде што сакаме да ја креираме.
 • Следно, ние мора проверете го полето Скриени предмети. Ова поле се наоѓа во табулаторот Поглед на десната страна од прозорецот. Кога го активирате ова јазиче, ќе бидат прикажани директориумите до кои треба да пристапиме за да создадеме директен пристап.
 • Откако ќе го активираме полето Скриени елементи, ќе видиме како се нарекува директориум Податоци за апликацијата.
 • Внатре во директориумот AppData, ја следиме патеката Роаминг> Мајкрософт> Виндоус> Мени за старт> Програми.
 • Конечно, ние треба само да ја повлечеме кратенката до датотеката што ја создадовме и привремено ја поставивме на работната површина во оваа папка.
 • Ако ја извршивме задачата правилно, кога кликнуваме на менито за старт, ќе се прикаже кратенката до документот и кликнување на него ќе се отвори автоматски.

Создадете кратенка до директориумот во почетното мени

кратенка за директориум

 • Прво, мора да создадеме кратенка до директориумот што сакаме да ја отвориме и привремено да ја поставиме на работната површина на Windows.
 • Следно, одиме во File Explorer, одиме во директориумот Windows> Корисници> "корисничко име". Во овој случај, ако нашиот тим има неколку кориснички сметки, ние мора да го избереме името на корисникот на сметката каде што сакаме да ја креираме.
 • Следно, ние мора проверете го полето Скриени предмети. Ова поле се наоѓа во табулаторот Поглед на десната страна од прозорецот. Кога го активирате ова јазиче, ќе бидат прикажани директориумите до кои треба да пристапиме за да создадеме директен пристап.
 • Откако ќе го активираме полето Скриени елементи, ќе видиме како се нарекува директориум Податоци за апликацијата.
 • Внатре во директориумот AppData, ја следиме патеката Роаминг> Мајкрософт> Виндоус> Мени за старт> Програми.
 • Конечно, ние само треба да ја повлечеме кратенката од директориумот што го создадовме и привремено ја поставивме на работната површина во оваа папка.
 • Ако ја извршивме задачата правилно, кога кликнуваме на менито за старт, ќе се прикаже кратенката до предметната папка и со кликнување на него автоматски ќе се отвори покажувајќи ни ја целата содржина.

Создадете кратенки на лентата со задачи

Како што коментирав погоре, креирањето кратенки во лентата со задачи не е најдобриот начин или метод ако сакаме да го имаме нашиот компјутерски компјутер и дека лентата со задачи станува проблем на работа отколку решение. Ако сакаме да додадеме само неколку кратенки, можеме да го направиме тоа без никаков проблем, бидејќи треба да ги повлечеме само кратенките што претходно ги создадовме и повлечете ги на позицијата што сакаме да ја заземаат на лентата со задачи.

Ако сакаме да ги елиминирамеТреба само да го поставиме глувчето над нив и да го притиснеме десното копче на глувчето, избирајќи ја опцијата Избриши од контекстното мени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.