Како да додадете кратенка за тастатура во апликацијата "Snipping" во Windows 8 и Windows 10

кратенка за тастатура Фрагменти на Windows

Пред компјутерот, во основа, пишувам и објавувам содржини. За ова ми треба интернет-врска, менаџер за вести за филтрирање на информациите, менаџер за е-пошта за комуникација и добивање соопштенија за печатот; апликација за уредување на слики и, се разбира, во вториот случај, лесен начин за правење слики од екранот. Особено ако пишувам туторијал или некои информации што мора да ги демонстрирам графички. И тоа е во вториот случај кога најмногу ми недостига Mac компјутер ако започнам да работам со компјутер под Windows.

Меѓутоа, ако добро се сеќавам, покрај Виндоус Виста се појави нова функција на платформата на Мајкрософт. Е Тоа се нарекува "Cutouts" и нуди можност за фотографирање на долгоочекуваните слики од екранот. Сега, продолжуваме со истиот проблем: мора да започнете да ја барате апликацијата преку менито Windows со последователно губење на време. И, дали ако го споредиме со леснотијата на macOS и неговите кратенки на тастатурата, тоа нема никаква врска. Сега, ќе се обидеме да ви го направиме животот поедноставен и да ставиме кратенки на тастатурата на оваа апликација.

 

Пред да започнеме, ве предупредуваме на тоа што ќе стори оваа кратенка за тастатура е да ја активира апликацијата и потоа ќе мора да се движите со глувчето за да започнете ново снимање. Но, ќе ги зачувате претходните чекори на пребарување и пребарување. Исто така, имајте на ум дека овој трик не пристапува до различни режими на снимање како што тоа го прави во macOS. Со тоа, речеме, да започнеме со малото пробивање и упатство.

Апликација за отсекување во Metro UI Windows 8

Првото нешто што ќе сториме е да ја лоцираме апликацијата "Сечи". Ако го направите тоа од интерфејсот Современ кориснички интерфејс, мора да го внесете делот за сите апликации и кога ќе го најдете кликнете на него со десното копче на глувчето. Во паѓачкото мени изберете "Отвори ја локацијата на датотеката". На овој начин ќе нè насочи директно преку прелистување на датотеки каде што е хостиран „Отпад“.

Искористување на својствата Кратенка за тастатура на Windows

Еднаш во Windows File Explorer и со видлива апликација „Snipping“, повторно ќе кликнеме на него со десното копче на глувчето. Овој пат во опаѓачкото мени нè интересира опцијата «Својства». Willе провериме дали една од полињата означува „Клуч за кратенка“. Изберете ја вашата совршена комбинација и кликнете на „активирај“ на дното на прозорецот. Тогаш прифати.

кратенка за тастатура за прозорец

За да работи кратенката на тастатурата, запомнете дека мора да ги притиснете копчињата истовремено. Исто така, ако се движите по интерфејсот Современ кориснички интерфејсЗапомнете дека оваа апликација «Исечоци» нема да ви донесе добро; Haveе мора да прибегнете кон повеќе традиционален метод, како што е снимање преку копчето «Екран за печатење» или «Prt Scr».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.