Како да додавате музика на вашите видеа: Чекор по чекор водич

Девојко користете го вашиот мобилен за да ставите музика на видео.

Видеата се многу повеќе од низа од клипови или слики нанижани заедно, тие создаваат извонредно искуство кое служи за значајна цел: да едуцира, мотивира или забавува. За ефективно да се поврзете со гледачите и да го задржите нивниот интерес, добрата музика во заднина оди долг пат.

За среќа, додавањето музика на видеата не е комплицирано и ги има многу алатки кои можете да ги користите за да ги подобрите вашите видеа и да ги направите попривлечни, без техничко знаење или искуство во уредување. Во ова упатство, ќе зборуваме за различни начини за додавање музика на вашите видеа.

Ќе одговориме и на некои прашања што можеби ги имате на патот, како на пример каква музика да користите за да не наидете на проблеми со авторските права. Ако сте подготвени да ги подигнете вашите видеа на следното ниво, ајде да започнеме!

Жена снима и монтира видео со музика од нејзиниот мобилен

Додајте музика на видео од Android со InShot

InShot е моќна апликација за уредување видео со бесплатни и платени планови. За додајте музика на видео со InShot Треба да го имате само во компатибилен формат (MP3, M4A или WAV), иако можете да ја користите и музиката достапна од апликацијата. Ова е чекор по чекор:

 1. Отворете ја апликацијата InShot и допрете го копчето «Видео» на главниот екран.
 2. Изберете го видеото на кое сакате да додадете музика и допрете го за да го уредите.
 3. Допрете го копчето «Музика» во долната лента со алатки.
 4. Изберете ја музиката што сакате да ја додадете како позадина во вашиот проект InShot. Можете да изберете помеѓу музиката достапна од апликацијата или да увезете аудио датотека што е на мобилниот.
 5. Допрете го копчето «Usar» за да ја додадете музиката во вашиот проект InShot.
 6. Уредете ја музиката по потреба. Можете да ја прилагодите јачината на музиката и да ја намалите должината на песната.
 7. Зачувајте го готовото видео на вашиот уред со Android или споделете го на вашите омилени социјални мрежи или видео платформи.

Подготвени! Сега имате видео со музика во заднина што сте го додале преку InShot на вашиот уред со Android.

Додајте музика на видео од TikTok

TikTok е една од најпопуларните платформи за содржина денес, главно поради употребата на трендовски песни и музички и танцови предизвици. па што додадете музика на видео на TikTok Неопходно е да се зголеми досегот и интеракцијата на вашите објави.

 1. Отворете ја апликацијата TikTok и кликнете на иконата «+»На дното на екранот.
 2. Кликнете на "звук»На горниот дел од екранот.
 3. Изберете песна по ваш избор и кликнете на иконата за место.
 4. Снимајте видео во апликацијата користејќи ефекти или филтри или прикачете видео од вашата библиотека и аудиото автоматски ќе се синхронизира.

Запомнете дека TikTok нуди можности за преземање видеа, за подоцна да можете да ги користите на други платформи.

Најпопуларните видео апликации за социјални медиуми

Додајте музика на видео користејќи Instagram

Помина времето кога Instagram беше социјална мрежа фокусирана на фотографии, а видеото сега е суштински дел од содржината, и во форма на Stories и Reels. ве учиме да ставете музика на видео со Инстаграм:

Како да додадете музика во приказните на Инстаграм

 1. Отворете ја апликацијата Инстаграм и повлечете надесно за да ги видите опциите за приказни, во живо и за макари. Кликнете на "историја".
 2. Снимете го вашето видео или изберете го видеото што сакате да го додадете од вашата галерија.
 3. Кликнете на иконата за налепници (третата икона од десно на врвот) и изберете «Музика".
 4. Пребарајте ја вашата омилена песна или изберете од препорачаните песни на Инстаграм, кои се засноваат на денешната популарна музика.
 5. Со помош на лизгачот изберете го делот од музиката што сакате да го додадете во видеото.
 6. Додајте други налепници, текст или ефекти што ги сакате, а потоа објавете ја вашата приказна со додадената музика.

Како да ставите музика на макари на Инстаграм

 1. Отворете ја апликацијата Инстаграм и повлечете надесно за да ги видите опциите за приказни, во живо и за макари. Кликнете на "Макари".
 2. Кликнете на "Аудио» во страничното мени.
 3. Пребарајте ја омилената песна или изберете од песните предложени од Instagram.
 4. Прилагодете ја музиката со избирање на времетраењето и сегментот што сакате да го користите.
 5. Снимете го видеото или изберете видео од вашата галерија.
 6. Прегледајте го видеото, проверете дали музиката е правилно синхронизирана.
 7. Додадете какви било други ефекти или налепници што ги сакате, а потоа објавете ја вашата ролна со додадената музика.

Момче уредува видео за да стави музика во заднина

Додајте музика на видео на iPhone користејќи iMovie

iMovie е апликација која е претходно инсталирана на iPhone и iPad и е достапна бесплатно на App Store. Ви покажуваме како можете додадете музика на видео со помош на iMovie на вашиот iOS уред.

 1. Отворете ја апликацијата iMovie на вашиот iPhone.
 2. Кликнете на копчето «+» во горниот агол на екранот и изберете „Филм“ за да креирате нов проект.
 3. Изберете видео клипови на кои сакате да додавате музика од вашата библиотека со фотографии и кликнете на „Креирај филм“ на дното на екранот.
 4. допрете го «+» на левата страна на екранот под видеото и изберете ја опцијата «Аудио".
 5. Изберете "Моја музика» од списокот, кој вклучува музички нумери и звучни ефекти како други опции. Изберете ја музиката што ја сакате и кликнете на копчето «+".
 6. Вашето видео со додадена музика е подготвено. Кликнете на копчето за извоз и зачувајте го во вашата галерија за да го користите како што сакате.

Со iMovie можете да го приспособите времетраењето на музиката и комбинирајте повеќе видео клипови со различни парчиња музика за да создадете совршено уреден филм на вашиот iPhone или iPad.

Колку е важна музиката во видеото?

Музиката може да биде исклучително важна во видеото. Правилната музика може да го постави тонот и атмосферата на видеото, подобрување на искуството за гледање и држете го гледачот ангажиран и заинтересиран.

Во некои случаи, музиката можеби е дури и поважна од самата визуелна содржина, бидејќи може да помогне да се создаде емотивна врска помеѓу гледачот и видеото. Ова е основата на некои социјални мрежи, како што е TikTok.

Девојка снима видео со музика и танц.

Каков вид на музика е најдобар за видео?

Типот на музика што е најдобар за видео зависи од тонот и темата на видеото. Музиката треба да ја надополни содржината на видеото и помогнете да го поставите расположението и емоциите што сакате да ги пренесете.

На пример, оптимистичката, енергична музика може да биде соодветна за смешно видео, додека помирна, помеланхолична музика може да биде посоодветна за емотивно или тажно видео.

Во принцип, музиката мора да биде кохерентна со пораката што се пренесува и мора да биде привлечна за целната публика на видеото.

Дали авторските права на музиката се важни?

Да имате право да ја користите музиката што ја ставате во видеото е многу важно, особено ако ја прикачите на социјалните мрежи. Повеќето од песните се заштитени со авторски права, што значи дека не можат да се користат без дозвола од сопственикот на авторските права.

Ако користите музика заштитена со авторски права без дозвола, ризикувате да бидете тужени за прекршување на авторските права, што може да резултира со правни и финансиски казни.

Социјалните мрежи како Instagram или TikTok имаат договори да користат музика заштитена со авторски права во видеата. Но, овие договори ви дозволуваат да користите фрагменти од музичките парчиња, и тоа само во одредени видови публикации.

За да избегнете какви било проблеми со авторските права, можете да користите музика што е достапна под соодветни лиценци за авторски права, како што е лиценцата Криејтив комонс.

Група момчиња и девојчиња создаваат содржина за социјалните медиуми


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.