Како да додадете на Google Talk во рамките на Outlook.com?

Google Talk во Outlook

Сега, кога има многу услуги за пораки и директен разговор, можеби треба да започнеме да ги разгледуваме што од сите е најкорисно за нас. Ако ги користиме сите и сите од нив на крајот, би било добро да се обидеме да ги интегрираме во единствена средина за да започнеме разговор со други пријатели од таму.

Благодарение на фактот дека Microsoft има своја внатрешна услуга за пораки во Outlook.com и дека Gmail има и своја (со Google talk), сега ќе споменеме мал трик со кој можете да имаат и двете услуги на едно место иако, ова ќе биде оној што го обезбеди Мајкрософт.

Активирајте дополнителни услуги во Microsoft за Outlook.com

Многу луѓе не се свесни за тоа Мајкрософт дури имплементираше неколку дополнителни услуги во Outlook.com, што се користи од мрежата од голем број луѓе за да започнат со прегледување и управување со секоја од е-пораките во сандачето. Иако ова станува примарна функција на овој клиент, од тука ќе имаме можност да започнеме разговор со кој било наш контакт.

За да го направите ова, треба да го насочиме погледот само кон десната странична лента, каде е малата икона што ќе ни помогне разговор со кој било контакт или пријател повеќе сè додека е додадено на нашите списоци. Сега, овие „списоци“ се однесуваат првенствено на оние што ги имаме во рамките на Outlook.com, во тој момент се појавува потребата да се обидеме да разговараме од тука, со кој било друг контакт што го имаме во Gmail. Благодарение на дополнителните услуги од Microsoft и Google разговор, корисникот може да контактира изгради мал мост за комуникација за да започнете разговор од Outlook.com, со кој било контакт на Gmail користејќи gTalk.

Google Talk во Outlook 01

Првото нешто што треба да направите е одете на следниот линк, што ќе ве насочи кон местото каде што треба да додадете дополнителни услуги што ги предложи Мајкрософт и што ви се потребни во тоа време. Токму таму ќе најдете неколку што сигурно ќе сакате да ги користите од денес, да бидете во прв степен Разговор на Гугл, Фејсбук и уште неколку други. Можете да ги активирате секој од нив, иако, за моментот ќе се фокусираме само на gTalk.

Поставки за разговор на Google во Outlook.com

Ако сте стигнале до прозорецот (според сликата од екранот што ја предложивме погоре) тогаш ќе бидете подготвени да започнете со поставување на вашата услуга за разговор на Google во Outlook.com. Откако ќе го сторите тоа, ќе добиете известување во нов прозорец, каде што ќе ве замолат да потврдите дали сакате да ги поврзете и двата услуги од истата работна околина, мора да прифатите за да добиете порака за потврда и овластување подоцна.

Google Talk во Outlook 02

Откако ќе продолжите со оваа задача, веднаш ќе бидете пренасочени на нов прозорец, каде што ќе бидете информирани дека врската е направена. Под претпоставка дека сте одбрале разговор на Фејсбук и Гугл од дополнителните услуги што ви препорачуваме да ги изберете погоре, секој од нив ќе се активира за да можете започнете разговор со вашите пријатели од прелистувачот Интернет и секако, со вашата сметка на Outlook.com.

За да можете да го потврдите ова, треба само да отидете во десната странична лента, каде што ќе најдете мала икона што кога е избрана, ќе ги распореди сите курирски услуги дека сте интегрирале во тој момент.

Google Talk во Outlook 03

Сликата што ја сместивме на врвот укажува на тоа дека покрај Messenger (на мрежата) е достапна и Фејсбук разговор и разговор на Google. Треба да изберете кој било од нив, така што списокот со контакти се појавува во истиот момент, што ќе одговара исклучиво на оние контакти по ваш избор.

Со овие мали трикови што ви ги предложивме, сега можете да започнете разговор со вашите пријатели на Фејсбук, разговор на Google или преку Messenger, сето тоа зависи од списокот на контакти што ги имате во секој од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.